Oplettende burgers maakten bezwaar tegen de bestem mingsplanwijziging en lichtten Heemschut hierover in. Vervolgens stapte men, bijgestaan en geadviseerd door Heemschut, naar de Raad van State die de bezwaarheb- bende burgers in het gelijk stelde tegen een advies door de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak in. Deze uitspraak is door de bewoners van Nieuwpoort ervaren als een juist omgaan met het beschermd stads gezicht. Het houdt de juridische erkenning in van de waarde van het leeggekomen schoolterrein voor de vrije zichtbaarheid van de stadswal en de belevingswaarde van Nieuwpoort als eeuwenoude vestingstad met onbe bouwd schootsveld. PR-activiteiten In het afgelopen verslagjaar is vanuit de commissie zelf door de PR-medewerker weinig actieve publiciteit in de pers naar buiten toe bedreven. Wel kreeg Heemschut een aantal malen door werkzaamheid van externe jour nalisten in de pers de nodige aandacht. Voorbeelden hiervan zijn de helaas in mineur getoonzette publiciteit rond de sloop van de fraaie boerderij aan de Graafstroom in de gelijknamige gemeente. Tevens kreeg de kritiek van Heemschut op de gang van zaken rond de herinrichting van het Statenplein in Dordrecht volop aandacht in de pers aldaar. Vanuit de commissie Zuid-Holland werd tevens de basis gelegd voor een fraaie en opvallende aanwezig heid op de restauratievakbeurs in de RAI. Zuid-Holland leverde via de commissieleden Menno Tillema en Frank Focke het ontwerp; de PR-medewerker leverde het fotomateriaal. Op de achterwand van de stand was het havenfront van Amsterdam te zien op een formaat van 2,5 bij 8 meter. Dit eerbetoon aan de nog jonge com missie Heemschut Amsterdam trok veel aandacht! Het tweede thema betrof de aanwezigheid van Heemschut op Internet. Bezoekers aan de stand maakten volop van de gelegenheid gebruik om de Heemschut site te bekij ken. De jongste surfer was drie jaar. Deze nieuwe manier van presenteren staat nog in de kinderschoenen maar oogstte toch al veel bijval. Interne promotie van het belang waar Heemschut voor staat vond plaats via de jaarlijkse excursie die in 1998 naar de bollenstreek voerde. Indachtig het thema, de andere bollenstreek, maakten de deelnemers inderdaad kennis met de vele monumenten die dit gebied rijk is. De tocht voerde langs de ruïne van Teylingen, de plaatsjes Warmond en Sassenheim en eindigde met een borrel in het kasteeltje d'Ever in Lisse. ZEELAND adres secretariaat Voorstad 30 4461 KN Goes Samenstelling van de commissie (per 31 december 1998) ir. R.M.Th. Adriaansens, voorzitter mr. G.H. Wildeboer, secretaris/penningmeester H.M. van de Boomgaard drs. W. Heijbroek, vice-voorzitter drs. A.P. de Klerk B. Oele mw. drs. B.I. Sens H.M. van de Boomgaard ing. H. Goedegebure, technisch adviseur G.M. Baijens, PR-medewerker Mutaties Een drietal leden nam afscheid van de provinciale com missie Zeeland, te weten de heren ing. J.A.J. Boekhout, H. Doeleman en mr. A. baron Van Harinxma thoe Slooten. Hiermee verloor de commissie haar contact personen voor de regio's Zeeuws Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. Inmiddels is de heer H.M. van de Boomgaard uit Zeeuws Vlaanderen toegetreden tot de provinciale commissie, naar een contactpersoon voor Schouwen-Duiveland wordt nog gezocht. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1998 vier keer, namelijk op 2 februari, 27 april, 24 augustus en 23 november. Een werkgroep kwam, onder leiding van de voorzitter, enkele malen bijeen ter bespreking van actuele zaken. Gevallen Arnekanaal, spoorbrug Al enkele jaren wordt in het jaarverslag melding gemaakt van de plannen van de N.V. Nederlandse Spoorwegen tot wijziging van de overbrugging van het Arnekanaal. Aanvankelijk zou dit kanaal worden afge damd, maar omdat dit zou betekenen dat Amemuiden werd afgesloten van het buitenwater, werd besloten tot de sloop van de uit 1870 daterende beweegbare ijzeren spoorbrug en deze te vervangen door een nieuwe. De bestaande brug werd nog in 1997 verheven tot erkend rijksmonument. NS besloot de brug niet te slopen, maar te demonteren en af te voeren. Het is de bedoeling dat 30

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 32