GELDERLAND Adres secretariaat Guyotstraat 1 6524 AV Nijmegen Samenstelling van de commissie (per 31 december 1997) drs. W.W. Wolters, voorzitter mw. drs. M. Jetten, secretaris drs. G.J. de Maret Tak, penningmeester A.A.E.M. Gijsbers, vice-voorzitter mr. W.W. Hopperus Buma R. Lureman M. Niemeijer mw. Ch.G. Rambonnet-Sloet van Oldruitenborgh ir. A.H. Swaagstra ir. G.G.L.M. Cremers, technisch adviseur R. Siebers, technisch adviseur tbv de dijkversterkingen mw. drs. M.E. Koning, PR-medewerker Mutaties in de commissie In het verslagjaar 1997 onderging de commissie een aantal wijzigingen. Zo werd in januari mevrouw drs. M.E. Koning benoemd tot PR-medewerker. De heer ir. A.H. Swaagstra nam de plaats in van de heer ir R.E. Reissenweber. Halverwege het jaar zag de heer drs. V.M.J.A.N. Collette zich wegens verhuizing naar elders genoodzaakt zijn commissielidmaatschap op te zeggen. In september droeg de heer mr. W.W. Hopperus Buma de voorzittershamer over aan de heer drs. W.W. Wolters. De heer Buma was 22 jaar voor zitter van de provinciale commissie Gelderland. Voor zijn vele verdiensten voor de Bond ontving hij in het jaar 1996 reeds de Ton Koot-penning. De commissie is hem veel dank verschuldigd en prijst zich gelukkig dat hij 'gewoon' lid blijft, zodat van zijn onschatbare kennis nog gebruik kan worden gemaakt. Aan het einde van het jaar liet de heer ir. G.G.L.M. Cremers weten dat hij begin 1998 zijn functie als technisch adviseur wil neerleggen. Helaas is de commissie Gelderland er De scheidende en nieuwe voorzitter van de commissie Gelderland, mr. W. W. Hopperus Buma (rechts) en drs. W. W. Wolters (foto: M. Jetten). nog niet in geslaagd een opvolger te benoemen. Ook is de sinds 1994 openstaande vacature voor een tweede technisch adviseur nog steeds niet ingevuld. Vergaderingen De provinciale commissie Gelderland vergaderde in 1997 zesmaal, te weten op 8 januari, 18 februari, 22 april, 12 juni, 4 september, 5 november. Ter voor bereiding werd vrijwel steeds een DB vergadering gehouden. De vergadering van 12 juni vond plaats in een gerestaureerd bijgebouw van het vroegere Huis Vredenburg te Westervoort. Voorafgaand aan de ver gadering was er een excursie in het Rijnstrangengebied onder leiding van de nieuwe voorzitter. De tocht voerde onder andere langs een bij de dijkverzwaring tevoorschijn gekomen restant van een defensiewerk dat in 1968 onder het talud van de dijk is blijven zitten en dat behoorde tot de IJssellinie, onderdeel van de Eisenhouwerlinie uit de jaren vijftig. Tijdens de vergadering in september vond de overdracht plaats van het voorzitterschap. Een feestelijk program omlijstte het gebeuren waarbij commissielid Gijsbers onder andere een rondleiding verzorgde in het pas gerenoveerde kerkje te Persingen, met de opnieuw aangebouwde kosterij. Uiteraard werd in het jaar 1997 in verhouding veel vergadertijd gespendeerd aan de gesprekken tussen Heemschut en de VOM. Gelderland stond in dit verband over het algemeen zeer kritisch tegenover de nieuwe taken die op elke commissie in de toekomst gaan drukken. Gevallen De Stand van Zaken bij de Gelderse Dijkvakken De uitvoering van de hierna genoemde dijkvakken zullen veelal starten in het voorjaar of zomer van 1998. Het Waterschap Veluwe (IJssel) hanteert een hogere Maatgevende Afvoer dan op dit moment voor geschreven. Samen met de Gelderse milieufederatie, de provincie Gelderland en de Stichting Red ons Rivierenland pleegt Heemschut bij elke vergadering deze voorbarige norm aan te vallen. Hoewel het waterschap volhoudt dat de hogere afvoernorm in de praktijk voor de hoogte van de dijken bijna niets uitmaakt, kan dit voor een kwetsbaar gebied zoals bijvoorbeeld de Bomendijk een extra belasting betekenen. Bij het kleine dijkvak Werven-Kloosterbosch wordt zorgvuldig omgegaan met de aanwezige waarden. Alle huizen worden gespaard en een oude sluis gerestaureerd. Ook worden de buitendijkse kolken gespaard en is men van plan hier en daar weer hagen op de dijk in te planten, die zo karakteristiek zijn voor de hele westoever van de IJssel. Bij de Bomendijk heeft de Raad van State de verzwaring met de Silent Piler goedgekeurd, maar de besluitvorming van het waterschap en de gemeente Voorst was onzorgvuldig zodat er een nieuw besluit nodig is voor het kappen van toch nog vele bomen. Het verzet van de eigenaresse 18

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 20