monumentwaardige omgeving dient te staan. Dat laatste houdt in dat bestemmingsplannen, bouwplannen en herinrichtingsplannen van het landelijk gebied, maar ook van oude stads- en dorpskernen, getoetst zullen gaan worden op hun gevolgen voor de aanwezige (cultuur-) historische waarden. De subcommissie vindt in zijn beoordeling houvast aan de door de Provincie Zuid-Holland te ontwikkelen Cultuurhistorische Hoofdstructuur en aan de Nota Belvédère. Daar het bij dit werk, veelal meer nog dan bij plantoetsing voor afzonderlijke gebouwen en bouwwerken, gaat om het bestuderen van aanzienlijke stapels papier, is het jaar 2000 grotendeels besteed aan het leggen van een basis voor het eigenlijke beschermingswerk door overleg en studie. Stimulerend en voorwaardenscheppend Het derde onderdeel van de commissie dient in ondersteunende zin het werk van de twee subcommissies. In deze bestuurlijke (sub)commissie hebben de voorzitter, secretaris en penningmeester alsmede de pr-medewerker zitting. Deze p.c. leden hebben als tweede belangrijke taak het bewaken van de samenhang tussen het werk van de beide subcommissies. De overkoepelende vergaderingen van de gehele commissie blijven daartoe van doorslaggevend belang. Op het einde van het jaar is het hervormingsproces nog niet geheel afgerond, maar lijkt de voorzichtige en voorlopige conclusie gerechtvaardigd, dat de voorgestane werkwijze door de betrokkenen als vruchtbaar wordt ervaren. Het aantal plenaire vergaderingen kan worden teruggebracht, maar daarnaast kunnen de kleinere subcommissies sneller en soepeler reageren op allerlei bedreigingen van het cultureel erfgoed via intern overleg en samenwerking. Public Relations en publieksactiviteiten Besloten is tweemaal per jaar een nieuwsbrief uit te geven om het contact met de plaatselijke historische verenigingen meer inhoud en diepte te geven. Heemschut is voor tijdige signalering van schadelijke ontwikkelingen, sterk afhankelijk van de oplettendheid en speurzin zoals door en vanuit deze verenigingen aan de dag gelegd, vandaar. Het eerste exemplaar van de nieuwsbrief werd op 17 november 2000 in het Goudse stadhuis gepresenteerd. De verenigingen waren hiervoor allen uitgenodigd. Het hele jaar door werd het beschermingswerk ondersteund met persberichten en interviews voor de lokale/regionale radiostations. Tevens werd een voorzichtig begin gemaakt met regelmatig onderhoud van de Zuid-Holland pagina's van de Heemschut website op Internet. Waar het landelijk bestuur in Zuid-Holland activiteiten ontplooide werden die door de PR-medewerker in goede samenwerking ondersteund. Eveneens werd 'het Koorenmetershuis' via fotokopieën steeds op de hoogte gehouden als Heemschut de krant haalde. De excursie naar Midden Delfland kreeg ook de nodige aandacht in de regionale pers en had bovendien de 'ontdekking' van de hierboven vermelde 'Karpershoeve' en 'Vlietwoning' tot gevolg. Een treffender illustratie van de koppeling tussen het beschermen en genieten van monumenten lijkt nauwelijks te geven. 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 32