voorgesteld de kerk niet te plaatsen, op grond van onder andere een verdeeld advies van de monumentencommissie. Niet onvermeld mag blijven dat de Projectgroep Wederopbouw van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de directeur persoonlijk zich positiefin de discussie mengden. Het parochie bestuur is niet gelukkig met het besluit tot aanwijzing en is jammer genoeg (nog?) niet bereid om het gebouw voor een overigens goede prijs te verkopen aan een groepering van de Pinkstergemeente, die garant wil staan voor een uitstekende herbestemming. Oldebroekkazemegebomuen Artillerie Schietkamp Voor één van de drie op de gemeentelijke monumentenlijst voorkomende kazernegebouwen op de legerplaats Oldebroek was sloopvergunning aangevraagd. Bij nadere beschouwing bleek dit pand wat betreft architectuurstijl en situering veel minder waardevol dan de twee andere, inmiddels gerestaureerde gebouwen. Derhalve is er afgezien van het starten van een procedure tot behoud. Eén van de twee ruim 120 jaar oude gebouwen, in Indische stijl, is als rijksmonument voorgedragen en heeft de bestemming van kantine voor onderofficieren en manschappen gekregen. Renkum, café De Bom Café De Born is gelegen aan de Kerkstraat in het centrum van Renkum. Het betreft een 19de-eeuws pand dat in 1929 is verbouwd in een sobere Amsterdamse Schoolstijl. In de gemeente Renkum is discussie of dit een gemeentelijk monument moet worden in verband met eventuele sloop door de huidige leegstand. De architectuur uit 1929 geeft hier geen aanleiding toe, doch de situatie aan de Kerkstraat in combinatie met de bouwhistorie wel. Het straatbeeld in de Kerkstraat laat een fraai vroeg-20ste- eeuws ensemble zien dat als geheel behoudenswaardig is. Uiteindelijk is, door de geringe architectuur historische waarde, besloten het pand niet voor te dragen als gemeentelijk monument doch in relatie met het straatbeeld te bezien in hoeverre behoud mogelijk is. Ook is voorgesteld bouwhistorisch onderzoek te verrichten omdat er aanwijzingen zijn dat het hier om een cultuurhistorisch waardevolle situatie gaat. Winterswijk, Goudvinkenstraat Goed nieuws uit de Goudvinkenstraat in de Winterswijkse stationsbuurt, waar een complete straatwand met sloop werd bedreigd. Niet alleen de acht huisjes, die reeds in 1998 veilig gesteld konden worden, blijven staan, maar in feite de hele straatwand. De projectontwikkelaar heeft z'n plannen bijgesteld en inmiddels vier karakteristieke huisjes gerenoveerd en de opknap van drie andere ter hand genomen. Ook de rest van de arbeidershuisjes wordt opgeknapt en gaat een nieuwe woningtoekomst tegemoet. De projectontwikkelaar ziet bij nader inzien toch niets in uitpelling van de achtergevels ten behoeve van commerciële doeleinden. Hij zoekt z'n heil in een kantoor- en woontoren in de omgeving. Alleen het voortbestaan van een hoekpand, dat in handen is van een andere eigenaar, is nog onzeker. Heemschut heeft tegen de eerdere sloopplannen actie gevoerd, samen met de plaatselijke verenigingen Monumentenbelangen en Het Museum. Ook stuitten de sloopplannen op veel weerstand in de politiek. Winterswijk, Tricotfabriek Een eind goed, al goed-oplossing voor de Tricotfabriek in Winterswijk. In januari 2000 kwam het verlossende bericht dat de staatssecretaris van Cultuur voornemens is het hele complex op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. Daarmee wordt de door Heemschut ondersteunde aanvraag gehonoreerd van de plaatselijke Vereniging Monumentenbelangen en de in 1999 opgerichte Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland. Heemschut, dat zich sinds 1984 voor het behoud van de Tricot inzet, had eerder twee keer haar neus gestoten bij pogingen om het complex op de monumentenlijst te krijgen en volstond daarom dit keer met een ondersteunende brief. De reden dat het nu wel gelukt is om de Tricot te beschermen stoelt op de zeldzaamheidswaarde van de betonconstructie van de tussen 1912 en 1922, in verschillende fases, gerealiseerde spoelerij. De Tricot overleeft doordat elders steeds meer gebouwen van vergelijkbare waarde verdwijnen. Het lot van het complex heeft het hele jaar 1999 aan een zijden draad gehangen. In april van dat jaar besloot de kleinst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad tot sloop om de bouw van een nieuw gemeentehuis op het Tricotterrein mogelijk te maken. Eerder was afgestapt van het plan om de spoelerij op het voormalige textielcomplex tot stadskantoor te bestemmen. Dat riep de nodige weerstand op, temeer daar volledig voorbij was gegaan aan alternatieven voor een andere bestemming. Publieksactiviteiten De PR-activiteiten begonnen in 1999 intensief met een deel van de voorbereiding van de landelijke Heemschut Monumentendagen waarvan de eerste in Nijmegen plaatsvond, (zie ook hoofdstuk VII Publieksactiviteiten) Zeer succesvol was de provinciale excursie door en voorbij het Montferland op zaterdag 29 mei. Op het programma stonden bezoeken aan het juist over de grens in Duitsland gelegen kasteelmuseum Wasserburg Anholt aan de Issel en het juist nog in Nederland gelegen landhuis Landfort. De negentig deelnemers (twee bussen vol!) genoten van de rondleiding door het kasteel Wasserburg, met in de kunstverzameling werken van beroemde kunstenaars. Na de lunch in het kasteel gaf de restauratiearchitect van landhuis Landfort tekst en uitleg over het in restauratie zijnde huis en een tuindeskundige over de prachtige tuin en het herstel daarvan. Het was voor 22

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 24