Gelderland Ontsierende reclame Sinds jaar en dag voert Heemschut actie tegen de ontsierende reclame langs de wegen in het buitengebied. Op dit terrein worden, hoewel langzaam, successen geboekt. Er zijn steeds meer gemeenten die de illegale reclame op hun grondgebied verbieden. De provincie laat het wat dat betreft tot nu toe afweten. Bouwen en slopen De provinciale commissie kreeg uiteraard ook te maken met megalomane bouwplannen, zoals de nieuwe grote podiumaccommodatie in Zwolle, een plan dat vanaf het prille begin zeer kritisch werd gevolgd door Heemschut. Mede dankzij onze bemoeienissen is het plan op een aantal punten gewijzigd. De definitieve versie is nog niet vastgesteld. In Deventer ageerde Heemschut onder meer tegen de dreigende afbraak van 19e-eeuwse schoolgebouwen. Ook werd steun verleend aan een verzoek van de bewoners om een rij dijkhuizen op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten. In Hasselt werd een deel van een oud bolwerk afgebroken (het Diamantenbolwerk). Toen Heemschut hiertegen in het geweer kwam, was het kwaad al geschied. Ook hier dus een geval waarbij we net te laat waren, omdat we er bij toeval op attent werden gemaakt. Publieksactiviteit De jaarlijkse excursie van de provinciale commissie werd op 6 oktober in Deventer gehouden. Het was een geslaagd evenement dat ruim 70 deelnemers trok. De excursie bestond uit een ontvangst plus rondleiding in het Stadhuis met aansluitend een lunch, een stadswandeling en een busrit door het aantrekkelijke landschap rond de stad. Public Relations Vorig jaar zijn in Overijssel veel gemeenten samengevoegd. Dat heeft onder meer geleid tot een verandering in de samenstelling van de colleges, de verdeling van de portefeuilles en de ambtelijke ondersteuning. Na de herindelingen bleven 22 gemeenten over. De nieuwe situatie was voor Heemschut een goede gelegenheid om nader kennis te maken met de bestuurders die monumentenzorg in hun portefeuille hebben en te praten over het monumentenbeleid en actuele zaken op dit gebied (nieuwe bestemmingsplannen bijvoorbeeld). Bovendien bleek dat sommige gemeenten tot nu toe geen actief monumentenbeleid voerden. Alle colleges in Overijssel ontvingen een brief van Heemschut waarin de doelstellingen van de Bond werden toegelicht en waarin tevens werd aangekondigd dat voorzitter Duimel graag een kennis makingsgesprek wilde met de nieuwe gemeentebesturen. De reacties op de brieven waren positief en inmiddels zijn al wat bezoeken afgelegd met hoopgevende resultaten. Adres secretariaat: Guyotstraat 1 6524 AV Nijmegen Samenstelling van de provinciale commissie (per 31 december 2001) drs. W.W. Wolters, voorzitter 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 20