Heemschut/NOG Persprijs De Heemschut/NOG Persprijs ging in 1997 naar de schrijver/publicist Nicolaas Matsier en de VPRO- medewerkers Hank Onrust en Gerrit Oorthuys. De dit keer gedeelde prijs werd op 28 juni in de Amstelkerk in Amsterdam uitgereikt door de burgemeester van Amsterdam, mr. Schelto Patijn. Matsier ontving de prijs voor zijn in 1996 in de Volkskrant verschenen artikel De kerk van dejordaan, een fraai gestileerd artikel over de restauratie van de Noorderkerk. Boeiend, met veel aandacht voor details en heel aangenaam om te lezen. Hank Onrust en Gerrit Oorthuys ontvingen de andere helft van de prijs voor het door de VPRO uitgezonden tv-portret van de architect van het Nieuwe Bouwen Mart Stam. Het is een prachtig gemonteerd portret van de legendarische, in 1986 overleden architect Mart Stam, medeoprichter van de CIAM-beweging van het Nieuwe Bouwen en gastdocent van Bauhaus. Mart Stam bouwde destijds samen met de architecten Brinkman en Van der Vlugt de Van Nelle fabriek in Rotterdam, één van de belangrijkste jonge monumenten in ons land. Een eervolle vermelding ging naar de journalist Ben Maandag voor zijn artikelen-serie over wederopbouw architectuur in het Rotterdams Dagblad. De Heemschut/NOG Persprijs wordt eik jaar toegekend voor de beste journalistieke productie over de bescherming van cultuurmonumenten. De prijs wordt gesponsord door NOG Verzekeringen te Amsterdam. Heemschut-voorzitter, de heer J. Franssen, merkte in zijn welkomstwoord op, dat tegenwoordig elke zichzelf respecterende krant, locale omroep of huis- aan-huis blad zijn eigen historische hoekje of monumentenrubriek heeft. De Heemschut Persprijs werd in 1986 bij het 7 5 -jarig bestaan van de Bond Heemschut ingesteld om het schrijven over monumenten te stimuleren. Welnu, het is niet aanmatigend om te zeggen, dat de instelling van de prijs inderdaad heel stimulerend heeft gewerkt. De heer Franssen wees er ook op, dat Heemschut met de bekroning van het portret van Mart Stam en de serie over wederopbouwarchitectuur wil aangeven, dat de Bond niet alleen voor de bescherming van onomstreden klassieke monumenten staat. Een stad als Rotterdam moet het vooral hebben van zijn jonge monumenten en dient daar zuinig mee om te springen. Ook vond hij, dat de merkwaardige arbitraire leeftijdsgrens voor monumenten van 50 jaar nu maar eens moet worden afgeschaft. Heemschut vecht voor het behoud van stads-, dorps- en landschapsschoon ongeacht de leeftijd ervan. De keuze van de jury wilde dat nog eens duidelijk maken. Max van Rooy, voorzitter van de jury, constateerde in het juryverslag, dat het gemiddelde niveau van de inzen dingen zowel stilistisch als qua inhoud en vorm stijgt. Burgemeester Patijn vond de bekroning van een artikel over de Noorderkerk heel treffend. Hij herinnerde eraan, dat de gereformeerde bonders, die hier kerken, voor een belangrijk deel zelf de restauratie financieren. Zij vormen nog steeds een echte Gideonsbende met grote offerbereidheid. Nicolaas Matsier herinnerde in zijn dankwoord aan de plannen van zo'n 2 5 jaar geleden om de omgeving van de kerk, dejordaan, af te breken. Als dat gebeurd was had de kerk heel vreemd tussen de nieuwbouw gestaan. Het onheil is destijds maar ternauwernood gekeerd. Maar dat er nog steeds gekke dingen gebeuren, bewijst de bouw van het Kolkcomplex vlakbij het Korenmetershuisje van Heemschut. Alertheid bij de monumentenbeschermers blijft dus geboden. Prof.ir. Wiek Röling ging tenslotte in op de bijzondere betekenis van de functionalisten van het Nieuwe Bouwen voor de geschiedenis van de bouwkunst en het architectonisch erfgoed van Nederland. Gelukkig groeit de waardering voor architecten als Duiker, Stam en Rietveld. 42 Uitreiking Heemschut/NOG Persprijs aan Nicolaas Matsier door burgemeester Schelto Patijn (foto: B. den Hollander) Hank Onrust (links) en Gerrit Oorthuys, winnaars Heemschut/NOG Persprijs (foto: B. den Hollander)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 44