vastgestelde tracé van de Rijksweg 73-Zuid. Ir. P.J. Huiberts is aangewezen als contactpersoon. In 1995 heeft het kabinet gekozen voor het Oost-tracé. Naar aanleiding van deze keuze heeft de commissie Limburg de gevolgen voor de cultuurmonumenten in beeld gebracht. De ontwikkelingen werden ook in 1996 zorgvuldig gevolgd. Sittard, Abshoven Een uitslaande brand heeft in 1995 het voormalige kloostercomplex Abshoven in Munstergeleen, gemeente Sittard, grotendeels in de as gelegd. Er zijn plannen ontstaan om het complex te slopen. Dit complex was één van de weinige monumentale gebouwen in Munstergeleen. Er wordt geregeld gecorrespondeerd met de gemeente Sittard om eventuele ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. De ontwikkelingen worden scherp in de gaten gehouden. Sittard, Jozefschool en het pand De Beierpöl Het structuurplan van de gemeente Sittard werd aandachtig gelezen om eventuele ongewenste ontwikkelingen voor monumenten in en rond de binnenstad op tijd te signaleren. Er zijn nieuwbouw- plannen voorzien aan de Parklaan-Wilhelminastraat. In deze omgeving liggen twee gebouwen met monumentale waarde, de Jozefschool en het pand De Beierpöl. De commissie Limburg heeft een brief gericht aan de gemeente Sittard waarin wordt gevraagd om bij de nieuwbouwplannen rekening te houden met de twee monumentale gebouwen. Er is een plan gemaakt door een architect uit Maastricht dat perspectief biedt voor het behoud van deze voor Sittard zo karakteristieke panden. Er wordt afgezien van hoogbouw en dit is een positieve ontwikkeling te noemen. Sittard, Kasteel Millen De op Duits initiatief geplande autoweg BAB 46, die aangesloten dient te worden op de autoweg A 2, zal over Nederlands gebied vlak naast kasteel Millen lopen. Het beoogde tracé (ontwerpfase) zal grote invloed hebben op het complex. Ook in 1996 was dit geval nog zeer actueel, alhoewel van Nederlandse zijde geen haast wordt gemaakt met aanleg van de weg in verband met een lage prioriteit. Tegelen, kloosterkapel Er dreigt sloop voor de kloosterkapel aan de Waterloostraat te Tegelen. Er is een voordracht gedaan om de kapel van het kloostercomplex op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. De commissie Limburg heeft haar bezorgdheid uitgesproken naar de gemeente Tegelen inzake een eventuele sloop van de kloosterkapel. Er werden in 1996 enkele herbestemmingsonderzoeken uitgevoerd door diverse architecten. De mogelijke sloop is nog steeds niet afgewend. Indien geen geschikte herbestemming voor het gebouw wordt gevonden, zal sloop bijna onvermijdelijk zijn. Valkenburg, grotten Er werd een onderzoek ingesteld naar de bedreiging van de mergelgrotten door veelvuldig recreatief gebruik. Immers, ongecontroleerd recreatief gebruik heeft gevolgen voor de conditie van de grotten. De stichting Niks aan de hand uit Valkenburg heeft een verzoek ingediend om de grotten op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. De in de grotten gelegen kapel met schilderingen is al van rijkswege beschermd. Weert, Agnesschool De Agnesschool, een voormalige basisschool, is gebouwd naar een ontwerp van de Maastrichtse architect Boosten in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid. Volgens het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) geeft dit pand een duidelijke ontwikkeling van het oevre van deze architect weer. Het gebouw staat alweer enige tijd leeg en het vervalt zienderogen. De commissie Limburg houdt de ontwikkelingen in de gaten. PR-activiteiten Doordat afscheid is genomen van mevrouw G.A.J. de Vries zijn de PR-activiteiten op een laag pitje komen te staan. Een nieuwe kandidaat werd eind 1996 benaderd. In 1997 heeft de afdeling Limburg weer de beschikking over een PR-medewerker. Heemschutdag Limburg 1996 Op zaterdag 22 juni mochten ruim 50 deelnemers welkom worden geheten. De bijeenkomst verliep zéér voorspoedig. De inleiding door de heer Th.M. Oberdorf en drs. A.M.P.P.Janssen was interessant. Ook de stadswandeling langs de gevelstenen in de binnenstad van Sittard onder leiding van beide gidsen was zeer informatief en de deelnemers werden op een onderhoudende manier op de hoogte gebracht van het ontstaan en de geschiedenis van de gevelstenen. De afsluiting in Restaurant Gulikshoes te Sittard was zeer geslaagd. De deelnemers werden onthaald op koffie en vlaai en kregen als afscheidsdrankje een typisch Limburgs product aangeboden: een Elske. Er kan worden teruggekeken op een zeer geslaagde Heemschutdag Limburg 1996. Een bijzonder woord van dank ging uit naar de secretaris, die zeer veel werk voor zijn rekening heeft genomen. Excursie De excursie van de afdeling Limburg vond plaats op zaterdag 24 augustus. Deze excursie, getiteld Kastelen in de buurt van de Rijksweg 13 Zuid, was een verkenning van het gebied ten oosten van Roermond waarbij twee historisch zeer belangrijke kastelen werden bezocht en er tevens aandacht was voor de gevolgen van de toekomstige aanleg van de Rijksweg 73 Zuid in dit gebied. Een hele bus vol enthousiaste mensen uit alle delen van Nederland bracht een bezoek aan: kasteel Hillenraad te Swalmen (normaal niet toegankelijk!) waar zij door de kasteelvrouwe werden 44

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 46