Bom, Kasteel Wolfrath te Holtum Door de geplande uitbreiding van de terreinen van autofabriek Nedcar loopt het kasteel Wolfrath gevaar. In 1997 werd een restauratieproject gestart dat door het Monumentenhuis Limburg werd gecoördineerd. Heerlen, Hoeve Wijngaardhof te Hoensbroek Voor dit rijksmonument werd door de gemeente Heerlen een sloopvergunning verleend. Deze momumentale hoeve was gelegen aan de rand van het bedrijventerrein De Koumen en werd bijna geheel omgeven door bedrijfsgebouwen. In 1997 werd de hoeve met toestemming van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gesloopt, ondanks correspondentie met de gemeente Heerlen. Maastricht, randweg De commissie Limburg heeft in de persoon van de heer Huiberts een hoorzitting bijgewoond inzake de problematiek van de Rijksweg A2/E2 5, die door de stad Maastricht loopt en als een barrière wordt ervaren. Er zijn diverse varianten ontwikkeld en de gevolgen van deze varianten worden aandachtig bestudeerd. Ook wordt de aansluiting van de Beatrixhaven op de Rijksweg A2/E2 5 nader onderzocht, maar een eventuele aansluiting vormt een bedreiging voor een groene zóne waar zich verschillende landgoederen bevinden. Nieuwstadt, Kasteel Millen/BAB 46 Ook in 1997 werden de ontwikkelingen rond de Bundes Autobahn 46 gevolgd. Het is de bedoeling dat deze autoweg in de toekomst bij kasteel Millen, dat gelegen is nabij de grens van Duitsland met de gemeenten Susteren en Sittard, over het Nederlands grondgebied zal gaan lopen. Later zal de N247 aansluiten op de Rijksweg A2/E2 5. Ir. Huiberts en drs. Janssen houden de ontwikkelingen in de gaten. Roerdalen, voormalig College St. Ludwig te Vlodrop In 1997 is het voormalig College St. Ludwig aangewezen als rijksmonument. De Stichting MERU die eigenaar is van dit complex, heeft bezwaren tegen deze aanwijzing ingebracht. Tevens is wederom een sloopvergunning volgens de Monumentenwet 1988 aangevraagd. De Bond Heemschut ondersteunt de Heemkundevereniging Roerstreek en de Stichting Burgercomité St. Ludwig met raad en daad. Ook de noodzakelijke juridische ondersteuning werd geboden. Rijksweg 73-Zuid De commissie Limburg heeft ook in 1997 de ontwikkelingen rond de Rijksweg 73-Zuid aandachtig gevolgd door middel van de contactpersoon, de heer Huiberts. De gevolgen voor de cultuurmonumenten zijn in het verleden in beeld gebracht en er wordt gestreefd om deze monumenten zoveel mogelijk te ontzien. Deze rijksweg zal niet voor 2005 gereed zijn. Sittard, Abshoven te Munstergeleen Na een uitslaande brand in 1995 waarbij het voormalige kloostercomplex Abshoven in Munstergeleen, gemeente Sittard, grotendeeld in de as werd gelegd, werd het complex van de Concept Indicatieve Lijst (CIL) van het Monumenten Selectie Project (MSP) afgevoerd. Er zijn toen plannen ontstaan om het complex te slopen. Door een plaatselijke heemkundevereniging is voorbescherming aangevraagd en de vooruitzichten zijn gunstig. De ontwikkelingen werden ook in 1997 scherp in de gaten gehouden. Sittard, Jozefschool en De Beierpöl Voor twee gebouwen met monumentale waarde, de Jozefschool en het pand De Beierpöl, zijn ongewenste ontwikkelingen nog niet van de baan. Er is in Sittard een actiecomité opgericht onder de naam Wilhelminawaarden dat voor het behoud van de twee voor Sittard zo karakteristieke gebouwen strijdt. Venray, Engelse tuin In Venray werd de Engelse tuin, die deel uitmaakt van een voormalig kloostercomplex, bedreigd. Mede door de brief van de commissie Limburg is afgezien van de voorgenomen sloop. PR-activiteiten In 1997 zijn de PR-activiteiten weer opgenomen in de vorm van diverse artikelen in het tijdschrift Heemschut van de hand van de heer Hovens. Heemschutdag Limburg 199 7 Op zaterdag 21 juni mochten een groot aantal deelnemers welkom worden geheten. De bijeenkomst 39 Deelnemers aan de Heemschutdag Limburg betreden het hotel Kasteel Bloemendal te Vaals foto: P. Bongaerts).

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 41