en de wijze waarop Heemschut Zuid-Holland met een historische vereniging kan samenwerken in de zorg om het cultureel erfgoed, stonden centraal in de lezing, die ook de nodige perspubliciteit opleverde. Indachtig het geloof in de mediawereld dat herhaling het meeste effect sorteert, was Heemschut op Open Monumentendag wederom aanwezig in Brielle. Ondanks het mooie nazomerweer kwamen slechts zeventig mensen het historische stadhuis bezichtigen waar de Heemschut-stand stond opgesteld. Iedere bezoeker kon dan wel persoonlijk benaderd worden en goede informatie krijgen over het werk van Heemschut en de activiteiten in Zuid-Holland. De belangstelling voor het meegenomen informatiemateriaal was groot. Excursie Op 3 mei genoten ruim vijftig leden van de vereniging van de jaarlijkse excursie, die op deze zonovergoten dag na een ochtendbezoek aan monumentstad Brielle naar 'het mooiste eiland van de wereld' Goeree- Overflakkee voerde. Hier werden Goedereede, Dirksland en Middelharnis-Sommelsdijk bezocht. De dag werd afgesloten met een bezichtiging van het streekmuseum in Sommelsdijk. Mede dankzij de inzet van Heemschutlid en journaliste mevrouw Cathy Westdorp werd ook deze dag breed uitgemeten in de lokale pers. Externe contacten Door de provinciale commissie is een veelheid aan externe contacten in stand gehouden danwel opgebouwd. In het kader van de reddingsactie rond de monumentale boerderij aan de Gijbelandsedijk 119/120 in de gemeente Graafstroom werden allereerst de contacten met die gemeenté uitgebreid. De contacten met de regioconsulenten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het steunpunt Midden Holland, gevestigd in Gouda, werden versterkt. Vanuit onze bemoeienis met de totstandkoming van het landschapsbeleidsplan Alblasserwaard/Vijfheerenlanden werd het contact met de provincie, de afdelingen Ruimte en Groen en Cultuur, aanmerkelijk verbreed en versterkt. In de projectgroep die dit beleidsplan voorbereidt, is de commissie vertegenwoordigd door ons lid Piet Gort. In Zuid-Holland is het inmiddels traditie geworden het jaarverslag toe te sturen aan historische verenigingen en gemeentebesturen. Gezien de toevloed van tips en aanvragen om advies uit alle hoeken van de provincie, blijkt dat dit een goed middel is om onze bekendheid bij het publiek te vergroten. De informatie die vanuit de historische verenigingen wordt verstrekt is een waardevol hulpmiddel bij Heemschut acties. Zowel in Dordrecht als in Leiden functioneren groepen Heemschutleden, die de commissie van informatie voorzien, zodat acties gedegener onderbouwd zijn. Met name het signaleren van langere termijnontwikkelingen en wat er meer algemeen leeft in een stad is voor een dergelijke groep ingezetenen veel gemakkelijker dan voor de commissieleden zelf, die vaak toch al ogen en oren tekort lijken te komen. Excursie provinciale commissie Zuid-Holland, (foto: L. v.d. Meule) 32

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 34