definitief. Heemschut zal in 1997 een bezoek brengen aan het gemeentebestuur, waarbij de plannen voor alternatieven voor het wijzigen van het Maas boulevard-tracé en de bebouwingsplannen naast de Rooms Katholieke kerk aan de orde zullen komen. Den Bosch, het Kruithuis Heemschut heeft zowel in de voorronde als in het kader van de vaststelling van het bestemmingsplan bezwaar aangetekend bij het gemeentebestuur vanwege geprojecteerde nieuwbouw op het Kruithuis- terrein. Den Bosch, Putgang Het gemeentebestuur heeft een nieuw, onafhankelijk bouwhistorisch onderzoek naar de cultuurhistorische waarden van het gebied toegezegd. Het gebied geniet een voorlopige bescherming ingevolge een ingediend verzoek tot plaatsing op de monumentenlijst. Den Bosch, uitbreiding stadhuis De technisch adviseur heeft de voorlichtingsavond van het gemeentebestuur bezocht. Hij ziet vooralsnog geen noodzaak tot actie. Den Bosch, St. Janspoort Bouwplannen rond de resten van deze oude stads poort dienen het karakter van de plek en de resten van de stadspoort te respecteren, aldus Heemschut. Aangezien de bouwaanvraag reeds was ingediend en gehonoreerd, kwam het verzoek van Heemschut te laat. Den Bosch, Theater aan de Parade Om procedurele redenen moeten de plannen grondig worden gewijzigd. Er zal een nieuwe procedure worden opgestart, waarbij Heemschut volgens toezegging van de gemeente betrokken zal blijven. Den Bosch, trajectwijziging Zuidwillemsvaart Van de ontworpen alternatieven heeft het voorkeur alternatief van de ontwerpers ook de voorkeur van Heemschut. Wat er gaat gebeuren met het bestaande traject is nog niet aan de orde en vereist de aandacht van Heemschut. Eindhoven, Beschermd dorpsgezicht Riel Het bestemmingsplan van het gebied is aan herziening toe. Er is een nieuw bestemmingsplan in de maak. Heemschut blijft daarvan op de hoogte. Eindhoven, Plan Lakerlopen De betrokken panden, die op de gemeentelijke monumentenlij stvoorkomen, zullen worden gerenoveerd met respect voor de cultuurhistorische waarden. Eindhoven, tangenten De wegenplanning rondom Eindhoven wordt met respect voor natuur, landschap en archeologische en cultuurhistorische waarden opgesteld, zo bleek bij informatie bij de gemeente Eindhoven en Rijkswaterstaat. Vooralsnog is er voor Heemschut geen aanleiding tot actie. Eindhoven, Van Abbemuseum Het Cuypersgenootschap en de Stichting Behoud het Van Abbemuseum hebben, met inbegrip van een adhesiebetuiging van en gehoord de Bond Heemschut, de procedure voor plaatsing van het Van Abbemuseum op de rijksmonumentenlijst met succes doorgezet. Inmiddels is de plaatsing een feit en zijn de plannen voor realisering van het plan Cahen door de gemeente Eindhoven afgeblazen. Het museum zal naar achter worden uitgebreid. Landerd, instellen gemeentelijke monumentencommissie Heemschut dringt er bij de gemeente Landerd op aan een gemeentelijke monumentencommissie in het leven te roepen, om een doeltreffend monumentenbeleid te kunnen voeren. De gemeente acht vooralsnog via de Wet RO voldoende te kunnen bereiken. Heemschut tracht de gemeente van de onjuistheid van die veronderstelling te overtuigen. Etten-Leur, pand Lange Brugstraat 26-28 Ondanks de reeds in 1993 ingebrachte bezwaren van Heemschut met betrekking tot het plan om deze panden te slopen en door nieuwbouw te vervangen is, zo is dit jaar gebleken, inmiddels toch vervangende nieuwbouw gerealiseerd. Bij navraag bleek dat van de oude bebouwing gelukkig nog wel één en ander is vastgelegd in foto's en tekeningen. Een schrale troost! Geldrop, kasteel Heemschut heeft er bij het gemeentebestuur van Geldrop op aangedrongen om bij de herbestemming van het kasteel en de kasteeltuin voorwaarden te stellen die de cultuurhistorische waarde respecteren. Die voorwaarden zijn inmiddels aan Heemschut toegezonden en stemmen tot tevredenheid. Halsteren, pand Dorpsstraat 103 In een historisch boerderijencomplex, nabij het centrum van Halsteren, was een stierenmesterij gevestigd. Het gemeentebestuur achtte dit ongewenst en heeft de eigenaar daarom gedwongen zijn activiteiten naar elders te verhuizen. Aanvankelijk leek het erop dat de eigenaar het complex zou verlaten en dat de opstallen te koop zouden worden aangeboden. De kans zou dan bestaan dat de eventuele koper de opstallen zou slopen en doen vervangen door nieuwbouw. Inmiddels is de mesterij elders gevestigd, maar wordt de bewoning door de huidige bewoner gecontinueerd. In deze ontwikkeling is vooralsnog geen aanleiding gevonden om tot actie over te gaan. Deze zaak wordt echter goed in de gaten gehouden om, indien noodzakelijk, ons standpunt bij het gemeentebestuur duidelijk te maken. Eén en ander ligt inmiddels ook wat anders, nu Halsteren per januari 1997 bij Bergen op Zoom gevoegd wordt. Mill, kapel Heemschut heeft er bij het gemeentebestuur op aan gedrongen om, in het kader van een voorbereidings- besluit voor een gebied rondom de kapel, dit gebied te vrijwaren van bebouwing. Het gebied is inmiddels aan de bedoelingen van Heemschut aangepast. Mill, Pand Schoolstraat 12 Het pand is op aandringen van Heemschut bouw historisch onderzocht, zij het aan de hand van een zeer beperkte opdracht. Inmiddels is de verbouwing begonnen en voorafgegaan door een zeer rigoureuze sloop. 40

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 42