Samenstelling van de jury in 1998 ing. O. van Asten, architect te Vlaardingen drs. J. Kamerling, eindredacteur Heemschut (secretaris) B. Kroon, journalist te Amsterdam H. Moscoviter, journalist te Rotterdam prof.ir. L.C. Röling, architect en hoogleraar architecto nisch ontwerpen TU Delft J. de Roode, omroepjournalist te Hilversum M.J.M. van Rooy, journalist te Amsterdam (voorzitter) Huis Interieur Beurs Het overkwam de Bond Heemschut als non-profit orga nisatie zich gedurende 12 dagen (de tweede week met 3 dagdelen) te kunnen manifesteren op 25 maart tot en met 5 april op de Huis Interieur Beurs in de RAI te Amsterdam. De kans alleen al de naam Heemschut onder meer dan 300.000 mensen te laten zien en het behoud van ons culturele erfgoed in ruime zin bij een totaal ander publiek onder de aandacht te brengen, wil den we niet laten lopen. De bezetting (verdeeld over 12 dagen) van de 50 m2 werd door Heemschut, het Noord Hollands Landschap (NHL) ieder met 11 personen en een bijdrage van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN) met 1 persoon op een enthousiaste wijze bemenst. Het materiaal, zoals folders, tijdschriften, brochures en de presentatie van diverse videobanden en panelen werkten ondersteunend om actief het publiek te interes seren voor de uit te dragen boodschap. Uit de enquête, gehouden onder de Heemschutstandmedewerkers, blijkt dat een actieve benadering naar het publiek het meest stimulerend werkt. Het uit te reiken foldermateriaal e.d. was vol doende en van goede kwaliteit. De noodzakelijke inbreng door het direct inzetbare promotieteam van het Noord Hollands Landschap was heel leerzaam en is als heel plezierig ervaren. Het actieve Heemschutmateriaal (de videoband en pre sentatiepanelen) was evenwel ontoereikend. Heemschut kon niet inspelen op de actualiteit en was er niet klaar voor om op korte termijn een effectieve presentatie te organiseren. Conclusie. Door het plotselinge aanbod deel te nemen, was de medewerking van het Noord Hollands Landschap onontbeerlijk. Er zijn door Heemschut door de korte voorbereidingstijd enkele kansen gemist. Met deze ervaring heeft de PR-commissie van Heemschut dan ook enkele aanbevelingen gedaan om in de toe komst meer profijt te hebben van een manifestatie op grote schaal. Werkgroep Heemschut op Internet In 1998 heeft een aantal mensen het idee opgevat dat Heemschut een Internet site in moest richten. In deze tijd wordt elektronische informatievoorziening en berichtenuitwisseling steeds belangrijker. Meer en meer bedrijven en organisaties presenteren zich op Internet. Heemschut kan daar niet bij achterblijven. Een Internet site past ook in de aanvullende doelstelling van Heemschut om de publieksfuncties te versterken. Heemschut-Limburg werd proefgebied. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg stelde namelijk geld beschik baar voor het Steunpuntennetwerk en hiermee kon het steunpunt Limburg (het Monumentenhuis Limburg) een Internet site ontwikkelen. Heemschut deed mee met het Monumentenhuis en richtte een onderdeel in. Alleen informatie over Heemschut-Limburg was natuurlijk niet voldoende. Het was ook nodig informatie over de lan delijke activiteiten van Heemschut te geven. Een kleine landelijke site werd daarom ingericht. Hier staat infor matie over de vereniging, teksten van de provinciale commissies (o.a. Limburg, Noord-Holland en Gelderland) en verbindingen met andere monumenten organisaties. Deze site was meteen een succes. Veel mensen bezochten de site en enkelen werden via een elektronisch formulier lid. Hoe de landelijke site verder beheerd en ingericht zou moeten worden, was echter nog niet duidelijk. Een werkgroep die bestaat uit Bert Franssen, Frank Hovens, Ria Koning, Agnes Mars en Menno Tillema heeft daar om in samenwerking met algemeen directeur Bernard Duimel onderzocht wat de beste manier zou zijn om Heemschut op Internet vorm te geven. De werkgroep heeft voorgesteld om een Internet-redactie in te stellen die de inhoud van de site beoordeelt en evalueert, aan spreekpunt is voor het aanleveren van informatie, de financiën in de gaten houdt en voorstellen doet om de site uit te breiden. De komende tijd zal deze redactie zijn werk gaan beginnen. http://www.heemschut.nl 39

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 41