Op 18 december verzorgde de voorzitter van de resonansgroep een lezing met dia's bij de presentatie van het tijdschrift Heemschut in de De Onbeschaamde getiteld: De Onbeschaamde een restauratie van formaat. Gastheer en eigenaar Vereniging Hendrick de Keyser stelde het pand open voor leden van Heemschut. De resonansgroep die in 1991 is gestart als proeftuin voor decentralisatie binnen Heemschut, heft zich op met ingang van 1 januari 1998. De taak waarvoor zij ondermeer is opgericht, namelijk argumenten aan dragen voor een gemeentelijk monumentenbeleid, is volbracht. Zij ziet verder geen specifieke beschermingsmissie voor zich weggelegd, omdat de signalering naar de provinciale commissie in principe door de historische verenigingen plaatsvindt en binnen Oud-Dordrecht dit inmiddels bevredigende gestalte heeft gekregen. Als experiment heeft de resonansgroep de wetenschap opgeleverd dat het een goede vorm van overleg is voor het bereiken van een specifiek lokaal doel, mits van tevoren nauwkeurig omschreven en voor een beperkte periode. De omvang van de groep (zes leden) wordt als bevredigend ervaren, evenals de deelname van niet-Heemschutleden en de ondersteuning vanuit de provinciale commissie. De plaatselijke historische vereniging blijft de eerst aan gewezene voor het signaleringswerk. Een resonansgroep kan door zijn beperkte doelstelling en organisatie vorm niet als vervanging daarvoor fungeren. Het is dan ook aan te bevelen de historische verenigingen te verzoeken een correspondent aan te stellen ten behoeve van het contact met Heemschut. De jaarlijkse nieuwjaarslezing wordt bijzonder op prijs gesteld en er wordt op mogelijkheden gestudeerd deze activiteit voort te zetten. GraafstroomGijbelandsedijk 119/120 te Brandwijk Het betreft hier één van de oudste boerderijen van de Alblasserwaard. Bovendien is de boerderij bijzonder mooi gelegen aan de Graafstroom en is op die lokatie van groot belang voor het dorpsgezicht ter plekke. Het bouwhistorisch onderzoek heeft aangetoond dat de oudste kern van rond 1500 dateert. Ook de opkamer is minstens enkele tientallen jaren ouder dan tot nu toe is verondersteld (ca. 1610). Het is niet ondenkbaar dat deze opkamer als buitenverblijf voor een in de stad (Gorinchem of Dordrecht?) woonachtige adellijke familie heeft gediend. Na bemiddeling van Heemschut en met planvormingssubsidie van de provincie heeft de eigenaar voor deze waardevolle boerderij opnieuw een restauratieplan laten opstellen. Ondanks de al in 1991 verleende sloopvergunning was de eigenaar bereid nogmaals een poging te wagen dit oude familiebezit op te knappen. Op basis van bouwhistorisch onder zoek, restauratieplan en bestek kon een aanvraag worden ingediend bij staatssecretaris Nuis voor een subsidie uit de extra middelen die deze voor de monumentenzorg beschikbaar heeft gesteld. Na veel overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd uit deze Nuisgelden inderdaad een aanzienlijk bedrag toegezegd. Ook het gemeentebestuur van Graafstroom was bereid een groot bedrag uit eigen middelen vrij te maken. Wel waren er vanuit de Rijksdienst en vanuit de monumentencommissie van Graafstroom nog een aantal bedenkingen over het restauratieplan, maar verwacht werd dat deze bij uitwerking van het plan zouden worden weggenomen. Hiermee leek de redding van de boerderij te zijn gelukt. De restauratiekosten van 2,8 miljoen moesten Graafstroom, boerderij Gijbelandsedijk (foto: M. Tillema) 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 31