NOORD-HOLLAND Adres secretariaat Wally Moesweg 8 1251 AT Laren Samenstelling van de commissie (per 31 december 1996) drs. F.J. IJsselmuiden, voorzitter drs. K. Loeff, secretaris H.J. Over de Linden,penningmeester A. Boezaard mw.drs. A.M. ten Cate drs. L. van der Dussen mw. A. Mars drs. F.F.M. Repko drs. M.R. van Winsum A.L. Lourijsen, technisch adviseur W. Schagen, technisch adviseur J.D. Gerritsen, PR-medewerker Mutaties in de commissie De heer IJsselmuiden volgde de heer drs. J.A.M. Diederen op als voorzitter. De heer Diederen fungeerde slechts korte tijd als voorzitter van de commissie. In 1996 overleed hij. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1996 vijf keer en wel op: 8 maart, 31 mei, 5 september, 25 oktober en 20 december. Gevallen Haarlem, Grote Markt Evenals in 1993,1994 en 1995 heeft de Bond Heemschut in 1996 het gemeentebestuur van Haarlem te kennen gegeven ernstige bezwaren van vooral planologische aard te hebben tegen de voorgenomen nieuwbouwplannen bij de Grote Markt, waar de oude Bavokerk en het stadhuis al eeuwen het beeld bepalen. Haarlem, De Appelaar In het zogenaamde bestemmingsplan De Appelaar,.in de volksmond het Enschedé-complex genoemd naar de voormalige locatie van drukkerij Enschedé op die plek, zijn een uitbreiding van het concertgebouw, een schouwburgcomplex en een gerechtsgebouw op papier gezet door de Catalaanse architect Busquet. De hoogte van één en ander is zo kolossaal, dat het de skyline van de Damiatestad, die al evenzeer eeuwenlang door de oude Bavokerk wordt bepaald, verstoort. De reacties van het gemeentebestuur op onze bezwaarschriften spreken van het behouden van 'de ruimtelijke en functionele kwaliteit van het beschermde stadsgezicht' en de belofte van 'een zorgvuldige aanpak'. Echter, het zijn alle schone woorden, met de mond beleden, maar de mede naar aanleiding van onze bezwaren hier en daar enigszins gewijzigde plannen, wijzen niet op een serieuze realisering van die beloften. Samen met de Vereniging Oud Haarlem, de Wijkraad Binnenstad en de Vrienden van de Bavo heeft de Bond Heemschut als laatste activiteit in 1996 ook bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een bezwaar ingediend tegen het inmiddels vrijwel ongewijzigd door de gemeenteraad van Haarlem vastgestelde bestemmingsplan. Van de uitnodiging van Gedeputeerde Staten aanwezig te zijn op de hoorzitting, die daarover zal worden gehouden, zal de Bond Heemschut gaarne gebruik maken. Hilversum, Jan van der Heijdenstraat De Bond Heemschut heeft het gemeentebestuur gevraagd de te ontwikkelen nieuwbouw op het terrein bij de Jan van der Heijdenstraat zodanig zorgvuldig te realiseren, dat het radiogebouw en de bijbehorende schoorsteen niet zullen worden gesloopt. Daar vonden namelijk in 1923 de allereerste uitzendingen plaats van de Nederlandse Omroep. De Bond Heemschut wil niet alleen voorkomen dat het enige gebouw in de Omroepstad dat nog aan die tijd herinnert tegen de vlakte gaat, maar ook dat deze monumenten van bedrijf en techniek niet hetzelfde lot zal zijn beschoren als Ensink, Veneta, Matawit of Jaarsma moest overkomen. Hoorn, bouwplan Visserseiland Samen met de Vereniging tot Behoud van het IJssel- meer heeft de Bond Heemschut bezwaar gemaakt tegen het bouwplan Visserseiland. Aan de oever van het IJsselmeer, vóór het havenffont van Hoorn, heeft de gemeente het plan ontworpen van woningbouw met enkele woontorens tot 45 meter hoogte. De aantasting van de skyline van deze historische havenstad aan de voormalige Zuiderzee was onder meer voor Heemschut aanleiding daartegen in het geweer te komen. Nog in hetzelfde jaar heeft de gemeente zijn plannen gewijzigd en zal op deze plek slechts laagbouw realiseren. Laren, Sint Josephschool Bij het gemeentebestuur van Laren ligt een bezwaar schrift van de Bond Heemschut tegen de voorgenomen sloop van de Sint Josephschool aan de Kerklaan. Het door architect Van den Brink ontworpen school gebouw is zo uniek, dat het verdwijnen daarvan niet alleen voor Laren, maar ook voor ons hele land onherstelbaar is. Schagen, stadslogement Naar het voorbeeld van Friesland, waar zogenaamde stadslogementen al een groot succes blijken te zijn, is de mening van de Bond Heemschut gevraagd of iets dergelijks ook in de provincie Noord-Holland mogelijk is. Stadslogementen bieden logies aan toeristen, die op rondreis langs een cultuurhistorisch fenomeen, zoals in Friesland de Elfsteden, van een monumentaal pand gebruik maken, bv een pakhuis, dat na restauratie voor dat doel wordt bestemd. In Noord-Holland wordt gedacht aan het slot Schagen uit de 13 de eeuw, waarvan nog slechts twee torens 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 31