met sloop te wachten tot er mogelijk een onderhouds- subsidie in dit kader kan worden verstrekt. Hengeloboerderij Regelinkstraat Heemschut heeft, samen met de plaatselijke historische vereniging, geprobeerd eigenaar en gemeente op andere gedachten te brengen dan sloop en vervangende nieuwbouw (twee woningen). Het oude Saksische boerderijtje is weliswaar door het uitblijven van regelmatig onderhoud vervallen, maar heeft nog bouwkundig gave en harmonieuze verhoudingen. Het is bovendien een van de laatste agrarische bedrijfjes in de dorpskom. De situering in het dorpsbeeld is bijzonder: in de zichtlijn van de oude dorpskerk en uitspringend in de rooilijn van de Regelinkstraat. Heemschut bepleitte plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. De gemeente kent echter alleen plaatsing op vrijwillige basis en ziet, in verband met bouwvalligheid, geen aanleiding om de sloopaanvraag te weigeren. Heumen, centrum Malden Hoogenhof Het eertijds zo vredige dorp op de heerlijkheid Malden wordt stelselmatig getransformeerd in een voorstad van Nijmegen van een soort, zoals er 13 in een dozijn gaan. Nu het laatste rudiment aan de beurt is te verdwijnen - een compleet fragment van de oude weg met oude boerderijtjes, andere karakteristieke dorpsbebouwing en fraaie bomen, gelegen vlak tegen het nieuwe centrum, waaraan het juist een extra betekenis zou kunnen geven - maakte Heemschut samen met omwonenden bezwaar en kreeg gelijk bij Gedeputeerde Staten. Het plan werd aangepast, waarna deze geschiedenis zich herhaalde. Nu heeft de gemeente een derde plan in voorbereiding, waarin naar het lijkt de betekenis van het charmante gebiedje erkenning vindt en dienovereenkomstig behouden zal blijven. Hoog-Keppel, De Ruif Heemschut heeft met instemming kennis genomen van het voornemen van de gemeente Hummelo en Keppel om het belangrijkste deel van het markante hoekpand, voorheen café de Ruif, een gemeentelijk monument, te handhaven en op zoek te gaan naar een koper. De bijgestelde plannen, waarbij sloop van het hoekcomplex voorlopig van de baan is, zien er redelijk uit. Tegen de afbraak van het bouwkundig zeer slechte feestzaalgedeelte, ten behoeve van de bouw van drie woningen, bestaat geen bezwaar. NijmegenHessenberg Nieuwbouwplannen op het braakliggend terrein van de verhuisde Gelderlander aan de Hessenberg bedreigen het voormalige R.K. Weeshuis, eigendom van de gemeente en een rijksmonument. Het prijsbekroonde ontwerp genaamd Flash Gordon omhelst de bouw van zes woontorens boven op een grote ondergrondse garage. Na jarenlang afwachten, waarbij herhaalde malen werd geprotesteerd tegen afbraak van het weeshuis, tegen het 'vogelvrij zijn van rijksmonumenten in handen van gemeenten', tegen de zogenaamde 'vanwege' status van het rijksmonument, en tegen de grootschaligheid van het project in een historische binnenstad, is het plan financieel en technisch haalbaar gemaakt en gepresenteerd. In het najaar volgde de langverwachte sloopaanvraag. Eerder in het jaar werd de verantwoordelijke wethouder door de gezamenlijk opererende historische vereniging Numaga, het Cuypersgenootschap en Heemschut een haalbaarheidsonderzoek afgedwongen met behoud van het weeshuis. Dit onderzoek was van een dusdanige beschamende kwaliteit dat sloop met voorbedachte rade de gemeente kan worden verweten. Temeer daar een bouwhistorisch onderzoek van twee jaar geleden en een tentoonstelling en publicatie over de geschiedenis van de stedelijke weeshuizen de architectuurhistorische waarde onomstotelijk hebben aangetoond. Ook de monumentencommissie heeft zich onlangs tegen sloop uitgesproken. Procedures kunnen de bouwplannen drie jaar vertragen. Hiertegen protesteren weer omliggende winkeliers. Om uit de impasse te geraken zou een alternatief bouwplan ontwikkeld moeten worden, waarbij recht wordt gedaan aan het monument en aan de binnenstedelijke schaal. Nijmegenherbouw Valkhof Wil de gemeente Nijmegen aan de Hessenberg een monument slopen, op het Valkhof heeft zij uitgesproken medewerking te willen verlenen aan de bouw van een nieuw monument, de herbouw van de 200 jaar geleden afgebroken Valkhofburcht. En passant worden een archeologisch rijksmonument (de hele Valkhofheuvel zal plaatsmaken voor een ondergrondse parkeergarage), middeleeuwse overblijfselen als de Barbarossaruïne en de St. Nicolaaskapel, rijksmonumenten, en het in het beschermde stadsgezicht gelegen landschapspark dat ter plaatse in de 19de eeuw haar oorsprong vond, bedreigd. Hiertegen heeft Heemschut krachtig geprotesteerd. Gevreesd moet worden dat de initiatief nemer tot herbouw, de Valkhofvereniging, en ook de gemeente zich laten leiden door op gewin beluste ontwikkelaars, die onder de dekmantel van een (namaak)burcht (wat is echt?) een hotel op een A- locatie in de wacht slepen. Renkum, Klein Dreijen In een eerder verslag is bericht over een groengebied van ruim 1,25 ha, restant van het 18de-eeuwse landgoed Dreijen, waarop een bestemmingsplan van kracht is, dat naast de bestaande karakteristieke bebouwing enige nieuwbouw toestaat, die in schaal en situering de bestaande toestand op redelijke wijze kan respecteren. In 1992 bracht de gemeente Renkum een herziening in procedure, waarvan dit zeker niet meer gezegd kon worden, en waartegen nogal wat verzet kwam vanuit de bevolking. Uit de toelichting bij het plan bleek niet, dat het bijzondere karakter van het terrein de gemeente was opgevallen. De procedure werd ondanks dit verzet echter doorgezet zonder aanpassing van het plan. Het was één van de laatste, die tot de Raad van State doorliepen. Deze vernietigde het plan, overwegende, dat de gegeven kantoren- 24

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 26