IX Tijdschrift Het jaar 1998 was voor het tijdschrift een jaar van con solidatie van het nieuwe gezicht van het blad en experi menteren met de inhoud, die zich nog duidelijker richt op een breed publiek. Het tijdschrift gleed voor het eerst in de bus van de vroegere VOM-leden. De reacties van de nieuwe lezers waren over het algemeen positief. Uit een exploratief onderzoek van stagiaire Iris Posthouwer blijkt, dat men de vormgeving van het blad goed en verzorgd vindt en de inhoud begrijpelijk. Wel wil men wat meer kleur in het tijdschrift en betere foto's. Sommigen vinden het blad wat 'conservatief', maar andere menen, dat dat niet als negatief moet wor den beschouwd. Een tijdschrift als Heemschut leent zich niet voor een extreem flitsende aanpak. De redactie heeft zijn best gedaan om het tijdschrift ook voor deze nieuwe lezersgroep zo aantrekkelijk mogelijk te maken met meer en kwalitatief betere foto's - ook full colour - en artikelen, die toegankelijk zijn geschreven. Het bestuur heeft een extra budget ter beschikking gesteld voor beter en meerkleurig beeldmateriaal. Het jaar 1998 was ook het jaar van het panel-onderzoek van de Stichting tot Bevordering van Monumentenonderzoek en Onderwijs te Dordrecht, dat verricht werd door de heer drs. G.J.M. Sonnemans met medewerking van de heer drs. J.J. Bollebakker. Het naar opleiding en achtergrond breed samengestelde panel gaf het gerestylde tijdschrift en de redactie een ruime voldoende. Opmerkelijk was, dat naar de mening van het panel met name de illustraties en de kwaliteit van de omslag sterk bijdragen aan de waardering voor het tijdschrift. De panelleden vinden vooral de thema-nummers aan trekkelijk hoewel de uitwerking van het thema nog beter kan. Ook zouden enkele panelleden meer kritische commentaren willen zien opgenomen. De panelleden menen, dat het tijdschrift de Heemschut missie goed uitdraagt. Het afzonderlijke verenigingska- tem wordt hoog gewaardeerd evenals de redactie ervan. De illustraties kunnen echter beter. In het ronde tafel gesprek na het onderzoek werd de kanttekening ge maakt, dat de Heemschut-acties spannender over het voetlicht moeten komen. Redactie, redactieraad en bestuur zijn blij met de resul taten van het onderzoek en de redactie zal lering trek ken uit de resultaten ervan. Zij streeft ernaar de verpak king van de 'boodschap' van Heemschut nog verder te optimaliseren. Aandachtspunten daarbij zijn vooral vol doende professionele menskracht en betere honorering. De redactie is verheugd, dat het bestuur in 1998 besloot de redactie uit te breiden met redacteur Mariëtte Polman. De redactie bestond in 1998 verder uit mevrouw drs. A.M. ten Cate en de heren drs. H.C. Franssen en drs. J. Kamerling (eindredacteur). Aan het tijdschrift werkten in 1998 behalve de redactie mee drs. M. Berkers, drs. K. van Ommen, H. Tulleners, W. Burgers, dr. H. Reijnders, drs. R. Mulder Radetzky, drs. H. van der lest, M. van den Toom, mr. E. Dienaar, drs. G. Flury, ir. P.C. Groen, P. Vossestein, B. Blokker, F. Witmer, Sj. van der Werf, R. Lureman, J. Kwantes, drs. J.J. Bollebakker, drs. J. Kwantes, drs. V. Collette, R. van Brenkelen, F. Amende, drs. V. van Rossem, drs. H. van der Zanden, A. Lieth, drs. J. Beelen, H. van der Eerden, drs. F. Hermans en mr. G.W. van Herwaarden. En verder de PR-medewerkers drs. L. van der Meule, drs. M. Lemmens, drs. M.E. Koning, drs. F. Hovens, G. Baijens, H. Nieuwenhuis, J. Keune, B. Boivin, S. Simon en J.D. Gerritsen. In 1998 werden in het tijdschrift diverse thema's behan deld en er verschenen vele 'omslag-artikelen'. In het februari-nummer stond de actie rond herbestem ming en restauratie van De Berckepoort in Dordrecht centraal. Het april-nummer stond in het teken van de Vrede van Munster. De historische koetsentocht van de afgevaar digden van de Staten werd 'verslagen' en de gebouwde monumenten, die een rol speelden bij de vrede werden beschreven. In dit nummer ook voor het eerst een eigen commentaar. Later zou dat uitgroeien tot 'column'. Het juni-nummer ging vooral over het onderhoud van monumenten. Het onderhoud van Huys ten Donck in Ridderkerk werd tot voorbeeld gesteld. In het augustus-nummer een uitgebreide reportage over de industriële schoonheid langs de Zaan. Deze liep vooruit op de monumentendag, die Heemschut in okto ber zou gaan houden in de Zaanstreek. Het oktober-nummer stond in het teken van de 'red ding' van kasteel Nederhemert in de Betuwe met een uitgebreid artikel over het belang van behoud en de dringende noodzaak van herstel. In het december-nummer wordt de lezer getracteerd op een 'special' over Amsterdam. Aanleiding vormde de 46

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 48