FRIESLAND adres secretariaat Postbus 65 8900 AB Leeuwarden Samenstelling van de commissie 'per 31 december 1997) drs. J.C. de Kroon, voorzitter mr. H. de Boer, secretaris mw.drs. H. van der lest, penningmeester H. Hettema drs. R.P. van Huiten mw.drs. R.L. Mulder-Radetzky P. Prins S.E. Wieringa, technisch adviseur Mutaties in de commissie Voor de vacature PR-medewerker kon, ondanks herhaalde pogingen daartoe, in het verslagjaar geen belangstellende worden gevonden. In de loop van 1997 trad de heer H. Hettema als lid toe tot de commissie. De nestor, de heer B. Adema, nam in de junivergadering afscheid van de commissie na een zittingsperiode van bijna twintig jaar. Mevrouw Van der lest nam de functie van penningmeester over van de heer Adema. Vergaderingen De commissie kwam in 1997 negenmaal bijeen, te weten op 20 januari, 17 februari, 24 maart, 29 april, 12 juni, 25 augustus, 29 september, 10 november en 2 december. Als regel werd vergaderd ten kantore van de secretaris. Een tweetal bijeenkomsten had een bijzonder karakter: op 10 november werd de vergadering gecombineerd met een excursie in Akkrum, en op 3 december werd op feestelijke wijze afscheid genomen van de heer Adema. Als regel nam de heer drs. J.P.J. van der Haagen, ruimtelijk en juridisch directeur van de Bond, deel aan de beraadslagingen. Gevallen Over onderstaande gevallen is in de commissie uitvoerig gesproken. Akkrum, sloop oude school aan de Buorren Na inspectie ter plaatse door de commissie-op- excursie wordt de indruk bevestigd dat er geen monumentale elementen meer te redden zijn. Beetgumermolen, uitbreidingsplan De specifiek voor dat doel opgerichte stichting houdt een oog in het zeil. Franeker, Kleijenburg Samen met de Vrienden van Franeker is bezwaar gemaakt tegen de plannen. FranekerHuize Theresia Verbouw en aanpassing van dit verzorgingshuis heeft geleid tot een bezwaarschrift van onze commissie tegen de verlening van een bouwvergunning. De commissie was van mening dat dit moment zou moeten worden aangegrepen om het, naar maat en schaal, zeer verstorende complex stapsgewijs aan te passen aan de eisen die de historische binnenstad stelt. Tegen afwijzing van ons bezwaar is beroep aangetekend. Franeker, bouwplannen bij woning, kerk en tuin van Doopsgezinde gemeente De commissie is beducht voor verdere dichtslibbing van dit binnenstedelijke terrein en het verder verdwijnen van de zogenaamde Stinzen-flora in de Martena-tuin. Het standpunt van de commissie is conform eerdere (omge bogen) plannen voor de uitbreiding van het stadhuis ter plekke. Het bestemmingsplan staat één en ander niet toe. Vrienden van Franeker houden deze zaak in de gaten. Franeker, Café Bogt van Guné De commissie acht de plannen voor de verbouw van dit monumentaal studentencafé verantwoord. Franeker, serre-uitbouw Hotel de Doelen De door de commissie geadviseerde aanpassingen zijn door de initiatiefnemer overgenomen. Harlingen, Doopsgezinde Kerk Omdat restauratie niet haalbaar blijkt, wordt de kerk gesloopt. Het monumentale orgel wordt elders herplaatst. Heerenveen, N.H. Kerk aan de Heerenwal Ondersteuning van de aanvraag van de Vrienden Museum Willem van Haaren tot plaatsing van het object op de rijksmonumentenlijst. Er waren plannen tot verkoop en aanpassing van het complex ten behoeve van een woning annex schoonheidssalon. Ijlst, Ruiterpolder De commissie kan zich vinden in het ontwikkelde uitbreidingsplan. Jonkersland, Nije Sleat Dreigende afbraak/verwaarlozing van momumentale boerderij. Reeds lang lopende zaak. Joure, oude slagerij Boterstraat 7 Dit MlP-pand zal moeten verdwijnen voor een meer grootschalige invulling van de gehele wijk. De commissie vraagt nadere motivering met betrekking tot de stedebouwkundige randvoorwaarden en vestigt de aandacht op de wenselijkheid van een meer kleinschalige aanpak en behoud van het schaarse monumentenbestand in Joure. De zaak loopt nog. Kollum, sloopplannen Voorstraat 59/61 waarvan één monument Door sanering van de ondergrond vanwege een te saneren garagebedrijf ter plekke, lijkt sloop onvermijdelijk. De commissie is niet overtuigd van de technische noodzaak van de gekozen, drastische, saneringsvariant. Monumentenzorg is accoord. De provinciale commissie vooralsnog niet. Lemmer, Nieuwburen De commissie is met aanbevelingen gekomen die in lijn liggen met opvattingen van onze commissie. 12

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 14