80% van het woningbestand was onbruikbaar geworden. Bij de wederopbouw, die vele jaren in beslag nam, werd uitgegaan van het stedebouwkundig plan van architect F.H. Klokke. In dit plan kreeg het kantongerecht een prominente plaats in het stedebouwkundig centrum. Het pand kan niet worden aangemerkt als rijksmonument, omdat het nog geen vijftig jaar oud is. Heemschut heeft zich aangesloten bij een voorstel van het Cuypersgenootschap en de gemeente Oostburg in overweging gegeven het pand aan te kopen van de rijksgebouwendienst en het een nieuwe bestemming te geven. Hoewel er nog geen definitieve plannen voor een nieuwe gebruiksvorm zijn, is het inmiddels vrijwel zeker dat bij een verbouwing de voorgevel behouden zal blijven. Provinciale cultuurnota Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft in 1997 een nieuwe cultuurnota voorbereid, die de titel Boven het maaiveld mee kreeg en moet gaan gelden voor de periode 1998-2000. De nota is inmiddels op 6 februari 1998 door Provinciale Staten vastgesteld. Voor de Bond Heemschut bevat deze nota een tweetal belangrijke zaken. In de eerste plaats wordt de voor gestelde intrekking van subsidie ongedaan gemaakt en is Heemschut de eerstkomende drie jaar weer verzekerd van een structurele jaarlijkse provinciale bijdrage van 4000,-. Hoofdstuk II van de cultuurnota is gewijd aan Monumentenzorg. Hierin wordt o.a. gewag gemaakt van de oprichting van een steunpunt cultureel erfgoed, waarbij niet alleen de gebouwde monumentenzorg, maar ook de archeologische monumentenzorg zal worden betrokken. Bij de samenwerking tussen provincie en rijksoverheid zal ook het particulier initiatief worden betrokken. In andere provincies wordt gesproken van een steunpunt monumentenzorg en archeologie, maar omdat de provincie Zeeland in de toekomst mogelijkheden ziet tot uitbreiding met andere provinciale functies op het gebied van cultureel erfgoed, zoals het Bureau Provinciaal Museumconsulent, spreekt men van een steunpunt cultureel erfgoed. Oprichting van het steunpunt wordt uiterlijk in 1999 verwacht, maar vooruitlopend daarop worden nu in een provinciale stuur- en werkgroep de nodige voorbereidingen getroffen. De provinciale commissie Zeeland volgt de in 1997 in gang gezette ontwikkelingen op de voet en ziet zich graag als vertegenwoordiger van het particulier initiatief. Schouwen-Duiveland, nieuw gemeentehuis Het bestuur van de sinds 1 januari 1997 bestaande gemeente Schouwen-Duiveland, die het grondgebied van het gehele gelijknamige Zeeuwse eiland omvat, heeft plannen voorbereid voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Tegen de locatie aan de Nieuwe Koolweg/Houwersweg heeft Heemschut, ter ondersteuning van het protest van de vereniging Stad Lande van Schouwen-Duiveland ernstig bezwaar gemaakt. In het verleden is door de gemeente Zierikzee bij de verdere uitleg van de stad steeds rekening gehouden met zichdijnen om het waardevolle silhouet zoveel als mogelijk is in stand te houden. Door te kiezen voor de situatie die thans de voorkeur van B&W van de nieuwe gemeente lijkt te hebben, wordt dat beleid teniet gedaan. Heemschut verzoekt het gemeentebestuur dringend voor het nieuwe gemeentehuis naar een andere locatie uit te zien. Verdere ontwikkelingen worden afgewacht. Overige activiteiten en contacten Samenwerking met Zeeuwse heemkundige kringen Heemschut en de Heemkundige Kringen gaan in Zeeland nauwer samenwerken. Op 31 oktober belegde de provinciale commissie Zeeland in Terneuzen een bijeenkomst waarop met de in Zeeland werkzame Heemkundige Kringen werd gesproken over de mogelijkheden tot nauwere samenwerking, waar het gaat om de bescherming van het culturele erfgoed. De organisatie van de bijeenkomst, waar op twee na alle Heemkundige Kringen aanwezig waren, was in handen van de consulent regionale geschied beoefening, de heer A. de Klerk, die ook het belang 34 Tijdens de bijeenkomst met Zeeuwse heemkundige kringen kwam onder meer het monumentenbeleid van de gemeente Hulst ter sprake (foto: G. Baijens).

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 36