P. Prins H. Hettema Mutaties In het verslagjaar traden de heren G.G. Witsen Elias en mr. H. Brinksma tot de provinciale commissie toe. De eerste nam de taak van pr-medewerker op zich; de laatste nam zitting in de pr-groep. Vergaderingen In 2001 vergaderde de commissie 11 maal plenair. De vergaderingen vonden maandelijks plaats, behalve in augustus. Voorafgaand aan de vergadering besprak het dagelijks bestuur in aanwezigheid van de voorzitter van de beschermgroep en de pr-functionaris de agenda van de komende vergadering. Zowel de beschermgroep als de pr-groep kwam vier maal bijeen. In de loop van het jaar kwam de wens naar voren om niet steeds plenair te vergaderen, maar de beschermingsgroep en de pr-groep ook afzonderlijk hun plannen te laten smeden. In de gezamenlijke vergadering, die dan vier tot vijf maal per jaar wordt gehouden, kan afstemming plaatsvinden. Het dagelijks bestuur wordt meer op de praktijk afgestemd en omgedoopt tot een kerngroep. Een en ander zal ingaan in 2002. Beschermingsactiviteiten Leeuwarden, molenonderbouw aan het Vliet Aan het Vliet, ooit een belangrijke waterweg naar Leeuwarden, staat nog een restant van een molen. Na onderzoek van deskundigen is gebleken dat de onderbouw van een bijzondere con structie is. De provinciale commissie tracht te bevorderen dat instandhouding, mogelijk door een vorm van hergebruik, zal kunnen plaatsvinden. Leeuwarden, kantoortoren bij de Friesland Bank Aanvankelijk wenste men een kantoortoren van meer dan 50 meter hoog. Na protesten mocht de toren toch gebouwd worden, mits rank en slank. Dit was echter onverenigbaar met de wensen van de bank. Het nieuwe ontwerp is geen toren maar een grote koepel. Dit ontwerp heeft de instemming van Heemschut. Leeuwarden, sloop Ferdinand Bolschool Een aantal jaren geleden is de Ferdinand Bolschool verbouwd tot appartementengebouw. Vanwege de strengere voorschriften is het voor de eigenaar voordeliger om het gebouw te slopen en nieuwbouw te plegen. Heemschut heeft protest aangetekend omdat de school een van de weinige bouwwerken uit de Amsterdamse School is. Wunseradiel, Pingjum Een van onze leden maakte ons attent op de voorgenomen sloop van een pand nabij de kerk waardoor een oude muur uit kloostermoppen zou verdwijnen. De provinciale archeoloog is nu bezig met een historisch onderzoek. Menaldumadiel, Beetgumermolen - tracé van de noordwest tangent Door het actiecomité 'Noordwesttangent nee' werd een beroep gedaan op Heemschut om behulpzaam te zijn bij de ondersteuning van de keuze voor een alternatief wegtracé, waardoor minder schade zou worden aangericht aan het historische landschap, in casu de doorsnijding van de oude Middelzeedijk. Naar de mening van Heemschut is het éénmaal haaks doorsnijden van de historische dijk echter minder verstorend dan een nieuwe weg evenwijdig aan de dijk. 14

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 15