bouwgeschiedenis. De komende jaren staan er grootscheepse bouwplannen op stapel. Maar ook de nu eerbiedwaardige kerken en kloosters waren ooit ingrijpende architectonische vernieuwingen. Met onze stadswandelingen door het oude centrum van Utrecht probeerden we aan te geven dat bouwkundige vernieuwing noodzakelijk is om een rijk en gevarieerd stadsbeeld te creëren. De dag werd begonnen in het moderne, maar nu al monumentale Muziekcentrum Vredenburg, een creatie van de architect Herzberger uit 1976. Tussen zijn muren zijn nog resten te zien van het kasteel Vredenburg, in 1529 gebouwd op de resten van een middeleeuws Johannieter klooster. Met zijn combinatie van oude en nieuwe bouwelementen, en gelegen op een locatie die eeuwenlang het toneel van grootschalige bouwkundige innovaties is geweest, vormde het een ideaal vertrekpunt voor onze wandeling. Rondgeleid door leden van de provinciale commissie kregen de bezoekers een indruk hoe revolutionair de nu als vanzelfsprekend beschouwde bouwwerken als de Pieterskerk ooit waren. Het is een prachtige romaanse kapittelkerk, die bij de voltooing in 1048 een even buitenproportionele ingreep in het stadsbeeld als bijvoorbeeld Hoog Catharijne in onze tijd. Met de in 13 93 gegraven Nieuwe Gracht werd het oostelijke stadsdeel ontsloten. Een verrassende boottocht over deze smalle waterweg voerde langs het Zoudenbalch-huis, waar de fraaie regentenkamer van het burgerweeshuis bezocht werd. Vervolgens werden we gastvrij ontvangen in de prachtige rococo stijlkamers van de Fundatie van Renswoude. Besloten werd de dag met een bezoek aan de romaanse Pieterskerk, op een steenworp afstand gelegen van de Neudeflat. Die wordt nu door velen gezien als een inbreuk op het stadsbeeld, maar misschien zal hij in de verre toekomst ook als een onvervangbaar monument worden beschouwd. geworden. Het bevat artikelen over ontwikkelingen op Utrechts monumentengebied, waarbij de nadruk ligt op het werk van de provinciale commissie. De bedoeling is om het blad minimaal driemaal per jaar toe te sturen aan onze provinciale leden en relaties. Zo houden we hen op de hoogte van het commissiewerk, en heeft het wellicht ook een wervende werking. De driemaandelijkse bijeenkomst in Amsterdam van de landelijke PR-medewerkers is een plezierige en zinvolle manier om recente ontwikkelingen te bespreken en ervaringen uit te wisselen. Het versterkt de onderlinge betrokkenheid en levert nieuwe en prikkelende ideeën op. Zo zijn er plannen om zowel op landelijk als provinciaal niveau een Internet-site te ontwikkelen, om het werk van Heemschut bredere bekendheid te geven. Daarmee kunnen ook verbindingen gelegd worden met verwante organisaties, wat ook vanuit PR- oogpunt een goede zaak is. De initiatieven om met een educatief pakket ook een jonger publiek voor monumenten warm te maken worden belangstellend gevolgd, en kunnen bij voldoende animo misschien ook in onze provincie worden opgepakt. Steunpuntennetwerk Om beter op de hoogte te blijven over de actuele ontwikkelingen aan het monumentenfront is er dit jaar, mede op initiatief van de Federatie Stichts Cultureel erfgoed een zogenaamd steunpuntennetwerk opgezet. Voor iedere regio is een vrijwilliger aangezocht om nieuwe ontwikkelingen te melden aan het commissielid verantwoordelijk voor het desbetreffende gebied. In de praktijk blijkt dat deze opzet nog weinig resultaten heeft opgeleverd. Het komende jaar zal moeten worden overwogen of een dergelijk netwerk met een nieuwe opzet en structuur misschien meer succes zal opleveren. PR-activiteiten Dit jaar verscheen het eerste nummer van onze provinciale nieuwsbrief, onder de naam De Heemschutter. Dankzij de redactionele inzet van alle commissieleden is het een geslaagd initiatief 25

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 27