ondergrondse aansluiting vanuit die parkeergarage gemaakt worden naar een tunnel in het Spaametracé. Dan kan het gat dus dicht. Bij de bouw van de parkeergarage wordt daarmee nu al rekening gehouden. Hoe Hubert Jan Henket zich oriënteert in het Haarlemse en de Haarlemmers kimt u lezen in het interview, dat wij met hem hebben gehouden en dat is afgedrukt in ons tijdschrift van februari 2001. Bloemendaal. een eveneens jarenlange strijd, die nog niet ten einde lijkt Wij voeren deze strijd tegen de gemeente Bloemendaal, die is opgezadeld door de provincie Noord-Holland met een woningbouwplan, in een van de mooiste en gaafste landgoederen in de Kennemerduin-rand: Meer en Berg. De provincie had 150 jaar lang met veel zorg voor psychiatrische patiënten, maar ook voor natuur en landschap, het eigendom en beheer van dit landgoed. De voormalige provinciebestuurders tonen zichvoorzover ze nog in leven zijn - en anders draaien ze zich wel in het graf om - hogelijk verbaast over hun volgelingen en zijn zelfs ontsteld over de verkoop, zonder voldoende voorwaarden, aan een projectontwikkelaar voor de somma van 72 miljoen gulden. Het is een projectontwikkelaar niet kwalijk te nemen, dat deze er geld aan wil verdienen en rekent voor, dat met 450 huizen best zou kunnen. Dan schijnt niemand meer te praten over verder behoud van natuur, landschap en het cultuurhisto risch erfgoed in de vorm van gebouwen. Hevig verzet samen met actievoerders in het Bloemendaalse leidde tot enig "achter de oren krabben" van gemeentebestuurders en zelfs de val van 2 wethouders. Men vond 450 toch ook wel wat veel. Maar ook de gemeente was door de provincie met de rug tegen de muur gezet, omdat in 1997 al toezeggingen zijn gedaan aan de projectontwikkelaar, dat er huizen konden worden gebouwd en dat n.b. in een gebied dat nog als landelijk in het streekplan te boek stond. Maar in het streekplan Noord-Holland Zuid, dat in voorbereiding was zou men dit gebied wel oprekken tot "stedelijke contouren". Zo serieus gaat kennelijk een provinciale overheid om met inspraak, die nog komen moest. Maar op dat punt ligt dan ook al een bezwaar bij die provincie tegen dat streekplan. De gemeente beloofde 3 alternatieve plannen ter inspraak voor te leggen. Maar op het moment, dat die plannen zouden worden gepresenteerd, heeft de gemeente zijn eigen inspraakverordening buiten werking gesteld. Haast is namelijk geboden, zegt de projectontwikkelaar, die met schadeclaims dreigt. Want, we zeiden het al, ook de gemeente staat met de rug tegen de muur. En wij ook. Maar voorlopig gaan wij met de stichting Behoud Landgoed Meer en Berg naar de bestuursrechter in verband met de geweigerde inspraak en maken reeds bezwaar tegen voorgenomen sloop van enkele historisch gebouwen, die naar onze mening als appartementen kunnen worden ingericht. Beemster In het juninummer van ons tijdschrift hebben wij in een uitvoerig artikel het cultuurhistorisch erfgoed van de Noord-Hollandse gasbronnen belicht. Deze zelfvoorziening voornamelijk in gebruik bij afgelegen boerderijen, is nog voor een groot deel aanwezig. Ze dateren uit de 17e eeuw en worden vooral in de Beemster gevonden. In een omgekeerde ketel wordt biogas uit de bodem opgevangen en via een buizenstelsel naar de woning geleid. Het gas was niet alleen voldoende om te koken, maar zelfs werd de boerderij ermee verwarmd. Het waterschap Uitwaterende Sluizen in Edam maakte bekend, dat dit gas het oppervlaktewater verontreinigde en dat de 150 nog bestaande bronnen moesten verdwijnen. Onderzoek had dit uitgewezen. Tegenonderzoek wees echter uit, dat die vervuiling minimaal was en dat de gemeten vervuiling voor een groot deel niet eens veroorzaakt werd door deze gasbronnen. Mede door onze actie heeft het waterschap van deze afbraak van watje een soort "monument van bedrijf en techniek" zou kunnen noemen afgezien en gaat de eigenaren en gebruikers ook niet de voorgenomen heffing in rekening brengen. 25

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 29