Het beschermingsbeleid inzake historisch-geografisch waardevolle objecten en structuren in het landelijk gebied Naar aanleiding van het rapport van 1985 van de dr. A.A. Beekmanstichting ter bevordering van de beoefening van de historische geografie Oude waarden in een veranderend landschap verzocht in 1986 de Minister van Landbouw en Visserij aan de Natuur- beschermingsraad een advies uit te brengen over een meer effectieve bescherming van historisch-geografische waarden. In 1987 kwam de Natuurbeschermingsraad in zijn advies tot de conclusie dat aan de bescherming van historisch-geografische waarden nog veel kan worden verbeterd. Voor een belangrijk deel schuilen deze verbeteringsmogelijkheden in een gerichte toepas sing van bestaande wetten op het terrein van bestem ming, inrichting en beheer in het landelijk gebied. Andere mogelijkheden tot verbetering liggen in een versterkte aandacht voor dit onderwerp bij de voor bereiding van ruimtelijke plannen. Historisch-geografische elementen of structuren verschaffen informatie over en herinneren aan de bewonings- en ontginningsgeschiedenis en de wijze van gebruik van het gebied waarin zij voorkomen. Ook de Rijksoverheid heeft in verschillende beleids nota's, onder andere in de Nota landelijke gebieden en in het Structuurschema natuur- en landschapsbehoud het belang van het behoud onderschreven. Historisch-geografische waarden worden bedreigd door activiteiten en ingrepen zoals ondermeer land inrichting, wegenaanleg, ontgronding en stads- en dorpsuitbreiding. Om resterende waarden te beschermen is het nodig dat aan dit aspect meer aan dacht wordt besteed bij de planvorming en dat er meer gewicht aan wordt toegekend bij de belangenafweging. De Bond Heemschut zal hiertoe in overleg treden met de Beekmanstichting teneinde het maatschappelijk draagvlak voor een goede belangenbehartiging van historisch-geografische waarden door de overheden te vergroten. Het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle stads- en dorpsgezichten Van de ruim 3000 in Nederland voorkomende neder zettingen zullen circa 330 geheel of gedeeltelijk als beschermd stads- of dorpsgezicht onder de bescher mende werking van de Monumentenwet 1988 vallen. Veel waardevolle stads- of dorpsgezichten van historisch-ruimtelijke kwaliteit zullen derhalve geen bescherming krijgen als stedebouwkundig monument. De Bond Heemschut zal bevorderen bij de desbe treffende gemeenten dat deze stads- of dorpsgezichten door middel van ruimtelijke ordeningsmaatregelen toch de gewenste bescherming zullen verkrijgen. Het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle landschappen Nederland kent een grote verscheidenheid aan historische landschappen die tezamen met historische steden en dorpen bepalend zijn voor de historische schoonheid en het historisch-ruimtelijke karakter van Nederland. Deze landschappen informeren over de cultuurhistorie. Landschapsbehoud is eveneens cultuurbehoud. Indien deze historische landschappen onvoorwaardelijk worden blootgesteld aan de moderne dynamiek, betekent dat onherroepelijk cultuurverlies en een achteruitgang van ruimtelijke kwaliteit. De Bond Heemschut zal bepleiten dat de overheden een sturend beleid zullen voeren ter bescherming van de historische kwaliteit van het Nederlandse landschap en zal bevorderen dat de daarvoor in aanmerking komende landschappen zullen worden aangewezen als beschermd landschapsgezicht zodra de nieuwe Natuurbeschermingswet in werking is getreden. Het hergebruik van historisch waardevolle panden Slechts weinig panden hebben gedurende hun hele bestaan hun oorspronkelijke functie behouden. Na verloop van tijd krijgen vele een nieuwe functie, waarna dit proces zich meer dan eens kan herhalen. Oude gebouwen hebben dan ook vaak uiteenlopende bestemmingen gehad. Verreweg de meeste gebouwen hebben een zekere flexibiliteit, die het mogelijk maakt met behoud van hoofdvorm, draagstructuur en gevels, het interieur te wijzigen voor andere bestemming. Bekend is de flexibiliteit van de soms eeuwenoude panden in de binnensteden, die voortdurend aan steeds veranderende functies zijn aangepast. Naarmate een gebouw echter groter architectonisch kwetsbaarder of meer toegesneden is op een specifieke gebruiksvorm treden meer fricties op. Door de ingrijpende verande ringen op technisch, economisch en godsdienstig terrein, waardoor veel gebouwen thans niet meer geschikt zijn voor hun oorspronkelijke gebruiksdoel, kampt juist dit soort gebouwen in toenemende mate met functieverlies. De Bond Heemschut hanteert het uitgangspunt dat het voortbestaan van een (monumentaal) gebouw is gediend met een zinvolle vorm van gebruik. De wenselijkheid van een gericht herbestemmingsbeleid dient dan ook niet alleen ingezien te worden door architecten en beheerders, maar ook door gemeente besturen. De wenselijkheid en mogelijkheid van hergebruik van historisch waardevolle panden zal de Bond Heemschut bepleiten en door middel van goede voorbeelden stimuleren. In dit verband behoeft vermelding de opgerichte Noordbrabantse Stichting Pandenbank, die leegstaande of leegkomende historisch waardevolle panden registreert en ten behoeve van personen of instellingen bemiddelt. De Bond Heemschut heeft als pleit- en belangen- behartigingsorganisatie tot taak te bevorderen dat historisch-ruimtelijke karakteristieken bescherming krijgen. De Bond Heemschut onderscheidt zich van de talrijke locale en regionale op bescherming gerichte organisaties door zijn algemene en landelijke karakter en door zijn traditie van deskundigheid, waakzaamheid en strijdbaarheid. Deze bijzondere positie versterkt de zeggingskracht van de Bond Heemschut. 47

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 49