AMSTERDAM Adres secretariaat: Galjoen 27-21 8243 LE Lelystad Samenstelling van de commissie (per 31 december 1999) mr, E. Dienaar, voorzitter R.A. van Brenkelen, secretaris drs. J.F.W. Ober,penningmeester mw. drs. B. Alberts drs. J. Beelen, archeologie en educatie ing. L.J. Eelman, technisch adviseur mw. M. Kuipers-Verbuijs, notidist mw. A. Mars, PR-medewerker mr. R. Vos Mutaties In 1999 zijn er geen veranderingen in de samenstelling opgetreden. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1999 zesmaal. Beschermingsactiviteiten De situatie van pleinen in nieuwer Zuid werd besproken nu er plannen konden ontstaan de pleinindelingen te wijzigen op minder aanvaardbare wijze. Ook werd overlegd over de gevolgen die de aanwijzing van de binnenstad als beschermd stadsgezicht voor Heemschut kan hebben. De heer Vos stond de verdedigers van het voor sloop aangewezen deel van het R.K. OLV-ziekenhuis bij, maar sloop was niet meer te vermijden. Nu de commissie na enige tijd weer op gang is gekomen als een instrument van monumentenzorg in de hoofstad, had een kennismakingsgesprek plaats met de wethouder, mevrouw G. ter Horst, en daarbij bleek de gemeentelijke taak van de monumentenzorg duidelijk meer aandacht te krijgen dan voordien het geval was geweest. De voorzitter van de commissie nam ook in 1999 deel aan de regelmatige vergaderingen van het Amsterdam Overleg van de vijf historische verenigingen. Ook met andere zaken hield de commissie zich bezig, maar een paar kwesties, die zich ook tot in 2000 uitstrekken, waren regelmatig onderwerp van overleg. Het meer dan drie eeuwen oude, aan de Amstel liggende grote monumentencomplex Amstelhof, dat steeds als Oude Mannen- en Vrouwentehuis van de Hervormde Gemeente had gefungeerd, zal zijn taak verliezen door een verplaatsing naar elders. Er zijn echter al vergaande plannen in de gebouwen een 'filiaal' van de Petersburgse Hermitage te vestigen. In de gemeentelijke discussie is de mogelijkheid geopperd dat men onder het tuingebied achter het complex een parkeergarage voor het museum zou kunnen bouwen. Enige turnverenigingen achtten dit volstrekt onwenselijk. De commissie richtte zich tot de gemeenteraad om deze mogelijkheid niet uit te sluiten, wanneer men zich daarbij hield aan een aantal geformuleerde voorwaarden en wanneer men in het gebied van de thans zeker niet minder fraaie tuin een aanleg zou scheppen naar eind 17de eeuw geldende tuinregels, dan wel naar hedendaagse regels. De commissie wenste geen doorkruising van de vestiging van een museum. Deze zaak duurt voort. Dat geldt ook voor de op gang zijnde wijziging van de organisatie van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg Maar ook een landelijk aandoende kwestie trok de aandacht: aan de Kostverlorenvaart is de paltrok- houtzaagmolen 'De Otter' na lange tijd weer in oude luister hersteld en de commissie wenst zekerheid dat door nieuwe bebouwing de windvang van de molen niet wordt aangetast. Oplettendheid geldt ook voor de plannen van de Universiteit van Amsterdam (UvA) om binnen het Binnengasthuisterrein een plek te vinden voor de bibliotheek (UB). De commissie blijft waakzaam. Publieks- en overige activiteiten Archeologie De voorbereidingen voor de aanleg van de Noord- Zuidlijn zijn begonnen. In het kader daarvan worden de fundamenten van de Beurs van Berlage verstevigd. De archeologische verwachtingen met betrekking tot de Noord-Zuidlijn blijven ongewijzigd (zie het artikel in het tijdschrift van december 1998). De vondsten op IJburg geven een indicatie van wat in Amsterdam verwacht wordt: resten van o.a. mammoeten, wolharige neushoorns en rendieren. Heemschut Amsterdam volgt de ontwikkelingen en onderhoudt contact met de afdeling archeologie van de dienst Amsterdam Beheer. Prijsvraag De Commissie Amsterdam heeft als 'monument van de toekomst' het pand Oudhof, Rokin 99 voorgedragen. Deze voordracht is gepubliceerd in het decembernummer van het tijdschrift. Nieuwsbrief De commissie zet zich in om de leden van Amsterdam in 2000 twee maal per jaar van een nieuwsbrief te voorzien. Excursiedagen 'Amsterdam die mooie stad' Het excursieprogramma 'Amsterdam die mooie stad' trok dit jaar voor drie dagen totaal 49 deelnemers. Het ochtendprogramma bestond uit een boeiende lezing door Jos Beelen over archeologie in het algemeen en in het bijzonder over het deel van Amsterdam dat in de middag bezocht zou worden. De regentessenkamer in het Maagdenhuis van de UvA en het schitterende 30

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 32