en de heer Van der Veen sluit daarbij aan met zijn uiteenzetting over de Nederlandse Watertorens. Vorig jaar moest ik u melden dat de terugloop van het aantal leden door allerlei oorzaken ons zorgen baarde. Wij kondigden u aan te zullen zoeken naar mogelijkheden om een ledenwerfcampagne in de vorm van een grootschalige direct-mail-actie gesponsord te krijgen. Zoals u in de laatste editie van het tijdschrift Heemschut heeft kunnen lezen, zijn wij er, dankzij de sponsoring door NOG Verzekeringen, in geslaagd over enkele weken een proefactie te starten. In het najaar wordt deze proef gevolgd door een grote direct-mail-actie. Het gaat ons in deze campagne niet alleen om het werven van nieuwe leden, maar ook om mensen op te roepen het beschermingswerk van onze vereniging financieel te steunen. Een ander project dat onlangs is gerealiseerd, is de actie: Schenkingen aan de Bond Heemschut. De folder die in het kader van deze actie is geproduceerd, ligt hier ter inzage. Allerlei vormen van schenkingen staan hierin vermeld. Echter, het fenomeen Fonds op Naam is nieuw voor onze vereniging. Men kan de Bond Heemschut steunen door het oprichten van een zogenaamd Fonds op Naam; uiteraard beveel ik de verspreiding van deze folder van harte aan. Maar tenslotte blijft de meest succesvolle methode om leden te werven, de mond op mond reclame van de leden van de Bond Heemschut zelf. Indien ieder lid slechts één lid aanmeldt, dan groeit het ledental naar 16.000 leden. Het afgelopen verenigingsjaar heeft het bestuur naar verbreding en naar samenwerking gezocht in de monumentenzorg. Wij kunnen melden dat het nationale platform, het Nationaal Contact Monumenten, is verbreed tot 24 participerende instellingen en dat dit platform door het ministerie wordt erkend als koepel van alle particuliere monumentenorganisaties in Nederland. Onze Bond heeft met de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, de organisatie voor de bestudering van bouwkunst en archeologie, een samenwerkingsovereenkomst gesloten. Deze overeenkomst houdt ondermeer in dat er een permanente overleggroep in het leven wordt geroepen, bestaande uit leden van de Oudheidkundige Bond en de Bond Heemschut. 1995 Is het jaar geweest van de waarheid met betrekking tot de extra impuls ten behoeve van restauraties. Staatssecretaris, de heer drs A. Nuis, heeft op 6 december in Abcoude medegedeeld dat er 275 miljoen extra beschikbaar wordt gesteld voor restauraties in de komende jaren. Dit jaar, 1996, zal een deel van dat bedrag worden besteed aan de restauratie van grote cultuurmonumenten zoals het stadhuis te Gouda en de Grote of OLV Kerk te Breda. Het voorstel om de komende jaren de rest van de miljoenen te besteden is nog niet gereed. Wellicht zal de berichtgeving plaatsvinden in ons tijdschrift. Een gunstig resultaat van gezamenlijk optreden van de particuliere monumentenorganisaties, verenigd in het Nationaal Contact Monumenten. Het Strategisch Plan wordt weliswaar niet voor de volle 100% uitgevoerd, maar er gebeurt tenminste iets. 1995 Is ook het jaar geweest van de beleidsvoor bereiding ten behoeve van de Cultuurnota die de staatssecretaris in het najaar aan de Tweede Kamer gaat aanbieden. Heemschut heeft door middel van een Beleidnotitie gereageerd op de Uitganspuntennota Pantser of Ruggegraat. Na consultatie van de provinciale commissies heeft het algemeen bestuur in november 1995 deze notitie met meerjarenbegroting vastgesteld en daarna verzonden aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 1995 Is ook het jaar geweest waarin alle monumentenorganisaties zich konden presenteren bij staatsecretaris Nuis op het ministerie van OC&W te Zoetermeer. Namens het bestuur heb ik aldaar ondermeer gepleit voor een plek in de stuurgroep die het experiment netwerk van decentrale steunpunten begeleidt. Het experiment vindt plaats in Drenthe, Noord-Brabant en Limburg en een - samenwerkingsverband in Zuid-Holland. Het is voor Heemschut van groot belang dat het beschermings werk in een vroeg stadium door de verschillende overheden en particuliere organisaties wordt opgepakt. Dames en heren, onze vereniging Bond Heemschut bestaat dit jaar 85 jaar. Een respectabele leeftijd; in een mensenleven heet deze mijlpaal: hoogbejaard. Onze organisatie heeft 85 jaren geschiedenis, maar de doelstelling is actueler dan ooit: waken over de schoonheid van ons land. In september, om precies te zijn 7 september a.s., zal de zogenaamde landelijke excursie in het teken staan van 85 jaar Heemschut. In Gorinchem starten wij en in Woudrichem herdenken wij dat 25 jaren geleden Heemschut het initiatief nam tot oprichting van een Stichting om Woudrichem mooi te houden. In Slot Loevestein zullen wij na afloop van de excursie een receptie organiseren. Tevens zullen wij dan voor de 10de maal de Heemschut Persprijs uitreiken. Voor deze handeling hebben wij de heer staatssecretaris uitgenodigd. In het najaar zullen wij de provinciale commissies verzoeken te discussiëren over een drietal thema's. Deze thema's zijn ontleend aan de opmerkingen, die de provinciale commissies hebben gemaakt bij onze beleidsvoornemens voor de jaren 1997-2000, verwoord in de Beleidsnotitie. Deze Beleidsnotitie 1991-2000 heeft het bestuur samengesteld op verzoek van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ten behoeve van de Cultuurnota 1997-2000, die de staatssecretaris, belast met ondermeer de monumentenzorg, in het najaar aan de Tweede Kamer aanbiedt. Het bestuur is van mening dat dit een goede gelegen heid is om met de provinciale commissies, in het kader van de Waakzaamheidsfunctie van Heemschut, te 4

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 6