liet hij een moderne muurschildering aanbrengen door J. Teerink. De monumentencommissie van de gemeente Renkum adviseerde positief het pand op de gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen, met negatief resul taat. Heemschut heeft zich aangesloten bij de beroep- procedures tegen sloop en niet-plaatsing. In de procedu re om te komen tot een voorlopige voorziening betref fende beide heeft onder andere Heemschut met een getuige-deskundige een toelichting gegeven. De presi dent besloot tot niet-schorsen in beide gevallen, waardoor een uniek werk en gaaf voorbeeld van de Wederopbouwarchitectuur verloren is gegaan. Winterswijk, Goudvinkenstraat Heemschut voerde, samen met de verenigingen Monumentenbelangen en Het Museum actie tegen de dreigende sloop van een hele straatwand in de Winterswijkse stationsbuurt. Het gaat om karakteristie ke arbeidershuisjes, waarvan een tweetal zijn genomi neerd voor de gemeentelijke monumentenlijst, in de Goudvinkenstraat. Een projectontwikkelaar heeft er zijn oog op laten vallen en wil in en om dit gebied 200 woningen bouwen, waarvan een aantal in de hoog- bouwsfeer. Het Goudvinkenstraatje is, met zijn schil derachtige straatkromming, nog een typisch stukje oud- Winterswijk. Het vormt, door zijn eenvoudige, maar harmonieuze architectuur bovendien een-tegenhanger voor de statige herenhuizen in de Spoorstraat, waar ook het Synagogecomplex (een rijksmonument) is gelegen. Door de geplande grootschalige ingreep zal dit nog redelijk gave dorpsbeeld sterk aan waarde inboeten, zo liet Heemschut in januari weten in zijn bezwaarschrift tegen de afgegeven sloopvergunning. Begin april werd het request ingetrokken en omgezet in een appèlschrift omdat de gemeente juridisch niet bij machte bleek de sloopvergunning te weigeren. Heemschut was niet onte vreden met de toezeggingen van monumentenwethou der Houwers en de projectontwikkelaar om tenminste acht huisjes, de eerste rij vanaf het station, te sparen en te restaureren. Daarbij moet wel worden opgemerkt dat die 'restauratie' waarschijnlijk tot de voorgevels en dak partijen beperkt blijft. De projectontwikkelaar wil de achtergevels uitpeilen ten behoeve van commerciële doeleinden. Hoewel Heemschut met deze oplossing weinig gelukkig is, troosten wij ons voorlopig met de bezwaren die de gemeente heeft ingebracht tegen de bouwhoogtes die de projectontwikkelaar in gedachten heeft. Winterswijk, Tricotfabriek In 1998 gingen het oude- en nieuwe ketelhuis tegen de vlakte omdat ze niet pasten binnen de herbestemmings plannen voor het Tricotcomplex in Winterswijk. Het voorbije jaar stond verder in het teken van de sloopdrei- ging voor de overgebleven restanten van de voormalige textielfabriek, waarvoor Heemschut sinds 1984 een red dingsactie voert. Ook begin 1999 is dit onbeschermde industriële monument, één van de eerste toepassingen van betonskeletbouw in Nederland, nog niet veilig gesteld. De eind 1997 ontstane financiële problemen brachten de eerder zo geslaagd lijkende reddingsactie medio vorig jaar terug bij af. Oorzaak: de forse overschrijding (met vijf miljoen) van het door de locale politiek in 1994 als 'heilig' beschouwde budget van 21 miljoen voor de realisering van een stadskantoor in de tussen 1912 en 1922, in verschillende fases, gebouwde spoele- rij. De tot 26 miljoen opgelopen bouw/renovatiekosten zet ten Winterswijk op stelten, maar waren eigenlijk minder verrassend dan de commotie doet geloven. Aanvankelijk zou de gemeente vanaf twee locaties bestuurd worden, maar de drang naar centralisatie (alle gemeentelijke diensten onder één dak) won steeds meer veld. Dit idee werd ook door de politiek omarmd. Vervolgens zetten de ambtenaren zo hoog mogelijk in voor een optimale werkplek en toen mocht de architect (Frits van Dongen) gaan schetsen. Als de deskundigen toen gelijk aan het rekenen waren geslagen, was er wel licht veel ellende voorkomen. Maar dat gebeurde niet. Om de spoelerij in het zicht te laten, koos de architect voor een ondergrondse uitbreiding, die vervolgens weer 18 Bungalow van architect D. Masselink te Oosterheek. Arbeidershuisjes in de Goudvinkenstraat te Winterswijk, (foto: R. Lureman)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 20