jaarverslag 2000 Heemschut III De doelstelling van Heemschut: De vereniging stelt zich ten doel de bescher ming van de schoonheid en het historisch- raimtelijk karakter van Nederland in het alge meen en van cultuurmonumenten in het bijzonder, alsmede het organiseren van publieksactiviteiten om voor dit doel een breder draagvlak te creëren. Beschermingswerk en beleidsontwikkelingen Het jaar 2000 was een bijzonder jaar voor de Bond Heemschut als pleit- en behartigings- organisatie van planologische monumenten zorg. Cultuurhistorie en planologie stonden meer dan ooit in de belangstelling van de over heid en de media. De sinds vele jaren door Heemschut bepleite noodzaak van cultuur historische planologie en planologische monu mentenzorg werd door de overheid erkend in de nota Belvedere. Deze nota houdt in dat de objectgerichte cultuurhistorische benadering wordt verruimd tot een gebiedsgerichte aanpak. Historisch-ruimtelijk waardevolle objecten, structuren en patronen moeten na inventarisatie en kartering coördinaten worden voor beleid inzake ruimtelijke ordening en ruimtelijke vernieuwing, landinrichting, platte landsontwikkeling en de welstandzorg. Tevens verscheen in 2000 de Derde Architectuurnota, een plan van actie van vier ministeries om Nederland cultureel-ruimtelijk ook in ontwerpende zin ordelijk op de kaart te houden. Deze rijksnota is de schakel tussen het cultuurbeleid en het ruimtelijk beleid. Heemschut is verheugd over de belangrijke plaats van de cultuurhistorie in deze nota. Het cultuurhistorisch erfgoed lijkt eindelijk op rijksniveau een vaste positie in het ruimtelijk en architectuurbeleid te hebben verkregen. De Belvederenota en de Architectuurnota moeten een aanzet zijn tot een groter cultuurhistorisch bewustzijn in de maatschappij, zowel de publieke als de private sector. Een derde verrassende kentering betrof het geesteskind van Heemschut, de welstandszorg. Op instigatie van Heemschut werden eertijds de welstandscommissies opgericht, de vroegere schoonheidscommissies. In 2000 verscheen het rapport 'Welstand op een nieuwe leest' en werd een voorstel voor herziening van de Woning wet ingediend. De welstandspraktijk zal door deze wetswijziging beleidsmatig, openbaar, transparant en gebiedsgericht worden. Heemschut acht deze wet een onmisbaar instrument ter bevordering van de ruimtelijke kwaliteit. De ruimtelijke dynamiek, zowel in stedelijk als in landelijk gebied, zet de bestaande ruimtelijke kwaliteit onder grote druk. Een gemoderniseerd, gebiedsgericht, preventief welstandstoezicht gebaseerd op een gemeentelijke welstandsnota en welstandscrite ria, zal de sluitsteen moeten zijn van het in het jaar 2000 op rijksniveau gefundeerd ontwerp plan voor een effectieve planologische monu mentenzorg in Nederland. Meer informatie over het beschermingstverk van Heemschut en commentaar op beleidsontwikkelin gen kunt u lezen in het tijdschrift Heemschut of op de website www.heemschut.nl. Wat beschermden en bewaakten de provin ciale commissies van Heemschut in 2000? Een selectie van gevallen van de provinciale commissies van Heemschut uit het jaar 2000. Karakterbehoud in beschermd stadsge zicht: de Grote Markt in Groningen en de Brink in Deventer. Bescherming van waardevolle bebouwing in landelijk gebied: vijf stolpboerderijen in de Schermer. Bescherming van waardevolle bebouwing in stedelijk gebied: het Anatomisch Laboratorium in Groningen. Stedelijke vernieuwing in beschermd stads gezicht: het Enschedé-complex in Haarlem, het project Flash Gordon in Nijmegen en het Aalmarktcomplex in Leiden. Bedreigde Rijksmonumenten: Radio Kootwijk en klooster Sankt Ludwig in Limburg. Deze en nog veel meer voorbeelden van gevallen van Heemschut in het jaar 2000 vindt u in het uitge breide jaarverslagdat te bestellen is bij het bureau van Heemschut (tel. 020- 6225292) en te lezen op de website van Heemschut, www.heemschut.nl Op de website kimt u tevens gevallen aanmelden. Het tijdschrift in 2000 Het tijdschrift ontwikkelde zich het afgelopen jaar steeds meer tot een open discussieforum voor lezers en geïnteresseerden. Vooral de verrassende jurykeuze aan het begin van het derde Millennium van het Bonnefantenmuseum in Maastricht als Monument van de Toekomst bracht pennen en monden in beweging. Maar de wel erg enthousiaste omhelzing van de nieuwbouw van het stadhuis van Zutphen joeg sommige lezers zelfs in de gordijnen. Hoe kon de redactie zo'n vertoon van wansmaak en disharmonie in haar kolommen toelaten. Er kwamen boze reacties en de discussie is nog lang niet afgerond. Nu we dit schrijven is er al weer een reactie, goed beargumenteerd en volgens velen meer in de geest van Heemschut. De redactie streeft naar een openhartige discussie zonder taboes over wat wel en niet kan in de historisch gegroeide omgeving. Zij schenkt niet alleen aandacht aan onomstreden monumenten in stijlen, die algemene waarde ring genieten, maar ook aan wederopbouwar chitectuur, industrieel erfgoed, die vaak minder 'scoren' en belangrijke cultuurlandschappen. Ook wil de redactie meer en meer de planologi sche monumentenzorg centraal gaan stellen: monumentale objecten als onderdeel van de historisch ruimtelijke omgeving, een meer gebiedsgerichte aanpak met veel aandacht ook voor de landschappelijke ruimte. Verder wil de redactie de discussies in de monumentenbe scherming nauwlettend volgen - historiserend of eigentijds bouwen, reconstrueren of res pecteren van het historisch gegroeide - en tenslotte wil de redactie de menselijke beleving van monument en landschap benadrukken in zijn onderwerpskeuze. Het gaat ons niet alleen om de bescherming van monumenten maar ook om het genieten ervan.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 3