zogenaamd meer ruimte rond de kerk te creëren. Twee leden van de Provinciale Commissie hebben, na contact met een werkgroep uit Wehl, uit persoonlijke betrokkenheid, alternatieve schetsen gemaakt, met uiteraard minder sloop en wat meer respect voor de schaal van het bestaande. Winterswijk, Scholtenenk Heemschut vroeg, samen met de Vereniging Monumentenbelangen, de status van 'beschermd dorpsgezicht' aan voor de tuindorpwijk Scholtenenk in Winterswijk. Deze volkswoningbouw (200 woningen uit de jaren twintig) vertoont invloeden van de Amsterdamse School. Het gemeentebestuur staat positief tegenover de aanvraag. Winterswijk, Tricot De Tricotfabriek in Winterswijk verkreeg in 2000 definitief de rijksmonumentenstatus. Heemschut heeft zich sinds 1984 ingezet voor het behoud van dit industriële monument. Winterswijk, vakwerkpandje Heemschut protesteerde bij de gemeente Winterswijk tegen de sloop, door een particulier, van een gemeentelijk monument. Het vakwerkpandje, bakermat van de plaatselijke textielindustrie, is inmiddels in pseudo-oude stijl herbouwd en afgevoerd van de monumentenlijst. De gemeente ging sancties tegen de eigenaar te ver. Zutphen, torenplan Eind 1999 presenteerde de gemeente Zutphen het voorontwerp bestemmingsplan Ravelijn, dat voorziet in de bebouwing, vlak tegen de historische binnenstad, van een voormalig industrieterreintje annex benzinepomp. Zutphen liet van zich horen, Heemschut ook: te groot, te massaal, maar bovenal waren er veel bedenkingen tegen een 54 meter hoge woontoren als beëindiging van het plan. Als reactie liet de gemeente een extern bureau onderzoek doen naar 'de wenselijkheid het stadssilhouet van Zutphen te verrijken met een eigentijdse toren'. De uitkomst van het onderzoek: een zonering van de stad met daarbij behorende maximaal aanvaardbare bouwhoogten. Wat door velen werd gevreesd dreigt nu te gebeuren: de 'toren' is weliswaar geschrapt maar wordt vervangen door appartementencomplexen van 35 meter hoog; inderdaad de maximaal toelaatbare hoogte in deze zone. Heemschut blijft alert! Publieksactiviteiten Public Relations Voor de PR zette het jaar 2000 in met de organisatie van de provinciale excursie in mei naar het lage poldergebied van de Ooij en Duffelt en het hooggelegen Kleef. Met bijna 80 leden was er koffiepauze in het kerkje van Persingen, een orgelconcert door Cor van Wageningen in het buitendijkse kerkje van Kekerdom en daarna de lunch in een Duffeltse boerderij Café im Gartchen te Keeken. In deze 18de eeuwse boerderij is ook een Informatiecentrum Gelderse Poort gevestigd. In Kleef waren in Museum Kurhaus en ook in de tuin rondleidingen geregeld. Na een stop bij de fotogenieke Schwanenburg ging het gezelschap terug naar Nijmegen en kon men terugzien op een geslaagde dag. In april was Heemschut Gelderland present met een stand in de Holthumse Hof, waar door de Stichting Heemkunde Berg en Dal een Historische Markt werd georganiseerd in het kader van het 250-jarig bestaan van het bekende toeristenplaatsje Berg en Dal. Medio 2000 is in een artikel 'Zestig jaar Vrienden Geldersche Kasteelen' aandacht besteed aan de goede relatie van Heemschut met die Stichting. Einde 2000 was de PR betrokken bij de organisatie van het Muzikale Monument in het middeleeuwse kerkje te Oosterbeek. De overige PR-activiteiten waren gericht op het overleg met collegae in het landelijk overleg met de nieuw aangestelde PR-coördinator. 21

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 25