dijken en welen. De gidsen waren de heren G. Smallegange en F. Rothuizen voor Boerderijen en erven (2 bussen); de heren Baart, A. de Klerk en A. Beenhakker voor Dorpen en dorpsvormen (3 bussen) en mevrouw M. Tinge voor Landschap met dijken en welen (1 bus). Op aanraden van de Zeeuwse commissie was voor deze onderwerpen gekozen in het kader van de Belvedere-nota. Het doel: laten zien hoe belangrijk het is om ook landschappelijke cultuurmonumenten met de daarin gevestigde monumentale boerderijen te beschermen. En een niet onbelangrijk nevendoel: het nuttige met het aangename te verenigen. De organisatoren zijn in hun opzet geslaagd: de deelnemers hebben genoten van het fraaie landschap, de toelichting van de gidsen en de vlekkeloze organisatie. Om half één kwamen alle deelnemers bijeen in de kerk van Nisse. Daar werd in het voorportaal een lunch geserveerd door leden van "Ons Boeregoed" in vol ornaat. Ze oogsten veel bewondering en gaven desgevraagd bereidwillig uitleg over hun traditionele Zeeuwse klederdracht. Natuurlijk ontbraken de bolussen niet (wist u overigens dat "bolus" Portugees is voor "gebak"?). De deelnemers werden officieel verwelkomd door de burgemeester van Borsele, de heer Mandos. Hij vertelde niet zonder trots hoe naar zijn mening de gemeente in staat is moderne industrie te paren aan een zo goed mogelijk behoud van beschermd landschap en bescherming van monumentale boerderijen. Ook de heer Van Tuyll, voorzitter van Heemschut hield een toespraak, waarin hij het belang van ledenwerving benadrukte. "Ieder lid geeft een bevriende relatie een lidmaatschap voor een jaar cadeau", was zijn devies. Hierna gaf de heer Smallegange, één van de gidsen en voorzitter van de Boerderijenstichting, een levendige toelichting op de streek. En bovendien veel informatie over de geschiedenis van Nisse, de familie Van Borselen en die van hemzelf, die in traditie niet hoeft onder te doen voor het adellijke rijtje dat tot nu toe de revue was gepasseerd. Een lid van "Ons Boeregoed" wist zich als spreker eveneens kranig te weren. Ook hij had wat te melden over traditie! Hierna vervolgden de deelnemers hun respectievelijke routes om uit te komen op het stationnetje van de Stoomtrein Goes-Borsele in Hoedekenskerke. Daar nuttigden de deelnemers staande, bij aardig ingerichte kraampjes vol Zeeuwse producten, een door het gemeentebestuur van Borsele aangeboden plaatselijk drankje (bessenwijn of -crème, naar keuze). Vandaar ging het verder met de stoomtrein naar Goes, alwaar het gezelschap tegen vijf uur uiteen ging. Dit was het einde van een zeer geslaagde excursie. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland In het jaarverslag over 1999 maakten we melding van onze intentie samen te gaan werken met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Deze is echter in 2000 nog niet operationeel geworden. Het rijk en de provincie Zeeland zijn in onderhandeling over het oprichten van een Steunpunt Monumentenzorg Zeeland (SMZ). De verwachting is dat het steunpunt in het vooijaar van 2001 kan beginnen. Het zal worden aangehaakt bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het SMZ wordt een uitvoerend, dienstverlenend, coördinerend en faciliterend orgaan en neemt geen verantwoordelijkheden van de overheden over. Het zal onder andere een platform bieden waarin verschillende, bij de monumentenzorg betrokken, partijen informatie uitwisselen en de krachten bundelen. Provinciale nieuwsbrieven In 2000 bracht de commissie twee maal een Nieuwsbrief uit voor leden en belangstellenden. De eerste aflevering verscheen in mei, de tweede eind december. Hiervoor tekenden met name de PR-medewerker en de secretaris. 32

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 36