uit te breiden. De uitbreiding van de begraafplaats zou moeten komen langs de oude weg die leidt van de kerk van Midwolde naar de borg Nienoord. Het zicht vanaf de weg op de kerk en het oude kerkhof zou door de uitbreiding worden aangetast. Volgens de vereniging Dorpsbelangen, is uitbreiding van het kerkhof niet noodzakelijk. Menterwolde De gemeente Menterwolde heeft voormalig hotel 'Quatre Bras', Hoofdstraat 2 te Noordbroek, overgedragen aan de Stichting Woonhuismonument, die in juni begonnen is met de restauratie van dit pand. Minder goed liep het af met de monumentale boerderij Hoofdstraat 44 in Noordbroek, met een voorhuis gebouwd rond 1880. De beeldbepalende boerderij lag in een bocht van de weg en was van beide kanten van ver al zichtbaar. Ondanks een handtekeningenactie onder de bevolking en de reddingspogingen van de provinciale commissie en de Stichting Woonhuismonument, moest de boerderij eind augustus plaats maken voor woningbouw voor ouderen. Slochteren In het vierde kwadrant ten zuiden van het Lutjebos, wilden B&W het dorp Slochteren uitbreiden met een nieuwe wijk met 50 borgwoningen, temidden van nog aan te leggen waterpartijen. Het probleem was dat dit plan een prachtig landelijk gebied zou aantasten vlak bij de Fraeylemaborg. De provinciale commissie heeft in januari van dit jaar Slochteren bezocht en op verzoek van de initiatiefgroep in het blad Heemschut aandacht aan deze zaak besteed. Het college heeft goed geluisterd naar de bezwaren van bewoners en deskundigen en heeft onlangs besloten geen nieuwe woonwijk in dit gebied te bouwen. Winschoten, molenbiotoop In Winschoten zijn problemen ontstaan met de biotoop van de molen 'Edens', een rijksmonument. Het Gilde van Vrijwillige Molenaars meldde dat de molenbiotoop wordt bedreigd door plannen voor de bouw van een kantoorpand van 16.50 m hoogte op 110 m afstand van de molen, wat is strijd is met de norm van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De gemeente had de molenaarsorganisatie in december 1999 toegezegd dat er duidelijke afspraken zouden komen met de molenorganisaties over de molenbiotoop van de molens in Winschoten en dat deze afspraken in een bestemmingsplan zouden worden verwerkt. Nu dreigde aantasting van een molenbiotoop voordat deze afspraken waren gemaakt. De Groningse commissie heeft B&W van Winschoten verzocht in december de bovengenoemde toezeggingen aan de molenorganisaties na te komen. Winsum, het 'Komplan' Heemschut heeft in de Historische Vereniging Winsum-Obergum gesteund in haar bezwaren tegen de plannen van de gemeente Winsum om twee supermarkten naar het centrum te halen als aanjagers van de economische activiteiten aldaar. Het probleem was dat de gemeente het 'komplan' probeerde te omzeilen. Dit 'komplan' was na langdurig onderling overleg met bewoners in veel vergaderingen vastgesteld en zou als basis dienen voor een nieuw bestemmingsplan. De commissie heeft haar zorg over deze ontwikkelingen in juli aan de gemeente Winsum meegedeeld. Winsum, monumentaanvraag De Historische Vereniging Winsum-Obergum heeft bij OCW een monumentaanvraag ingediend voor de boerderij Bellingeweer 27, die door sloop wordt bedreigd. De plaatsing op de Rijksmonumentenlijst is van belang vanwege de fraaie ligging van de boerderij op de wierde vlakbij het oude kerkhof van de in 1824 gesloopte kerk van Bellingeweer. Het kerkhof is een rijksmonument. Het voorhuis van de boerderij, verbouwd in 1860, bevat nog delen van de vroegere pastorie. De schuren zijn negentiende-eeuws. De boerderij was niet opgenomen in het MIP en het MSP. Heemschut Groningen heeft deze aanvraag door een brief aan de gemeente Winsum ondersteund. 8

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 12