Delft, Nieuwe Langendijk (foto: M. Tillema) bezwaar gemaakt. De redenen van het bezwaar waren dat een aantal monumentale panden aan de Nieuwe Langedijk moest worden gesloopt en de parkeer garage zowel aan de Nieuwe Langedijk als aan de achtergelegen Trompetstr'aat een enorme schaal vergroting zou inhouden. Bijkomend probleem voor de gemeente was de financiering van de garages. Ondanks het feit dat een extern bureau had uitgerekend dat de exploitatie minder duur zou zijn dan oorspronkelijk begroot, werd toch een aanzienlijk tekort verwacht. Dit tekort zou voor een deel moeten worden opgevangen door een bijdrage vanuit de middenstand. De gemeente kon hierover echter geen overeenstemming bereiken met de winkeliers en heeft uiteindelijk besloten om de meest omstreden parkeergarage niet uit te voeren. Hiermee was de bouw van de garage aan de Nieuwe Langedijk van de baan. Den Haagpanden Badhuisweg De panden aan de Badhuisweg in Den Haag behoorden tot het gehucht Witte Brug, dat aan het eind van de vorige eeuw is ontstaan tussen Den Haag en Scheveningen. Oorspronkelijk was hier een pleister plaats. In een cultuurhistorische verkenning van de gemeente Den Haag wordt gesteld dat deze panden van historische waarde zijn. Eén van de Haagse woningbouwverenigingen wilde de panden slopen en vervangen door nieuwe woningen, zonder dat de noodzaak tot sloop werd aangetoond. Heemschut heeft hierop de gemeente een brief geschreven met het verzoek de woningen te behouden. De gemeente heeft gelukkig besloten dat de panden voorlopig niet gesloopt mogen worden en heeft aan Stadsherstel Den Haag en omgeving gevraagd een haalbaarheids studie te doen. Over de uitkomst van die studie is nog niets bekend, maar het gevaar van sloop is voorlopig geweken. Den Haag, Opera locatie Plein 23/Algemeen Rijksarchief In Den Haag is een stichting bezig met het onder zoeken op welke plaats een nieuwe opera kan worden gebouwd. Hiervoor is met hulp van de gemeente een rapport opgesteld waarin enkele mogelijkheden zijn onderzocht. Eén van de mogelijkheden, die de Den Haag, bedreigde panden aan de Badhuisweg (foto: L. van der Meule) stichting gunstig leek, was de lokatie aan het Plein 2 3 op de plaats waar vroeger het Algemeen Rijksarchief was gehuisvest. De stichting ging echter voorbij aan het feit dat hiervoor het pand Plein 23 grondig moet worden aangepast en het Algemeen Rijksarchief, één van de belangrijkste gebouwen van architect Lokhorst, moet worden gesloopt. Ook de eigenaar van de gebouwen, de Rijksgebouwendienst, zag niets in de plannen. Heemschut heeft in een brief aan de gemeente Den Haag verzocht niet mee te werken aan het realiseren van de plannen van de stichting. Dordrecht, het Huys De Berckepoort Dit 16de-eeuwse renaissance woonhuis van Matthys Berck, dat onderdak verleende aan Charlotte de Bourbon, de Graaf van Leicester en de Hertog van Alva, heeft ook dit jaar weer inspanning gevergd. De door Heemschut aangespannen beroepsprocedures zich richtend tegen de door de minister verleende monumentenvergunning en de door de gemeente verleende bouwvergunning, konden worden beëindigd aangezien de gemeente de plannen, waartegen de bezwaren zich richtten, had ingetrokken en vervangen door andere. Daarmee was een zes jaar durende strijd ten gunste van het pand beslecht. Als gemachtigde voor het bestuur trad op drs. J.J. Bollebakker. Onze technische adviseurs de heren J. Bitter, architect ir. F. Goppel en secretaris ir. M. Tillema, onder wiens leiding indertijd de archeologische werkgemeenschap Nederland het archeologisch onderzoek in de water put verrichtte, voerden overleg over de wijze waarop deze middeleeuwse waterput in het zicht kon blijven, aangezien ook het nieuwe plan voorzag in sloop van het boven de vloer uitstekende deel. Om minder duidelijke reden wilde de gemeente de, op verzoek van Heemschut, door prof. dr. ir. C.L. Temminck Groll gedane suggestie om de put in het zicht te laten, niet volgen. Uiteindelijk was zij wel bereid om de koepel te handhaven en in het beton te gieten. De herstelwerk zaamheden zijn in de zomer van 1996 aangevangen. Dordrecht, Resonansgroep Deze groep, in 1991 gestart als proeftuin voor decentralisatie binnen Heemschut, is sinds zijn 32

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 34