ding werd vrijwel steeds een DB vergadering gehouden. Alle vergaderingen werden gehouden in het gebouw van het waterschap te Zevenaar. Gevallen Dijkverzwaringen In 1998 zijn de besluitvormingen voor de meeste dijk verzwaringen in het Gelderse afgerond. Deze zijn alle tot stand gekomen door middel van een milieu-effect rapportage (MER). Bond Heemschut heeft bij al deze vergaderingen zijn partijtje meegeblazen om de aanwe zige landschappelijke en cultuurhistorische waarden te bewaken. Niet alleen door te kijken naar de specifieke karakteristieke en historisch-geografische elementen, maar vooral naar de samenhang van landschap en cul tuurhistorie. Wij hebben het dan over de volgende dijk vakken: - langs de Waal: IJzerdoom - Tiel; Zaltbommel - Centrum; Rossum - Alemse Stoep. - langs de Nederrijn: Driel - Lakemond - Resteren. - langs de IJssel: Marsstraat - 't Schol, Spankeren - Brummen - Leuvenheim; Werven - Kloosterbosch. Ruimte voor Rijntakken Als reactie op de hoogwaterstand in de winters van '93/'94 en '94/'95 heeft de regering het Deltaplan Grote Rivieren in werking gesteld. De rivierdijken moe ten in het jaar 2000 versterkt zijn en de Limburgse Maas moet in 2015 zijn verdiept en verbreed. Omdat de verwachting is dat in de nabije toekomst rekening moet worden gehouden met meer en hogere waterstanden en steeds hogere dijken geen soelaas bie den, wil men nu door rivierbedverruiming uiter waardenverlaging dijkverlegging komen tot een meer structurele oplossing. Begin 1998 startte Rijkswaterstaat met het project Ruimte voor Rijntakken. In dit project stellen provin cies, gemeenten, waterschappen en rijksdiensten een advies op om te komen tot een duurzame en veilige inrichting van het rivierengebied. Het gaat om de Bovenrijn, de IJssel, de Nederrijn/Lek tot Schoonhoven en de Waal tot Gorinchem. Rijkswaterstaat directie Oost-Nederland verzorgt als rivierbeheerder het voorzitterschap en de project-lei- ding. Daarnaast zal in samenwerking met betrokken overheden en belanghebbenden een verkenning van knelpunten en/of rivier-verruimende maatregelen plaatsvinden om te bekijken of deze al op korte termijn te verwezenlijken zijn. Een EG-subsidie is hiervoor beschi kbaar (Interreg-programma) Hiervoor is een Klankbordgroep, Projectteam, Begeleidingsgroep (bestuurlijk ambtelijk) opgericht die advies uitbrengt bij de minister van V&W. Bond Heemschut heeft een plaats in deze Klankbordgroep. Daarnaast is er tevens een EG-subsidie beschikbaar, voor alle Rijnstaten, om op korte termijn reeds tot oplossingen te komen. De besluitvorming en procedures daarover moeten eind december 1999 klaarliggen, wil men voor deze subsidie in aanmerking komen. In Gelderland zijn dat de zogenaamde IRMA projecten. De oplossingen zijn over het algemeen binnenwaardse dijkverleggingen al dan niet met verlaging van de uiter waarden en/of aanleggen van nevengeulen. Men geeft als het ware de rivier daardoor weer de ruimte waardoor men het waterbergend vermogen vergroot. In Gelderland komen daarvoor de volgende projecten in aanmerking: - Hondbroeckse Pleij bij het splitsingspunt Nederrijn en IJssel (binnenwaardse dijkverlegging); - Bakenhof Arnhem; - Oosterbeek, Rosandepolder; - Lexkusveer bij Wageningen; - Munnikenland bij kasteel Loevestein. Bond Heemschut heeft zitting in al deze adviesgroepen. Voorwaar geen lichte taak omdat de moeilijkheid is dat er gekozen moet worden uit twee kwaden. Enerzijds het spook van een nieuwe dijkverzwaringsronde, anderzijds de aantasting van het cultuurlandschap met al zijn (cul tuurhistorisch waardevolle elementen. Te denken valt aan oude steenfabrieken, veerstoepen met hun beplanting en veerhuizen, oude kavelpatronen en niet te vergeten archeologische vindplaatsen zoals oude kasteelruïnes en dergelijke. Ondanks dat zal Bond Heemschut proberen zoveel mogelijk te redden en een keuze maken die recht doet aan zijn uitgangspunten met betrekking tot het behoud van ons cultuurhistorisch erfgoed. Didam, Pius X kloostercomplex Al voor het vertrek van de Zusters JMJ uit het Piusklooster in maart 1993 stond de bestemming (en het voortbestaan) van de kapel met schoolgebouw uit 1877, de klooster- en schooluitbreidingen uit respectie velijk 1901 en 1911/12 ter discussie. Achter het com plex op U-vormige plattegrond ligt een besloten achter tuin/bos. In 1993 werd de kapel met gevel op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst, in 1995 het gehele complex. Een haalbaarheidsonderzoek had uitge wezen dat woningen gerealiseerd konden worden binnen de huidige bebouwing. Het kerkbestuur verkocht het complex aan Woningbouwvereniging Goed Wonen 15

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 17