- het bouwplan van een winkelcentrum in Eelde; - de afbraakplannen van het hoofdgebouw van het voormalige Wilhelmina Ziekenhuis in Assen (rijksmonument); - ondersteuning van het voorstel de St. Antoniuskerk in Zwartemeer op de rijksmonumentenlijst te plaatsen; - het ontwerp-bestemmingsplan Weeshuisweide in Coevorden; - het landschapsplan voor de gasopslag-installatie in Langeloo. Activiteiten Op 6 september vond in Drenthe de landelijke Heemschut-excursie plaats, georganiseerd door de provinciale commissie Drenthe. In totaal hebben ruim 160 Heemschutleden uit heel Nederland aan de vier excursies deelgenomen. Tijdens de ontvangst in het Provinciehuis werd door landelijk Heemschut voorzitter J. Franssen aan oud-commissielid de heer H. de Vroome de Ton Koot-penning uitgereikt wegens zijn grote verdienste voor de Bond. Hierna werd per bus vertrokken naar één van de vier bestemmingen: Veenhuizen en Noord-Drenthe; de Drentsche Aa en Eelde; de Hondsrug en Orvelte en de Veenkoloniën en het Veenpark. De dagverliep uitstekend. De landelijke excursie werd ondersteund door het speciale Drenthe-nummer van het blad Heemschut. Het bevatte artikelen over een aantal recente ontwikkelingen op cultuurhistorisch gebied in Drenthe, zoals de plannen voor het bijzondere dorp Veenhuizen, de mogelijke negatieve gevolgen van de Regiovisie Groningen-Assen 2030 en het probleem van de 'verschimmeling' van de Drentse essen. Verder stonden in het Drenthe-gedeelte van het nummer artikelen over het Nijsinghhuis en het nieuwe museum De Buitenplaats in Eelde, de uitbreiding van het Drents Museum in Assen en het Veenpark in Barger- Compascuüm. Behalve toegestuurd aan de leden is het nummer ook via een aantal grotere Drentse boekhandels verkocht. Op 2 5 oktober werd voor de Drentse leden een excursie naar Diever gehouden. De dag had een prima verloop. Jammer was wel dat slechts vijftien leden aan de excursie deelnamen. Vanuit de commissie zijn de vergaderingen van zowel de Provinciale Advies-commissie Monumenten (PACM) als van de verschillende werkgroepen bijgewoond. Dit heeft er onder andere toe geleid dat de Stichting Drents Cultureel Erfgoed in het leven werd geroepen waarin de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, het Bureau Monumentenzorg van de provincie Drenthe, de Vereniging Drentse Gemeenten en het particulier initiatief, waaronder de Bond Heemschut, zitting namen. Ook de stichting Het Drentse Welstandtoezicht is in de nieuwe stichting gaan participeren. Op deze manier kunnen alle adviezen binnen één organisatie worden gecoördineerd. In het kader van cultuur historische bescherming betekent dit in de ogen van de commissie een ondersteuning van het particulier initiatief. De commissie had ook zitting in de werkgroep die zich bezighield met het bepalen van de cultuur historische hoofdstructuur. Deze werkgroep is nog niet klaar met het maken van de kaart die als onder grond van een streekplan zou dienen. Inmiddels is de provincie overigens al wel een eind gevorderd met het Provinciaal Omgevingsplan (POP) waar de cultuur-historische hoofdstructuur een grote bijdrage aan zou moeten leveren. Provinciale Staten hebben echter besloten dat het POP nog in deze ambtsperiode het huidige Streekplan Drenthe moet vervangen. De cultuurhistorische gegevens welke in de hoofdstructuur zouden worden opgenomen, zijn nog niet op elkaar afgestemd of in beeld gebracht. De inbreng van Heemschut is daardoor dan ook onvoldoende uitgekristalliseerd. Provinciale samenwerking Sinds 1995 heeft de commissie zitting in het proef project Steunpuntennetwerk Monumentenzorg in Drenthe. Dit initiatief van de Rijksdienst voor Monumentenzorg is indertijd in het leven geroepen om na te gaan hoe de samenwerking tussen de verschillende overheden en het particulier initiatief beter zou kunnen worden gecoördineerd. Ook wilde men in het Steunpunt de samenwerking op inhoudelijk gebied tussen de verschillende disciplines en uitvoerders van het beleid op het gebied van het cultureel erfgoed intensiveren. 14

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 16