van deze gevallen steeds aan de orde. De technisch adviseurs van de commissie brengen dan verslag uit van hun bevindingen ter plaatse en er worden afspraken gemaakt over de actie die ondernomen moet worden. Ook de overige leden van de commissie gaan steeds meer onderzoek ter plaatse uitvoeren en zijn betrokken bij de meningsvorming. De deskundigheid van de technisch adviseurs blijft echter onontbeerlijk. Brielle, nieuwbouw Langestraat/Burgem-eester van de Sleenstraat In augustus heeft de gemeente Brielle een bouwplan ter visie gelegd voor woningbouw aan de Langestraat/ Burgemeester van der Sleenstraat. Heemschut heeft in een brief aan het gemeentebestuur bedenkingen geopperd tegen het bouwplan. Stedebouwkundig strookt de voorgestelde bouwmassa op geen enkele wijze met de bestaande structuur. De grote hoogte van de woningen op de hoek doorbreekt het historische profiel tussen het hoge middelpunt van de oude kern en de lagere bebouwing aan de randen. Ook de typologie van de woningbouw, gestapelde drive-in woningen in een tijd waarin de automobiel een bedenkelijke rol speelt, getuigt niet van een zorgvuldige aanpak. De architectonische variatie en detaillering die zo kenmerkend is voor eerdere invullingen in Brielle ontbreekt in dit plan. Den Haag, panden Badhuisweg De panden aan de Badhuisweg, het voormalige gehucht Witte Brug, blijven behouden. NV Stadsherstel Den Haag e.o. heeft een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden voor hergebruik van de panden. Uit dit onderzoek is gebleken dat woningbouw met gebruikmaking van het bestaande casco haalbaar is. Herinrichting van het achtergelegen terrein en verbouw van een aantal naastgelegen panden zorgt gedeeltelijk voor aanvullende financiële middelen. Dirksland, uitbreiding bakkerij Voorstraat 5 Aan de Voorstraat in Dirksland bevindt zich een bakkerij die graag een uitbreiding wil realiseren. In 1996 heeft de eigenaar een plan ingediend om deze bakkerij op het kerkeiland van Dirksland te vergroten. Mede door toedoen van Heemschut is deze uitbreiding toen niet gerealiseerd. In 1997 heeft de initiatiefnemer een nieuw plan ingediend. Ook hiertegen is door de provinciale commissie Zuid-Holland bezwaar aangetekend. Het kerkeiland met ringwater is namelijk nog vrijwel intact en de huidige bebouwing aan de Voorstraat eeuwenoud. Vergroting van de bebouwing op deze plaats zou de historische structuur en daarmee de cultuurhistorische waarden ernstig aantasten. Bovendien geven de bij het bouwplan behorende tekeningen geen samenhangende architectonische visie op het object en zijn omgeving en bieden materiaalgebruik en detaillering geen vertrouwen op een gunstige aansluiting op de naastgelegen bebouwing. Dordrecht, Berckepoort Op 1 december bezocht de commissie Temminck Groll vergezeld van de overige wetenschappelijke Heemschutadviseurs de Berckepoort. De commissie is van oordeel dat het tweede plan, waarover met Heemschut ook overeenstemming is bereikt, op zich aanvaardbaar is, maar plaatst kritische vragen bij de uit voering. Voor een uitgebreide beschrijving van de succesvolle Heemschutactie wordt verwezen naar het artikel in het februarinummer van Heemschut [1998/nr.l], Dordrecht, Schrijverskapel Augustijnenkerk Voor de provinciale commissie Zuid-Holland resteert nog de aansluiting van de doorbraak van de nieuwbouw van Mart van Schijndel van de Berckepoort naar de gotische Schrijverskapel van de Augustijnenkerk. Op deze aansluiting bestaat veel kritiek, zowel wat betreft ontwerp als constructie. Een dergelijke doorbraak heeft grote bezwaren: het tast immers wezenlijk de sereniteit en beslotenheid van de fraai gerestaureerde kapel aan. Het opnieuw breken in de recente restauratie is niet alleen kapitaalvernietiging, maar ook risicovol. De juist ingemetselde sacrofaagdeksel en grafstenen moeten immers weer uitgezaagd of uitgebroken worden. De praktische meerwaarde is gering, omdat de door gang te klein is voor de beoogde publieksfunctie en de utilitaire voorzieningen en faciliteiten als koffiebar en sanitair reeds in de kerk zijn aangebracht. Technisch adviseur A.C. Bitter van de provinciale commissie signaleerde zwaarwegende constructieve problemen bij de aansluiting die wortelen in funderingsverschillen tussen kapel en nieuwbouw en adviseerde af te zien van deze doorbraak. Dordrecht, Resonansgroep De resonansgroep Dordrecht is in 1997 niet gewijzigd en bestond uit de heren drs. J.J. Bollebakker (voorzitter), drs. G.J.M. Sonnemans (secretaris), drs. J. Buurman, ing. M.D. Dicke, E. Havers en T. Kemp. De resonansgroep organiseerde op 24 januari een druk bezochte nieuwjaarsbijeenkomst. Mevrouw dr. J. Verbij-Schillings sprak op deze avond over Heraldisch vertoon in woord en beeld, de functie van heraldische kenmerken aan gebouwen bij datering en onderzoek naar de bewoningsgeschiedenis. In zijn nieuwjaars toespraak signaleerde de voorzitter de problematiek rond de niet beschermde status van de negentiende eeuwse schil, die juist door zijn ensemble waardevol is. Hoe denkt men mensen te interesseren geld te investeren in oude woonwijken als de omgeving waarvoor zij gekozen hebben ieder moment dreigt te worden afgebroken? Sloop verloedert, dat beeld vertoonde de oude binnenstad vanaf de jaren 60! Voorts memoreerde hij de positieve omslag in het monumentenbeleid van de gemeente Dordrecht. Dit beleid is ondermeer zichtbaar in de aanstelling van een stadsarcheoloog en grote financiële inspanningen ten behoeve van restauratieprojecten van nationaal belang. In contrast daarmee staat de voorgenomen wijziging in rijkssubsidiëring. Dit is voorwerp van grote zorg voor de komende jaren. Dordrecht kan de ingeslagen goede weg niet voortzetten als die subsidie wordt gemarginaliseerd. 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 30