samenwerking gedurende het verslagjaar. Na deze vergadering werd onder deskundige leiding een rondwandeling door het monumentale Geertruidenberg (Hollands oudste stad gelegen in Noord-Brabant) gehouden en werden een aantal historische panden bezocht. Op 6 december werd de PC-vergadering gehouden in het stadhuis van de Gemeente Grave, waarna onze PC de vorderingen van het restauratiewerk van het "Arsenaal" in ogenschouw nam, onder deskundige leiding van de voorzitter, de heer P. Zelissen. Ook werd een bezoek gebracht aan de locatie van "Bastion Bekaf'. Op deze beide "zaken" in het stadje Grave heeft de PC de nodige op- en aanmerkingen gemaakt en het is goed om te zien dat de PC Noord-Brabant toch invloed heeft kunnen uitoefenen op de realisatie van deze plannen. In de septembervergadering is de PC akkoord gegaan met het voorstel om een zogenaamde "Technische Commissie" in te stellen. Zoals de naam reeds doet vermoeden, bestaat deze commissie uit de Technische Adviseurs van de PC, die samen met de secretaris, de voorzitter en de vice-voorzitter van de PC, de lopende acties op de voet zullen volgen, met elkaar bespreken en, indien gewenst, de daarmede verband houdende voorstellen voor de PC zullen voorbereiden. Beschermingsactiviteiten Heusden, pand Wijkestraat 3 De zorg voor dit verpauperde pand blijft ons bezig houden. Hoewel reeds gevoerd overleg in een impasse geraakte, wordt er opnieuw getracht om de partijen, te weten de eigenaar en vertegenwoordigers van de gemeente, aan de onderhandelingstafel te krijgen. Heusden, verbouwing voormalig stadhuis Voor een verbouwing van het voormalig stadhuis te Heusden werd in het vooijaar een plan ingediend. Dit plan vond geen genade in de ogen van de welstands- en de monumentencommissie. Inmiddels wordt een nieuw plan voorbereid. Hoewel er het vertrouwen bestaat, dat vanuit het gemeentelijk apparaat deze zaak zeer kritisch wordt gevolgd, wordt ook vanwege de PC een oogje in het zeil gehouden. Veldhoven, Museum 't Oude Slot De bezwaren die door de PC tegen de voorgenomen uitbreiding van het museum zijn uitgebracht, werden ongegrond verklaard. De argumentatie die daaraan ten grondslag lag, is na overleg binnen de PC en gehoord de directeur juridische en ruimtelijke zaken van de Bond Heemschut, de heer J.P.J. van der Haagen, aanleiding geweest om hierin te berusten. Het plan is afgevoerd van de lijst actiepunten. Overigens is het interessant om te vermelden dat enkele bezwaarmakers meer vasthoudend zijn gebleven. In de betreffende zaak is inmiddels uitspraak gedaan door de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch. Daarbij is geoordeeld dat het besluit van B en W om bouwvergunning te verlenen, niet in stand kon blijven. Met name omdat, naar mening van de rechtbank, de samenstelling van de gemeentelijke monumentencommissie niet onafhankelijk bleek te zijn! Dongen, dreiging sloop van drie kerken Over een breed front worden acties ondernomen om deze dreiging af te wentelen. De stand van zaken is inmiddels als volgt: De Laurentiuskerk is voorgedragen voor de plaatsing op de Rijkslijst van monumenten. Het parochiebestuur heeft constructieve gedachten over handhaving van het gebruik binnen de parochie in multifunctionele zin. Voor de Pauluskerk blijken mogelijkheden voor een andere bestemming. De indeling- en de bouwkundige kwaliteit van dit jongste van de drie bedreigde kerkgebouwen, alsmede de stedebouwkundige situatie bieden daartoe zeker mogelijkheden. Bij de St. Jozeph kerk rijzen m.b.t. het instandhouden wel de grootste problemen. Toch blijkt er in Dongen een grote actiebereidheid om alles in het werk te stellen om dreigende sloop af te wenden. Vanwege de PC worden de ontwikkelingen op de voet gevolgd. 35

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 39