II Leden Het aantal leden aan het einde van 1997 bedroeg 7.060. Dit is ten opzichte van 1996 een teruggang van 368. De spreiding van de leden over de provincies, alsmede de onderverdeling naar verschillende categoriën wordt hieronder weergegeven. provincie aantal Groningen 232 Friesland 217 Drenthe 200 Overijssel 456 Gelderland 877 Flevoland 29 Utrecht 822 Noord-Holland 1.647 Zuid-Holland 1.615 Zeeland 196 Noord-Brabant 466 Limburg 224 Buitenland 79 totaal 7.060 categorie aantal percentage leden tot 30 jaar 136 1.9 leden tussen 30 en 65 jaar 3.823 40.0 leden ouder dan 65 jaar 3.102 44.0 donateurs en rechtspersonen 629 8.9 overigen 370 5.2 totaal 7.060 100.0 In 1997 werden geen grote ledenwerfacties ondernomen, alleen de gebruikelijke werving onder doelgroepen, die via het tijdschrift werden aangesproken, is ondermeer uitgevoerd in de provincie Drenthe en de stad Dordrecht. Onze ledenwerffolder Hebben is houden werd op veel plaatsen en bij allerlei bijeenkomsten neergelegd. De folder is ook in de folder-display's van enkele musea en voor het publiek toegankelijke monumenten beschikbaar. De PR-medewerkers en de algemeen directeur maken er een gewoonte van bij iedere activiteit en kennismaking, de folder te presenteren. De Algemene Vergadering van Leden In dit verslagjaar werden drie algemene vergaderingen van leden bijeengeroepen, respectievelijk op 31 mei, 28 juni en 22 november. De drie bijeenkomsten werden in de Amstelkerk te Amsterdam georganiseerd. algemene vergadering van ledendd 31 mei De voorzitter heeft, naast de gebruikelijke agenda punten, veel aandacht besteed aan het fenomeen versnippering in de cultuur-monumentenzorg. Natuurmonumenten slaagt erin zeer veel leden te werven en een krachtige stem te laten horen bij de beleidsbeslissers. Hij pleit derhalve voor meer samenwerking en doet verslag van de voortgang van het proces van samen werking met de Vereniging Open Monumenten. "Geen monumentenzorg zonder particulier initiatief, luidde gisteren het thema op de studiedag van de 2 5 -jarige NCM, waarop vanuit het draagvlak weten schap, bouwwereld en beheer de rol van het particulier initiatief werd belicht. Meer dan 700 grote en kleine organisaties zetten zich in voor de monumentenzorg. Eén van de grootste is onze vereniging Bond Heemschut met zijn elf actieve provinciale commissies en de twaalfde commissie in Flevoland in voorbereiding. Een hechte, goed geoliede, gezaghebbende organisatie, die steeds bereid en in staat is te reageren op de vraagstukken, die zich aandienen en krachtens zijn statuten open staat voor iedere serieuze vorm van samenwerking, om ons doel of de middelen om dat doel te bereiken te verwezenlijken. De monumentenzorg in Nederland is niet mogelijk zonder het particulier initiatief, maar of het anderzijds nodig is om een lappedeken aan organisaties, die ideeël of categoraal een bijdrage leveren aan deze zorg, in stand te houden, wens ik te betwijfelen. De tendens van deze tijd is toch samen te werken, sterkere organisaties te ontwikkelen, in het maatschappelijk krachtenveld een plek weten te veroveren om de schaarse beschikbare financiële middelen en menskracht zo adequaat mogelijk in te zetten. Ik ben mij ervan bewust, dat daarvoor tradities en opvattingen soms geweld worden aangedaan maar Part pour Part of wel 'het is altijd zo geweest in Nederland en dat moet dan maar blijven' is naar mijn wijze van zien niet altijd de juiste weg. Vandaar dat ons bestuur zich de afgelopen tijd, zoals ik dat vorig jaar reeds mededeelde, intensief heeft bezig gehouden met het zoeken naar een vorm van samenwerking met de VOM. 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 5