ging vooralsnog niet door wegens grote weerstand bij rijk en provincie. Heemschuts bezwaren tegen een voorgenomen uitbreiding van de schoolgebouwén werden door de gemeente niet gehonoreerd. Breukelen, landgoed nieuwe stijl op Zandpad 55 Een landelijke tendens naar nieuwe landgoederen, zoals ook aan de orde komt in de actualisering van de VINEX van 20 december 1996, vond uitdrukking in een plan een boerderij, die in het Monumenten Inventarisatie Project in categorie twee werd geplaatst, te slopen en er een neo-landgoed met zeven woningen van te maken. Tegen deze bedenkelijke uitwerking van een op zichzelf prima beleid voerde ook Heemschut actie. Het plan ligt nu in de ijskast. Houtenkasteel Heemstede De slechts langzaam vorderende plannen tot herstel van dit grotendeels afgebrande kasteel met wederaanleg van de 18e-eeuwse tuin worden met belangstelling gevolgd: algehele sloop wil de commissie zien te voorkomen. Loosdrecht, ontwikkeling dorpscentrum Oud-Loosdrechtsedijk Dit was de meest spectaculaire actie van 1996: het gelukte het betrokken commissielid middels een intensieve bewerking van de beslissers om in een plan miljoenen gemeenteguldens te steken in een monu mentale verstedelijking aan de Loosdrechtse plasrand van tafel te krijgen. De commissie betreurt, dat één en ander nogal wat emoties bij de wederpartij opriep. Mijdrecht, Dorpsstraat 29-31 Ondanks acties zoals een verzoek ex art. 3 Monumentenwet is een sloopvergunning verleend voor deze karakteristieke 19-eeuwse panden. Odijk, omgeving Witte Kerkje In dit oude kerkdorp ligt een rest van de open nederzettingsstructuur rond het Witte Kerkje. Daar zijn nu gestapelde appartementen gepland, die het dorpsgezicht totaal niet respecteren. Heemschut probeert dit om te buigen tot iets meer aanvaardbaars. Rhenen, Pahnerswaard Acties om een gezichtsaantasting door een enorme jachthaven midden voor de oude stad te voorkomen, hadden tot nu toe slechts half succes: het plan werd gehalveerd. Utrecht, busbaan De slag tegen de busbaan door de stad, die geen enkel respect voor straatprofielen en -karakteristieken toon t, werd helaas verloren. Woerden, binnenstad Door de regionale vereniging Hugo Kotestein werd, na overleg met de Bond Heemschut, voortdurend druk uitgeoefend op de autoriteiten om onwenselijke ontwikkelingen in het stadshart te keren. Omgeving Woerden Door de vereniging Kotestein werden, na overleg met de Bond Heemschut, ook talrijke acties ondernomen ter bescherming van panden in het buitengebied, zoals een boerderijstrook in Kamerik en de sloop van een pastorie in Polsbroek. Wijk bij Duurstede, poëzieroute Bij de overigens lofwaardige opzet van een wandel route bleken stenen platen ingehakt te worden in rijksmonumenten, waartegen de commissie ageerde. Overige activiteiten De commissie heeft zich enkele keren beraden op het te voeren beleid. De commissie formuleerde de volgende voornemens: zichzelf vooral te richten op gevallen, die door hun ernst of hun precedentwerking cruciaal te achten zijn en verder met name bemiddeling en assistentie te verlenen aan lokale actievoerders; voorts om in een zo vroeg mogelijk voorbereidingsstadium bij onwenselijke ontwikkelingen, knelpunten en bedrei gingen in te grijpen en tenslotte om meer aandacht te besteden aan het draagvlak voor monumentenzorg onder het publiek. Aandacht voor gevallen met precedentwerking moet leiden tot acties die uitgaan boven incidentele gevallenaanpak en een m eer structureel effect hebben (zoals aandacht voor het ontbreken van monumentencommissies en voor de regelgeving rond nieuwe landgoederen). Melding dient gemaakt van de goede samenwerking in de Federatie Stichts Cultureel Erfgoed, die in het Utrechtse de historische verenigingen en de gespecialiseerde stichtingen op het gebied van de zorg voor kastelen, molens en boerderijen coördineert. Op een bijeenkomst van deze stichting op 26 november werd een bijgewerkte Monumentenwijzer met informatie voor actievoerders (waaronder de gegevens van het Stichtse monumentennetwerk, dat functioneert als meldingskanaal voor gevallen) uitgereikt en verzorgde Heemschut een van de inleidingen, namelijk over Landgoederen Nieuwe Stijl. Binnen de commissie wérd de verdeling van de provincie over de commissieleden enigszins herzien, mede ter verbetering van de aansluiting op het monumentennetwerk. De commissie zal opnieuw aandacht bésteden aan het ontbreken van monumentencommissies in enkele gemeenten; de bij geruchte vernomen plannen, om in gemeenten met minder dan 100.000 inwoners de monumentencommissies op te heffen, volgt de commissie met grote aandacht. De commissie spande zich in om geregeld contact te hebben met rijks- en provinciale instanties en zal dit beleid intensiveren. Twee leden bemanden een informatiestand bij de Utrechtse Dom over het Heemschutwerk op de Open Monumentendag van 14 september. Excursie Op 18 mei vond de excursie, dit jaar naar Wijk bij Duurstede, plaats. Er was een boeiende inleiding door mevrouw T onny Vos-Dahmen Von Bucholtz over deze wijkplaats van de laatmiddeleeuwse Utrechtse bisschoppen te beluisteren, waarna het bekijken van het vele, dat nog over is uit die tijd, eens zo interessant werd. 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 30