Roggel en Neer, aanbouw aan de R.K. Martinuskerk te Neer Er is een plan om een aanbouw te realiseren tegen de R.K. Martinuskerk in het dorp Neer. De commissie Limburg is van mening dat deze aanbouw het rijksmonument ernstig zal aantasten. De ruimtelijke kwaliteit van het centrum van Neer zal daardoor ernstig achteruit gaan. De ontwikkelingen werden nauw in de gaten gehouden en de verontrusting over het bouwplan werd bij de gemeente kenbaar gemaakt. Sittard, Agnetenberg Er bestaat een plan om in de voormalige kloostertuin van de Agnetenberg appartementen te realiseren. De plannen zijn nog in een vrij vroeg stadium en de beschikbare gegevens zijn vrij summier. De ontwikkelingen rond dit voormalig klooster zullen in de gaten worden gehouden door de heer Janssen. Tbom, bebouwing Abdijplein Er zijn plannen om het abdijplein in Thorn te bebouwen. Deze bebouwing in de vorm van een Muziekcentrum naar ontwerp van de Italiaanse architect Natalini houdt de bevolking van het 'witte stadje' behoorlijk bezig. De ontwikkelingen worden op de voet gevolgd en zonodig zal actie worden ondernomen. Vaals, beschermd dorpsgezicht Cottessen Er is sprake van een uitbreiding van een camping, hetgeen negatieve gevolgen heeft voor het beschermde dorpsgezicht Cottessen. De ontwikkelingen worden op de voet gevolgd door de commissie Limburg, die goed op de hoogte wordt gehouden door een lid van de Bond Heemschut dat aldaar woonachtig is. Er is een brief geschreven naar het college van B&W van de gemeente Vaals waarin onze zorgen worden kenbaar gemaakt en bezwaar wordt gemaakt tegen de aantasting van het beschermd dorpsgezicht. Venlo, woningbouwcomplex Blariacum te Blerick Voor het uit de jaren twintig van de vorige eeuw stammende woningbouwcomplex Blariacum zijn plannen tot sloop. Er is een brief ontvangen waarin deze ontwikkeling wordt geschetst. Een onderzoek ter plaatse wees uit dat het complex in stedenbouwkundig/architectonisch opzicht niet zo bijzonder is. Tevens hebben in de loop der jaren diverse mutaties plaatsgevonden die de gaafheid van het complex behoorlijk hebben aangetast. Enige tijd later werd duidelijk dat de woningstichting en de gemeente Venlo overeen zouden komen dat het complex zou worden gerenoveerd. Venlo, Nedinscocomplex Er is een nieuw stedenbouwkundig ontwerp voor het gebied rondom het Nedinscocomplex. Rondom het complex verrijzen diverse woontorens waarbij het gedeelte van het complex van rond 192 0 wordt gehandhaafd. Gebouwen van na 1920 zullen worden geamoveerd. Het markante Nedinscogebouw blijft dus bestaan en wordt het middelpunt van het nieuwe plan. De interessante geschiedenis van dit uit de jaren twintig van de vorige eeuw stammende fabrieks complex is uitvoerig beschreven door de heer F. Hermans in het decembernummer 1998 van het blad Heemschut. Voerendaal, Kasteel Haeren Al diverse jaren heeft de commissie Limburg bemoeienis met dit monumentaal object, waarvan het eigendom jammer genoeg over teveel rechthebbenden is gespreid. Als gevolg daarvan is op de binnenplaats een ratjetoe van bouwwerken ontstaan die afbreuk doet aan de monumentaliteit van het kasteel. De gemeente doet niets aan de ontstane situatie en ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg reageert vrij laconiek op de huidige gang van zaken. PR-activiteiten In 1999 kregen de in 1998 ontwikkelde PR- activiteiten een goed vervolg in de vorm van diverse artikelen in het tijdschrift Heemschut van de hand van PR-medewerker de heer Hovens. Deze artikelen werden gekenmerkt door een regionale spreiding van onderwerpen alsmede door afwisselende aandacht voor oude en nieuwe monumenten. In het augustus nummer van het tijdschrift werd uitgebreid stilgestaan bij de landelijke excursie van Heemschut. Publieksactiviteiten Heemschutdag Limburg Op zaterdag 8 mei mocht een groot aantal deelnemers welkom worden geheten. De bijeenkomst vond plaats in Thorn en Wessem en had als thema 'Thorn en Wessem, een geestelijke zetel en handelscentrum in historisch perspectief. Er vond een rondleiding plaats door de binnenstad van Thorn en Wessem. In Thorn werd tevens het Museum Land van Thorn bezocht, waar een toelichting werd gegeven op het unieke 'Panorama van Thorn'. De afsluiting in Kasteelhoeve De Grote Hegge te Thorn was bijzonder en er kan dan ook worden teruggekeken op een zeer geslaagde Heemschutdag Limburg. Een bijzonder woord van dank gaat uit naar de secretaris, de heer Hoebens, en de heer Vos, die veel werk voor hun rekening hebben genomen. Landelijke excursie Heemschut In 1999 werd de landelijke excursie van Heemschut in Limburg gehouden en wel in Noord-Limburg rondom het dorpje Arcen. De excursie vond plaats op zaterdag 4 september 1999 waarbij 's morgens de kasteeltuinen werden bezocht en er na de lunch kon worden gekozen uit een vijftal programma's, te weten: een rondleiding door het centrum van Arcen, met zijn streektypische panden en het gemeentehuis van architect Kropholler; een bezoek via de veerpont aan Oud-Broekhuizen met de 16de-eeuwse Nicolaaskerk en aan brouwerij 'Arcen'; een bezoek aan twee kloostercomplexen in Steyl; bezichtiging van de 41

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 43