het restant van het Blokhuis gedocumenteerd moeten worden en zo nodig elementen van de historische bebouwing in de nieuwbouw een plaatsje moeten vinden. Ook in de ondergrond van dit oude stukje Harlingen is nog veel van de geschiedenis van Harlingen terug te vinden. Zo zijn er restanten van een oude terp uit de Romeinse tijd gevonden. Midden 2000 zij er twee rapporten verschenen, een publicatie over de bouwhistorie en een archeologisch onderzoek. De PC volgt de ontwikkelingen door ondermeer contacten met de vereniging "Oud Harlingen" die zich beijvert het behoud van waardevolle elementen veilig te stellen. Bij nieuwbouw voor dit gebied dient rekening te worden gehouden met deze historische gegevens. De tot nu toe getoonde plannen getuigen van weinig consideratie met de historische context. De PC houdt de ontwikkeling nauwlettend in de gaten en steunt zo nodig de vereniging Oud Harlingen in deze. Heerenveen, Overtuin Oranjewoud Een artikel in de Leeuwarder Courant van 7 oktober 2000 bracht ons op spoor van de plannen om het park "De Overtuin" te Oranjewoud van een tweede ingang te voorzien door de aanleg van een brug die de Bieruma Oostingweg met het park verbindt. Naar onze mening is een ingang aan de zuidkant historisch gezien onverantwoord. Een dergelijke ingreep zal voor de landschappelijke structuur een bedreiging betekenen en het zal een aantasting zijn van het verstild karakter van de achterkant van de tuin. Het park is in 1991 aangewezen als Beschermd Monument en heeft daardoor een speciale status. Verder is de gemeente Heerenveen tijdens de aankoop van het park een speciale verantwoordelijkheid aangegaan om het ontwerp van de tuin in stand te houden in de staat waarin deze zich toen bevond. In een brief aan Burgemeester en Wethouders van Heerenveen hebben wij aangedrongen de brug niet aan te leggen. Wij blijven alert. Publieksactiviteiten en contacten Steunpunt Monumentenzorg De PC Fryslan is gevraagd, als representant van op regionale schaal opererende particuliere organisaties van monumentenzorg, zitting te nemen in de provinciale werkgroep ter voorbereiding van voorstellen tot oprichting van een steunpunt Monumentenzorg in Fryslan. Juist voor de jaarwisseling is het eindrapport daarvoor tot stand gekomen. Monumentennota Door de PC Fryslan is, met positieve toonzetting, ingesproken op de ontwerp Monumentennota "Aldereeuvechst Liwwarden" van de gemeente Leeuwarden. Op 24 maart 2000 heeft een grote delegatie van de PC de Nationale Monumentenstudiedag van het NCM te Haarlem bezocht. De lezing met aansluitend een excursie naar een pingoruïne en een hersteld kerkenpad van het samenwerkingsverband Landschapsbeheer Nederland in Beetsterzwaag is bezocht. Jaarlijkse excursie De jaarlijkse excursie voor de leden van Heemschut en hun introducés ging deze keer naar het zuidwesten van de provincie Fryslan waar het Ir. D.F. Woudagemaal die sinds 1998 op de Werelderfgoedlijst van het UNESCO is geplaatst werd bezocht. Het stoomgemaal is thans in het beheer van "Wetterskip Fryslan", reden dat we werden ontvangen door de voorlichter van het waterschap. Het gemaal heeft een roemrijk verleden. Het een pronkstuk uit een voorbije tijd, maar het heeft nog niet afgedaan. Nog steeds wordt het gemaal in werking gesteld wanneer men in Fryslan natte voeten krijgt. Als contrast met het oude stoomgemaal werd daarna het moderne J.L.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 16