Groningen, Westerhaven Heemschut geeft de Westerhaven op. Deze historische open ruimte zal volgens plan worden volgebouwd met een grootschalig complex, bestaande uit winkels, eet- gelegenheden, woningen en een parkeergarage. Naast de bezwaren van historisch-ruimtelijke aard, wijst Heemschut op het gevaar van verkommering van de detailhandel in de Groningse binnenstad, wanneer de consumenten massaal gaan winkelen in het nieuwe complex. Groningen kampt nu reeds met 15.000 m2 leegstand van winkels in het centrum. Heemschut heeft het gemeentebestuur vele beargumenteerde bezwaar schriften gezonden, waarop inhoudelijk niet is ingegaan. Midwolde, aula Ondanks de vele bezwaren, willen B&W van Leek de plannen voor een aula naast de middeleeuwse kerk van Midwolde toch doorzetten. Heemschut is van mening dat een dergelijk bouwwerk met de bijbehorende infrastructuur op deze plek het, hier nog originele, landgoed Nienoord en het monument van de kerk in zijn ruimtelijk-historische context te zeer aantast. Het gemeentebestuur gaat uiteindelijk op zoek naar een alternatieve vestigingsplaats voor een aula nadat Heemschut verder in actie is gekomen, samen met de Stichting Oude Groninger Kerken, de Stichting Milieubeheer Zuidelijk Westerkwartier, de werkgroep Brandnetel, de Hervormde Gemeente Oldebert, de dorpsvereniging Midwolde en de direct omwonenden. Onnen, boerderij Een bijzondere boerderij uit 1910 in Onnen (gem. Haren) is na acties van Heemschut voorgedragen als voorlopig rijksmonument. De boerderij is van het zogenaamd Gorechtse type. Deze boerderijen hebben alle functies (wonen, veestalling etc.) onder één dak, zijn meestal rietgedekt en hebben een grote ingang naar de deel in een inham aan de zijkant. De eigenaren, die de boerderij in eerste instantie door nieuwbouw wilden vervangen, zijn inmiddels overtuigd van de uniciteit en gaafheid van het pand. De boerderij zal uiterlijk niet worden veranderd. Sloch teren, 't Padje Heemschut maakt bezwaar tegen de plannen van het gemeentebestuur van Slochteren om in het beschermde dorpsgezicht van Slochteren een oeroud wandelpad met aanliggende weilanden te veranderen in parkeerterreinen met een toevoerweg, om nabij gelegen horeca- en vergaderfaciliteiten te bedienen. Voor dit plan ontbreken volgens Heemschut dringende redenen, daar er in de nabijheid voldoende mogelijkheden tot parkeren aan wezig zijn. Het gemeentebestuur valt niet op andere gedachten te brengen. Eind december is het afgraven van de weilanden en het rooien van bomen begonnen. Wedde, voormalig gemeentehuis Het gemeentebestuur van Bellingwedde wil het 19de-eeuwse, voormalige gemeentehuis van Wedde afbreken, om ruimte te maken voor een plein met een Voormalig gemeentehuis, Wedde (foto.J.D. Loning) 10

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 12