Neecle, metsloop bedreigde dorpssmederij en bijbehorend woonhuis, (foto: R. Lureman) wordt ondanks de status beschermd stadsgezicht minder belangrijk geacht. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg staat achter het plan, maar vindt evenwel een ondergrondse verbinding met een verderop gelegen parkeergarage onaanvaardbaar. De parkeergarage wordt gedeeltelijk ingegraven en met woningen, winkels en een grondwal bekleed. Aan de relatie met de rest van het groene bolwerk zal volgens de gemeente Harderwijk de grootst mogelijke aandacht worden gegeven. Needeoude dorpssm,ederij Heemschut is in actie gekomen tegen de sloopaanvraag voor een oude dorpssmederij en een naastliggend woonhuis aan de Borculoseweg in Neede. De gemeente is gevraagd beide objecten op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De twee schilderachtig gelegen panden zijn volgens Heemschut plaatselijk en regionaal bezien van cultuurhistorische en architectuurhistorische waarde. De kleinschalige verschijningsvorm van de smederij roept nog helemaal de sfeer op van de dorpse ambachtelijkheid van weleer, een herinnering ook aan de agrarische samenleving die tot in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw een belangrijke rol bleef spelen in het centrum van het oude dorp. Het ensemble is zelfs heel even als voordracht in beeld geweest voor de rijkslijst, maar daarvan is afgezien vanwege de bouwvallige staat. Hoewel de gemeente Neede blijft vasthouden aan een beschermingsbeleid op vrijwillige basis, hoopt Heemschut dat de door haar zeer betreurde sloop van de boerderij Peppelendijk 4 en de voormalige leerlooierij van Ten Cate aan de Moeshof, geen vervolg krijgt. Neede, boerderijcomplex Het historische Dijkers Huijs aan de Peppelendijk, voor welks behoud Heemschut het gehele jaar 1998 samen met een groep buurtbewoners actie heeft gevoerd, is in april 1999 gesloopt. Nadat de eigenaar, door verzet van de provincie, zijn plan voor de bouw van twee villa's in Engelse landschapsstijl moest laten varen, kreeg hij via een omweg toch zijn zin. Een bevriende relatie begon midden in de nacht uitvoering te geven aan wat hij verstond onder het 'voorwerk' tot verbouwing van de historische boerderij tot een eigentijdse wooneenheid met behoud van het authentieke exterieur. De voorgevel die blijkens de vergunning gespaard had moeten blijven ging die nacht 'toevallig' om. Omdat het puin zonder vergunning werd gebruikt voor de aanleg van een verharde weg liefde gemeente deze werkzaamheden stilleggen. Voor de boerderij zelf kwam de gemeentelijke reactie te laat, er stond op dat moment nog slechts een stukje van de zijgevel overeind. De wethouder monumentenzorg nam de eigenaar tegen de woedende reacties van buurtbewoners in bescherming door te stellen dat de eigenaar buiten deze aanpak stond. De bevriende relatie was in het donker wat al te voortvarend te werk gegaan. Vervolgens wenste de gemeente niet al te moeilijk meer te doen tegen de herbouwplannen van de 20

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 22