de Rijksdienst voor de Monumentenzorg geweest om onze zorgen over het weinig monumentenbewuste beleid van de gemeente over te brengen. Schermer Ook Rijkswaterstaat is nu overtuigd van onze ingebrachte bezwaren tegen de West-Frisiaweg door de Schermer. De eerder voorgestelde verbinding van Hoorn naar Alkmaar zou tot gevolg hebben gehad, dat de Noordervaart plaats zou moeten maken voor asfalt. Die vaart ligt er nog net zo bij als na de inpoldering in 1632. Rijkswaterstaat kiest nu voor een noordelijker tracé via Heerhugowaard. Broek in Waterland Het gemeentebestuur heeft na onze actie afgezien van het ontsieren van het dorpsgezicht op Broek in Waterland met een 35 meter hoge zendmast. De mast wordt nu geplaatst in de toren van de oude hervormde kerk. Broek in Waterland De gemeente Waterland was ook gevoelig voor ons argument om het Schapenweidje niet in te richten als parkeerplaats. Het past beter bij het beschermde dorpsgezicht om de 'doorzicht' op die plek in tact te laten. Kolhorn Stichting Oud-Kolhom (gem. Nieuwe Niedorp) was tot onze verbazing voorstander van de sloop van een -weliswaar verwaarloosde- stolpboerderij. Voor ons was deze historische stolp toch de moeite van het behouden waard, vooral vanwege de ligging in het beschermde dorps gezicht. We hebben onze tanden er niet voor niets in gezet, want voor het object is een koper gevonden, die het monumentaal wil gaan restaureren. Schagen Sloop van het stadhuis aan de Markt, een typisch voorbeeld van de Delftse School, door Keesman in 1960 gebouwd, is mede door onze actie van de baan. De doorgang ernaast van de markt naar ondermeer het nieuwe Slot van Schagen, wordt nu opgesierd met een poortgebouw. Haarlem, het Houtvaartbad Het Houtvaartbad is de laatste van de reeks Haarlemse buitenbaden, en wordt mede door onze actie niet gesloopt. Het in kubistische stijl vormgegeven bad is, evenals de bovengenoemde HBS-A, een schepping van C. Dumont. Het blijft een buitenbad met enkele aanpassingen voor onze moderne wensen. Beemster In de Beemster wordt al sinds jaar en dag via gasbronnen biogas gewonnen, voornamelijk bij boerderijen. Het Waterschap Uitwaterende Sluizen heeft ons niet kunnen overtuigen van de opvatting dat deze bronnen het oppervlaktewater zo vervuilen, dat heffingen noodzakelijk zijn. Het zou trouwens betekenen dat de enkele bronnen die nog over zijn zouden verdwijnen. Voor Heemschut is dit een deel van het cultuurhistorisch erfgoed waar je zuinig op dient te zijn. Publieksactiviteiten De commissie heeft in april (3x) en in oktober (lx) de Amsteloever-excursie georganiseerd. Tijdens de tocht van Amsterdam CS naar de oorsprong van de Amstel in Uithoorn, werd veel cultureel erfgoed getoond en was ruimschoots gelegenheid om over het Heemschutwerk te vertellen. Het hoogtepunt van de excursie was het bezoek aan het recentelijk gerestaureerde fort aan de Drecht, onderdeel van de Stelling van Amsterdam. In de lokale pers is aandacht aan de excursie besteed. 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 29