NOORD-HOLLAND adres secretariaat Wally Moesweg 8 1251 AT Laren Samenstelling van de commissie (per 31 december 1997) drs. F.J.A. IJsselmuiden, voorzitter drs. K. Loeff, secretaris H.J. Over de Lindenpenningmeester A. Boezaard mw.drs. A.M. ten Cate drs. L. van der Dussen D.G. Gortzak mw. A. Mars drs. F.F.M. Repko drs. M.R. van Winsen A.L. Lourijssen, technisch adviseur W. Schagen, technisch adviseur J.D. Gerritsen, PR-medewerker Mutaties in de commissie In 1997 hebben zich geen mutaties voorgedaan. Vergaderingen De commissie vergaderde viermaal, te weten op 21 maart, 6 juni, 12 september en 12 december. Gevallen Amsterdam Ontwikkelingen in het nog altijd niet officieel beschermde stadsgezicht Amsterdam binnen de Singelgracht en de overige stadsdelen werden vooral beoordeeld door mr. E. Dienaar, secretaris van het bestuur en voorzitter van de ongeveer tien jaar geleden door het bestuur opgerichte (provinciale) commissie Amsterdam. Mr. E. Dienaar vertegenwoordigde de Bond Heemschut op de maandelijkse vergaderingen van het Amsterdams Monumenten Overleg, waar Amsterdamse gevallen en ontwikkelingen worden besproken en waar afspraken worden gemaakt over al dan niet gezamelijk te ondernemen acties. Het Amsterdam Overleg voert periodiek overleg met de Amsterdamse wethouders voor monumentenzorg en planologie. Hoe nuttig de samenwerking in het Amsterdam Overleg ook is, de noodzakelijkheid van 'heroprichting' van de formeel al bestaande 'provinciale' commissie Amsterdam doet zich gevoelen. In 1998 zal de commissie Amsterdam weer operationeel zijn. Ankeveen, vervenershuisjes De commissie heeft een waardestelling over de vervenershuisjes en heeft de Stichting Curtevenne geadviseerd bij een actie tot behoud. Bussum, St. Vitus In de commissie is gepleit voor het behoud van de Cuyperskerk, St. Vitus, die nog geen nieuwe bestemming heeft gekregen. Cruquius, gemaal Mede door de actie van de commissie gaat het grootschalige plan voor nieuwbouw nabij het gemaal Cruquius niet door. Er komt eerst een bestemmings plan. De silo is door de Stichting Cruquius voor gedragen voor de provinciale monumentelijst. Den Helder, school De Boeg De commissie schaarde zich achter de Stichting Vitruvius, die een actie voerde tot behoud van de school De Boeg en heeft daarover een schrijven gericht aan het gemeentebestuur. Haarlem, De Appelaar Ook dit jaar heeft de commissie zich intensief beziggehouden met de gewraakte ontwikkelingen op het terrein van de inmiddels gesloopte drukkerij van de fa. Enschedé bij de Grote Markt in Haarlem, waarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met schaal, grootte, kolossaliteit en hoogte, die stuk voor stuk bedreigingen vormen voor dit beschermde stadsgezicht en de sky-line van Haarlem, die al eeuwenlang wordt gekenmerkt door de Oude-Bavo kerk. Diverse bezwaarschriften werden naar het gemeentebestuur gezonden en actief werd deelgenomen aan het overleg met de actiegroepen ter plaatse en werd van een en ander uitvoerig mededeling gedaan in ons tijdschrift. Hilversum, schoorsteen NSF Samen met Oud-Hilversum, alias Albertus Perk, heeft de commissie zich ingezet voor het behoud van de schoorsteen op het terrein van de voorloper van de omroep, de Nederlandse Seintoestellen Fabriek. Monnickendam, St. Nicolaaskerk De commissie is met de historische vereniging Monnickendam en de welstandscommissie van deze gemeente van mening, dat een grote rotonde aan de voet van de oude St. Nicolaaskerk om meerdere redenen onverantwoord is. Het is bedreigend voor de toren van de kerk, die niet als de kerk onderheid is met de Waal-palen. Bovendien overschrijdt het de grens van de beschermde binnenstad, die bepaald wordt door de stadsgracht, welke nog gedeeltelijk gedempt zou moeten worden. Purmerend, weeshuis W. Eggertstraat De commissie is tegen een integratie van het rijksmonument, het voormalige weeshuis aan de Willem Eggertstraat in het winkelcentrum en heeft zich daartoe gewend tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Santpoort, Duin en Kruidberg De buitenplaats Duin en Kruidberg in gebruik bij de ABN AMRO als conferentie-oord bood voor deze doelstelling te weinig ruimte. Er lag een plan tot verbouw van en aanbouw bij dit historische landgoed. Na een bezoek aan een informatiebijeenkomst ter plekke kwam de provinciale commissie tot het oordeel, dat deze verbouwing, die in het geheel niet ten koste gaat 26

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 28