Haarlem Op termijn gaat de Maristichting, thans Kennemer ziekenhuis, verdwijnen. Dan blijft een historisch complex gelegen aan de Haarlemmerhout en het Spaame op invulling wachten. Daar hoef je nooit lang op te wachten, want tekenaars hebben alweer van alles bedachttot "hangende tuinen" aan toe. B. en W. van Haarlem voelde wel wat voor dit gestapelde park, met 20 verdiepingen en 130 appartementen. Wij natuurlijk niet en vele met ons, waaronder de Vereniging Haerlem, de wijkraad en ook de raadscommissie stedelijke ontwikkeling. Gekozen is, gelukkig, nu voor het Amvest/Bouwfondsplan van architect Thijs Asselbergs, al was het alleen maar omdat het naadloos past in het beeldkwaliteitsplan voor dat gebied. Wij zijn nog in gesprek met het Bouwfonds voor het behoud van enkele beeldbepalende panden, die samen met het karakteristieke Spaamhout en het bij behorende theehuis, onlangs gerestaureerd voor f. 300.000,-, een eenheid vormen. Kolhom Een stolpboerderij in het beschermde dorpsgezicht, die zelfs voor de plaatselijke Stichting Oud Kolhom sloopwaardig was, hebben wij van de ondergang gered. Een vervangend woningbouwplan op die plek was reeds ontworpen. Het was één van de weinige, nog overgebleven karakteristieke Noord-Hollandse stolpen, die met de grond gelijk zou worden gemaakt. Wij hebben de Noord-Hollandse Boerderijenstichting attent gemaakt op deze geplande verwijdering. Met de N.V. Landelijke Bouwkunst, die, voorzover mogelijk, bedreigde panden opkoopt en zelf weer op de markt brengt, is een koper gevonden, die de stolp aangekocht heeft en voor eigen gebruik gaat restaureren. Beverwijk De provincie Noord-Holland was de eerste, die jaren geleden de Stelling van Amsterdam op zijn provinciale monumentenlijst zette. Deze stelling is een fortenlinie rond de hoofdstad, gebouwd aan het eind van de 19e eeuw. Uiteindelijk is de stelling zelfs op de UNESCO lijst van wereldmonumenten belandt. Maar diezelfde provincie koestert industrie- en havenplannen in de Wijkermeer, die voor twee forten bedreigend zijn. Wij hebben daartegen bezwaar gemaakt in het streekplan Zuid-Kennemerland. Ook de ministers Pronk van VROM en staatssecretaris van der Ploeg van Cultuur spraken zich tegen deze ontwikkeling uit. En zelfs de provinciale hoor- en adviescommissie heeft het provinciebestuur aangeraden deze bedreiging van hun eigen monumentenbeleid niet door te voeren. De provincie heeft nog niet gereageerd. Haarlem De oude Ripperdakazeme en het bijbehorende terrein wordt opnieuw ingericht. En de gemeente Haarlem bewijst hiermee hoe het ook kan. Inspraak over de plannen heeft geleid tot een keuze door de bevolking - en ook door Heemschut - van het ontwerp van de Antwerpse architectengroep AWG. Daarin blijven de meeste monumentale gebouwen behouden en krijgen een passende nieuwe bestemming, ontworpen door architectenbureau van Stigt uit Amsterdam. Het geheel sluit niet alleen naadloos aan bij de naastliggende wijk, maar krijgt behalve woonbestemming ook vele nieuwe functies, die voor deze aan de buitenrand van Haarlem liggende wijk van groot belang zijn. Het heet niet voor niets en krijgt ook wat ons betreft die naam: Huzarenstuk. 26

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 30