Mutaties De heer Reijenga, die een koninklijke onderscheiding kreeg vanwege zijn jarenlange inzet voor de stad en de provincie, droeg in 2001 het secretariaat over aan de heer Wildeboer. De heer Voerman nam vanwege zijn verhuizing naar Den Haag afscheid van de commissie. De heer De Vries heeft het penningmeesterschap van hem overgenomen. Vergaderingen De commissie kwam zeven keer voor een vergadering bijeen en wel op 11 januari, 1 maart, 19 april, 31 mei, 12 juli, 17 september en 12 november. De heer drs. J.P.J. van der Haagen, technisch juridisch directeur van de Bond Heemschut, was meestal aanwezig op deze bijeenkomsten. Tijdens de bijeenkomst van 12 november brachten de nieuwe directeur van de Bond Heemschut, de heer H J. Derksen, en de voorzitter van de Drentse commissie, de heer ir. RC. Groen, samen een bezoek aan de Groningse commissie. Beschermingsactiviteiten GroningenDe Grote Markt Het Plan Nieuwe Noordzijde is door de Groningse bevolking door middel van het referendum van 21 februari verworpen. Het plan Nieuwe Noordzijde hield in: de aanleg van een parkeer garage onder de Grote Markt èn de sloop en wederopbouw van de noordzijde van de Grote Markt (later zou ook de oostzijde aangepakt worden). Heemschut Groningen heeft in samenwerking met de 'Vrienden van de Stad Groningen' en de 'Vrienden van de Martinikerk' actie gevoerd tegen dit plan. Ook was er contact met het 'Comité Geen Gat in de Grote Markt', waarin behalve de SP en Groen Links onder andere de Milieubeweging en de Fietsersbond vertegenwoordigd waren. De Groningse Heemschutcommissie had bezwaar tegen de aanleg van de ingang van de parkeergarage in de St. Jansstraat, vlak naast de Martinikerk en de Martinitoren. Schade aan de kerk en de toren werd door onderzoekers niet uitgesloten. Een ander bezwaar tegen het plan was de sloop van een belangrijk deel van de Groningse wederop bouwarchitectuur aan de noordzijde van de Grote Markt. De gemeente Groningen besloot vervolgens een nieuw plan te ontwikkelen in overleg met een Forum waarin vertegenwoordigers van de bewoners van de stad zitting kregen. Ook Heemschut is hierin vertegenwoordigd. Op 19 juni kwam het Grote Markt Forum voor het eerst bijeen. De eerste overlegfase is in december afgerond. Een belangrijk resultaat is dat de wederopbouwarchitectuur een plaats in de plannen heeft gekregen. Een ander gunstig resultaat is dat veranderingen gefaseerd zullen worden ingevoerd; dat betekent geen radicale sloop van noord- en oostzijde. Verder komt er in ieder geval geen parkeergarage onder de Grote Markt. De invulling van de oost- en noordzijde is nog open. Groningen, het Hoofdstation Het pas gerestaureerde station met de unieke stationshal, in 1895 gebouwd door de architect Gosschalk, werd het afgelopen jaar tweemaal bedreigd. De eerste bedreiging kwam van de kant van Citoyen, een bedrijf in gezamenlijk eigendom van de NS en Burger King, dat de Burger King restaurants op alle stations in Nederland exploiteert. De NS gaf Citoyen toe stemming voor het aanbrengen van een groot aantal zeer opvallende neonreclameobjecten, die door formaat, uitvoering en aantal het monumentale station aantasten. Heemschut heeft op 23 augustus een bezwaarschrift ingediend tegen het aanbrengen van drie neonreclameobjecten aan de voorzijde van het station. Groningen, het stationsplein Eind oktober werd het conceptplan voor een nieuw stationsplein bekend, dat een oplossing biedt voor het verkeersprobleem en het fietsenprobleem in het gebied voor het station. Het 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 12