Beschermingsactiviteiten Kampen, het Kamper Stadsziekenhuis Het Kamper Stadsziekenhuis, door architect Kromhout in de periode 1906-1911 gebouwd, werd in april tot beschermd monument verklaard door de staatssecretaris. Het ziekenhuis stond op de nominatie om afgebroken te worden. Vooral door ijveren van Heemschut werd het oude pand op de Monumentenlijst gezet. Het bestaande gebouw wordt nu, na restauratie, geïntegreerd in een verpleeghuisvoorziening met behoud van de monumentale waarden. Staatssecretaris Van der Ploeg heeft onlangs een bedrag van drie miljoen beschikbaar gesteld voor de restauratie. Heino en Wijhe, het Nijenhuis De plannen voor een uitbreiding en ingrijpende interne verbouwing van havezate en museum Het Nijenhuis op de grens van Wijhe en Heino zijn van de baan. Heemschut en een groot aantal gelijkgestemde instellingen en particulieren hebben jarenlang geageerd tegen de in hun ogen verwoestende verbouwingsplannen. Hoofddoel van de verbouwing was ruimte te scheppen voor de collectie moderne kunst van de Hannema de Stuers Fundatie. Door de sluiting van De Stadshof, het Zwolse museum voor naïeve en outsiderkunst kan een deel van die collectie in De Stadshof worden ondergebracht. De verbouwing werd dus overbodig. Ontsierende reclame in het buitengebied Op de agenda van de pc-vergaderingen staat steeds weer het punt 'ontsierende reclame langs buitenwegen'. Heemschut loopt al jaren storm tegen die steeds oprukkende reclameborden langs de (auto)wegen. Tot voor kort met weinig succes, maar inmiddels is een aantal gemeenten bezig met regelgeving die verschijnsel aan banden moet leggen. Op provinciaal niveau zit er echter nog weinig schot in. Nooterhof Zwolle gered De Nooterhof, een prachtig ruig stukje natuur in Zwolle, is gered van de ondergang. De gemeente wilde in het groengebied een schoolgebouw neerzetten. Heemschut kwam samen met een aantal andere groenminnende instanties in het geweer tegen de bouwplannen en met succes! De gemeente luisterde naar de protesten: de Nooterhof wordt (voorlopig althans) niet bebouwd. Deventer, oude school Houtmarkt Aan de Houtmarkt in Deventer staan twee karakteristieke scholen, respectievelijk gebouwd in 1855 en 1915. Samen vormen de scholen een aardig ensemble, maar de gemeente wil een van de twee scholen afbreken omdat het gebouw niet zou passen in de nieuwbouwplannen rond de Houtmarkt. Heemschut verhief zijn stem tegen de sloopplannen, onder meer werd de ambtshalve verleende sloopvergunning aangevochten. Op dit moment is er nog geen beslissing. Ergo: de bewuste school staat nog steeds overeind. Deventer, Boreelkazeme Nauw samen met het vorige punt hangt de nieuwe bestemming van de uit 1849 stammende Boreelkazeme. De ontruimde kazerne gaat een nieuw leven tegemoet als winkelgalerij, woonboulevard en woonappartementen. Heemschut volgde de gemeentelijke plannen met gepast wantrouwen. In een brief aan B en W zorgde de pc voor een serieuze en constructieve inbreng op het voorontwerpbestemmingsplan voor het kazemecomplex. Een brand in het leegstaande gebouw vertraagde de zaak enorm, Heemschut wacht de gemeentelijke ontwikkelingen en beslissingen af. Zwolle, grote podiumaccommodatie De nieuwe grote podiumaccommodatie, zeg maar een schouwburg, op het Noordereiland in Zwolle gaat voorlopig niet door. Althans niet op de manier zoals de architect het wilde. Heemschut en andere belangengroeperingen, verzetten zich vooral tegen de bouw van twee grote torens die de architect had bedacht. De architect zag de torens als een afronding van het 16

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 20