gewenste renovatie/nieuwbouw royaal over de brug komt. Gevolg van dit alles is dat de acties van Heemschut zich noodgedwongen beperken tot onderdelen als behoud van de bouwmassa met neo- Renaissance-achtige gevel aan de Wilhelminastraat, de 45 m hoge schoorsteen en het nabijgelegen ketelhuis. Heemschut heeft ondermeer zitting in de werkgroep Schoorsteun, die zich over de schoorsteen heeft ontfermd. Er is hoop op een goede afloop. De gevel aan de Wilhelminastraat kan, zij het in omstreden vorm, behouden blijven door inpassing in een woningbouwplan van de woningbouwvereniging. De al eerder veilig gestelde, uit 1912 daterende spoelerij van de fabriek (een van de eerste toepassingen van betonskeletbouw in Nederland) krijgt een nieuwe bestemming als gemeentehuis. De gelijktijdig gevoerde actie tot behoud van de fabrieks- delen met de karakteristieke sheddaken lijkt verloren. De eerste kaalslag is een feit. Heemschut heeft ook zorgen over de toekomstige bebouwing van de vrijkomende terreingedeelten met kantoorvilla's, die een finacieringsbron zijn voor het Tricotproject. In hoeverre is dit een nieuwe aanslag op het industrieel verleden? Wat blijft herkenbaar, wat niet, in hoeverre wordt de belevingswaarde van de te handhaven onder delen aangetast? Waakzaamheid blijft geboden. Het enthousiasme waarmee 1995 werd afgesloten is, ondanks waardering voor het behoudsstreven van de gemeente, in 1996 licht getemperd. Zevenaar, Centrumplan Zevenaar heeft een bestemmingsplan voor het centrum in de inspraak gebracht, dat het belangrijkste deel van de historische kern omvat. De gemeente is na de oorlog, waarin nogal wat werd verwoest, weinig zorgvuldig omgesprongen met de historische structuur en met menig oud gebouw. Toch is er nog heel wat over waarin het oude Zevenaar kan worden herkend. Daarin wordt nu echter opnieuw duchtig het mes gezet. Het plan bevat opmerkelijke vondsten om de schijn te introduceren van een monumentenbeleid, waarvan echter de beschermende werking te allen tijde, zonder probleem en vooral zonder moeilijke ruimtelijke-ordening-procedures terzijde kan worden geschoven. Het kent namelijk geen andere bescherming dan door de eis van een sloopvergunning, die op onduidelijke wijze is gekoppeld aan de bevindingen van een beeldkwaliteitsplan, dat uiteraard los van de procedures van het bestemmingsplan door de raad kan worden vastgesteld, gewijzigd en beëindigd. Heemschut heeft zich in de inspraak gemengd. Zutphen, Bourgonje toren In Zutphen heeft Heemschut zich beziggehouden met de Bourgonje toren, een geschutstoren van rond 1450, waarop omstreeks 1780 een koepel is gebouwd voor de bekende natuurhistoricus ds. F. Martinet, wiens lang verdwenen huis nabij de stadsmuur stond. Bij de bevrijding werden de belendende percelen verwoest, maar de toren en de aansluitende stadsmuur konden worden gerestaureerd, waarna het karakteristieke ensemble vrij zichtbaar was omdat het voorterrein vanaf de Waterstraat on bebouwd bleef. Thans zijn er concrete plannen om met een bouwblok langs de Waterstraat'deze open ruimte te bebouwen op grond van een bestemmingsplan uit 1979. Op de ruimte tussen de achtertuinen van deze te bouwen huizen en de stadsmuur met toren zal een architectenbureau, dat tot nu toe in de toren een, te krap, onderkomen heeft, een lang en transparant gehouden gebouw realiseren, waarbij de toren als expositieruimte zal worden betrokken. Heemschut heeft haar aanvankelijke bedenkingen tegen het plan laten varen. Een belangrijke overweging is daarbij geweest dat de toren met expositieruimte en ook de koepel óp de toren tijdens kantooruren toegankelijk is voor bezoekers. Een ander postitief punt is dat het architectenbureau dit gemeentebezit in beheer en onderhoud zal houden: een waarborg voor instandhouding. Zutphen, Bronsbergen De strijd om het behoud van het rivierduinen landschap ten zuiden van Zutphen, Bronsbergen, is nog niet ten einde. Een horeca-ondernemer uit die plaats is voornemens, in samenwerking met de gemeente Zutphen, om bij de beide plassen die ontstaan zijn door zandwinning, een grootschalig bungalowproject te laten verrijzen, bestemd voor kortverblijffecreatie. Bewoners van de Zuidwijken protesteren hiertegen: zij zien hun uitloopgebied verdwijnen en het natuur- en cultuurlandschap te gronde gaan. Heemschut strijdt mee voor het behoud van dit ongeschonden én waardevolle gebied, samen met Natuurmonumenten en vele andere instanties, en heeft ook in het kader van de beroepsprocedures haar stem laten horen. Activiteiten De relaties met de provincie Gelderland, diverse historische verenigingen, het Nationaal Contact Monumenten, gemeenten en andere overheden als polderdistricten werden op uiteenlopende wijzen onderhouden. Voordrachten, met uitleg over het werk van Heemschut, werden ondermeer gegeven bij de Historische Kring Bemmel en in het gemeentehuis te Groesbeek. De leden van de Provinciale Staten van Gelderland werden aangesproken op het nieuwe provinciale subsidiebeleid. De voorgenomen bezuinigingen hebben vooral betrekking op minder subsidie voor onderhoud aan monumenten, eens speerpunt van beleid. Immers, goed onderhoud voorkomt dure restauraties in de toekomst. Onze voorzitter, mr. W.W. Hopperus Buma, kreeg op de Algemene Vergadering van Leden te Soestduinen uit handen van Heemschutvoorzitter J. Franssen de Ton Koot-penning uitgereikt. Vele jaren was hij actief lid van de Bond, 21 jaar als lid van het algemeen bestuur, waarvan 10 jaar lid van het dagelijks bestuur, naast het voorzitterschap van de provinciale commissie. 26

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 28