Meerenberg en de stichting Nemo, hebben behalve tot veel publiciteit geleid tot opperste verbazing bij de 3 79 deelnemers over zo weinig gevoel van een provinciale overheid voor wat eens haar eigen cultuurhistorisch erfgoed was. Schermer, West-Frisiaweg Al enkele jaren volgen wij de plannen die af en toe de kop opsteken om de West-Frisiaweg, die van Enkhuizen naar Hoorn loopt, door te trekken door de Schermer. Daartoe zou dan, ter wille van de verbreding, ook de Noordervaart, een opgewaardeerde oude trekvaart langs deze molentocht die even oud is als de Schermer zelf (1635), moeten worden gedempt. Rijkswaterstaat heeft de provincie Noord-Holland gevraagd naar een onderbouwing van de noodzaak van deze verbinding, waar files - hoe uniek ook - nog niet voorkomen. Daarop heeft de provincie, die voor het gemak de weg wel op de kaart heeft gezet, nog geen antwoord gegeven. Het uitblijven van dat antwoord is voor Rijkswaterstaat aanleiding alvast naar andere oplossingen te zoeken voor een doortrekking van deze weg van Hoorn naar Alkmaar. Dat ziet er dus voorlopig goed uit. Bovendien is de provincie via een andere weg bezig met een waardenkaart van de Schermer. En wil zo'n beschrijving enige zin hebben dan kan diezelfde provincie zo'n passage wel vergeten. Velsen, garage De Stichting Santpoort heeft ons advies gevraagd over de uitbreiding van een garage aan de Hoofdstraat met een uitgang aan de Wüstelaan. We hebben gepleit voor het behoud van het totaal ruimtelijk beeld van deze mooie laan met vele beeldbepalende panden en aangeraden de in- en uitritten te laten vervallen en bomen te planten, die het hekwerk aan het oog moeten onttrekken. Weesp, actiegroep In Weesp is onder de naam 'Weesp Kijk Uit' een actiegroep opgericht, die zich met het behoud van het cultuurhistorisch erfgoed aldaar gaat bezighouden. De penningmeester van onze commissie, de oud burgemeester van Weesp H.J. Over de Linden heeft zich als lid aangemeld. Wognurn, stolp De Boerderijenstichting Noord-Holland is evenals Heemschut van mening, dat de gemeente Wognum in 1997 nooit de 'Stolp-award' had mogen krijgen voor haar 'voorbeeldige' en unieke beschermingsbeleid voor de stolpboerderij in dit gewest. Deze mening zijn wij toegedaan omdat we nu geconfronteerd worden met de voorgenomen en inmiddels onafwendbare sloop van één van die stolpen in het centrum van Wognum. Dit omdat het winkelcentrum uitgebreid moet worden en de stolp 'in de weg staat' en in de ogen van de gemeente niet waardevol is. In onze ogen daarentegen is deze stolp beeldbepalend op die plek en bovendien wordt de stolp genoemd in het Monumenten Inventarisatie Project (M.I.P.). Ook een paar prachtige honderd jaar oude beuken moeten het veld mimen voor het winkelend publiek. De financiële haalbaarheid van het plan wordt gevonden in het bouwen van enkele penthouses. Niet alleen maakt dit het geheel nog afzichtelijker, maar ook zou de financiële haalbaarheid net zo goed gevonden kunnen worden in de verdeling van de stolp in evenveel wooneenheden als de penthouses. De gemeente heeft niet naar onze voorstellen willen handelen. Zaanstad, Zaanoever Tien jaar geleden werd de commissie door de gemeente Zaanstad gevraagd mee te denken over de ontwikkeling van de Zaanoever. Men moest wat met al die inmiddels door de industrie verlaten pakhuizen, rijstpellerijen en andere fabrieksgebouwen langs deze rivier. Na tien jaren werd door de gemeente getoond wat in die relatief korte tijd aan deze oever 'gegroeid' is. Het Zaaneiland werd een architecturaal hoogstandje in woningbouwprojecten, er kwam een nieuw Zaantheater, wandelen en wonen aan de Zaan moest weer mogelijk worden, je moest de rivier weer kunnen zien vanuit kantoor of café en zelfs kunnen voelen in drijvende woningen. De Factorij en Albert Heijn mochten dan hun zicht op de Zaan na zo lange tijd vaarwel hebben gezegd, nu was de Zaankanter zelf aan de beurt erop te kunnen uitkijken en ervan te genieten. Dit was plan Koolhaas voor de korte termijn. Na dit alles mogen we het lange termijnplan ook hoopvol tegemoet zien. PR- en publieksactiviteiten Dit jaar is een begin gemaakt met de uitgave van een provinciale Nieuwsbrief die enkele malen per jaar verzonden wordt naar historische verenigingen, relaties en de pers om hen op de hoogte te houden van de activiteiten van de commissie. Informatie over de commissie is ook te vinden op de provinciale website die onderdeel is van de landelijke Heemschut site. De Noord-Holland website is in eigen beheer bij de commissie. Commissielid drs. J.F.M. Akkerman neemt deel aan het redactieoverleg van de landelijke Heemschut site. 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 31