Heemschut Monumentendagen Aarlanderveen, zaterdag 17 zondag 18 april Heemschut werd in Aarlanderveen met open armen ontvangen en de plaatselijke bevolking verleende zeer enthousiast haar medewerking. Tijdens de monumentendagen in Aarlanderveen lag de nadruk vooral op het cultuurlandschap en minder op de individuele monumenten. Onder begeleiding van een gids maakte het publiek een wandeling door de polder, langs de molenviergang. Er was een aantal boerderijen te bezichtigen en bij terugkomst in het dorp werd, voor de wandelaars, soep geserveerd in het Oude Regthuys. Dit gaf het ultieme clubgevoel. De dagen werden vooral door Heemschutleden bezocht. Het totale aantal bezoekers was 186. Heemschut Monumentendagen Hoorn, zaterdag 15 zondag 16 mei Tijdens de Monumentdagen in Hoorn is een zo breed mogelijke programma samengesteld voor nieuwe bezoekersgroepen als gezinnen en grootouders en kleinkinderen. In de pers is hier veel aandacht aan besteed. Toch was het aantal kinderen teleurstellend (20). Deze kinderen waren echter zeer enthousiast over het kinderspoor dat speciaal voor hen was uitgezet. Door de goede samenwerking met de gemeente Hoorn kon er een groot aantal monumenten worden opengesteld, o.a. het St. Jans Gasthuis, het Josefhuis, het Sandberg Instituut, het Oude Stadhuis, het Speelgoedmuseum, het Westfries museum, het Museum van de Twintigste Eeuw, en de Ooster-, Noorder-, Cyria-, en Lutherse kerk. Er waren 640 bezoekers. Muzikaal Monument Dordrecht, zondag 30 mei In Dordrecht vond het Muzikaal Monument plaats in Het Hof. De heer Bollebakker, lid van de provinciale commissie Zuid-Holland en bestuurslid van de Bond Heemschut, opende de middag. De conservator van Museum Mr. Simon van Gijn, de heer drs. CM. de Bruyn gaf een lezing over de schitterende gobelins in de Statenzaal. Na de lezing kon men een kijkje nemen in de Statenzaal. Elisabeth Smalt (altviool), Maaike Roelofs (violoncello) en Riko Fukuda (forte piano) speelden verschillende stukken van o.a. Mendelssohn en Schumann. Het toch zeer interessante programma werd slechts door 36 mensen bezocht. Heemschut Monumentendagen Roermond, zaterdag 4 zondag 5 juni Tijdens de monumentendagen in Roermond was een aantal zeer uiteenlopende monumenten te bezichtigen. Het publiek kon een vijftal kerken uit verschillende periodes bezichtigen: de Kathedraal, de Munsterkerk, de onlangs gerestaureerde Minderbroederskerk, de Caroluskapel in rococostijl met de daarbij horende kruisgang en de bedevaartskerk, en de Kapel in't Zand. Daarnaast kon men zich verdiepen in het werk van de architect Pierre Cuypers. Onder begeleiding van een gids konden onder andere de prachtig gerestaureerde, voormalige Teekenschool en het voormalige woonhuis van Cuypers bekeken worden. Tevens waren er rondleidingen op het Oude Kerkhof en waren de middeleeuwse Rattentoren en het voormalige atelier van de glas-in-lood-kunstenaar Joep Nicolas opengesteld. De opkomst bij deze Monumentendagen was 143 bezoekers, hetgeen wellicht te wijten was aan het zeer slechte weer. Heemschut Monumentendagen Leek, zaterdag 2 zondag 3 oktober De bezoekers van de monumentendagen werden ontvangen op het Landgoed Nienoord in Leek. De eerste bewoners van het landgoed hebben door grootschalige veenwinning en het uitgraven van kanalen er voor gezorgd dat Leek uitgroeide tot een klein handelsstadje. De geschiedenis van het landgoed loopt als een rode draad door de geschiedenis van Leek. De volgende monumenten waren te bezichtigen; het Rijtuigmuseum (gevestigd in landgoed Nienoord), de kerk in Midwolde, theehuis Vredewold, boerderij Oosterheerd, het voormalige stationnetje de Halte en de joodse school. Tussen de monumenten, in de 48 iitntitin «aium Het landhuis Nienoord {gemeente Leek), middelpunt van de Heemschut Monumentendagen op 2 en 3 oktober. (foto: Anna Huizinga)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 50