Zo kwam de commissie positief in de publiciteit met de restauratie van de Prinsensluis in Genemuiden. Mede dankzij het niet aflatende ijveren van ons commissielid Dirk van der Schrier kon de door het Waterschap Groot Salland gerestaureerde sluis op woensdag 1 oktober door de Commissaris van de Koningin in Overijssel, mr. J.A.M. Hendrikx, officieel in gebruik worden genomen. Heemschut zorgde voor een solide informatiepaneel waarop tekst en uitleg wordt gegeven over de uit 1826 daterende Prinsensluis. Spoorlijn Zwolle - Almelo, spoorbrug De smeedijzeren vakwerkbrug over de Soestwetering in de spoorlijn Zwolle - Almelo wordt dit jaar vervangen door een betonnen exemplaar. Heemschut heeft zich in het verslagjaar steeds verzet tegen sloop van de brug. Met succes, want de brug begint aan een tweede leven als fiets-voetbrug over een waterpartij in Hanzeland achter het NS-station Zwolle. Vliegbasis Twente, Heimat Stil Een onderwerp dat in het vorige verslagjaar al aan de orde is geweest, keerde ook in 1997 terug: de dreigende afbraak van de gebouwen die tijdens de bezetting door de Duitsers werden gebouwd op de vliegbasis Twente. De huizen (manschappenverblijven en opslagruimten) werden opgetrokken in de voor die tijd kenmerkende Deutsche Heimat Stil. De commissie kan zich vinden in de opvattingen van de gemeentelijke monumenten commissie Enschede die pleit voor behoud van de panden. De kwestie loopt nog steeds. Wijhe, tNijenhuis Een agendapunt dat steeds terugkeert op de vergaderingen van de commissie is de geplande interne verbouwing van de havezate en museum 't Nijenhuis in Heino/Wijhe. Heemschut is niet gelukkig met de verbouwingsplannen, maar als het toch gebeurt, geeft de commissie de voorkeur aan het zogenoemde boerderij plan ter uitbreiding van het museum. Dat heeft de commissie ook duidelijk laten weten aan onder andere het Wijhese gemeentebestuur. De commissie ziet niets in het tweede plan (de paviljoenvariant). Dit plan voorziet onder meer in een grondige verbouwing van het monumentale pand, in combinatie met deels ondergrondse nieuwbouw. Ondanks de door Heemschut en anderen ingediende bezwaren, verleende het college van B&W van Wijhe de monumentenvergunning voor de interne verbouwing en uitbreiding. Zwolle De commissie (en zij niet alleen) beziet een aantal projecten in de Zwolse binnenstad met argwaan. Zo is het project Maagjesbolwerk in studie. Het project is ontworpen en uitgewerkt door architect prof. Hans Ruyssenaars. Zijn manier van werken wekte bewondering, evenals het schetsontwerp dat daarop volgde. Het enige punt van kritiek is de aantasting van het bolwerk op wat het sterkste deel moet zijn door het aanbrengen van een loopbrug met voetgangerstoegang. Kritisch gevolgd worden ook de ontwikkelingen rond het Eiland. Door allerlei oorzaken is dat in het honderd gelopen. Nu de hulp is ingeroepen van de Italiaanse/Toscaanse architect Adolfo Natalini ziet het ernaar uit dat, gezien zijn grotere bekwaamheden, het project meer kans van slagen heeft. Wat tot nu toe aan schetsen is getoond en aan verhalen is verteld, is aanzienlijk beter dan het eerste plan. De commissie besteedt ook aandacht aan een nota over de ontwikkelingen van Zwolle na 2000. De commissie Overijssel heeft eind 1997 een brief aan het college van B&W van Zwolle gestuurd waarin de plaatsing van de zogeheten markenzijltjes op de gemeentelijke monumentenlijst ter sprake kwam. Het gaat hier om de Gennegerzijl, de Zalnese zijl, de Emmer- of Herfterzijl en de Wijthmerzijl. Voordat de De uit 1881 daterende smeedijzeren vakwerkbrug over de Soestwetering (foto: D. v.d. Schrier) 16

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 18