Didamkloostercomplex PiusX (foto: R. Koning Deze werd gevonden in de bouw van senioren woningen. Daartoe heeft de gemeente Didam met de Woningbouwvereniging Goed Wonen plannen gemaakt, waarvan huns inziens het meest haalbare sloop van de kloostervleugel inhoudt en bovendien een deel van tuin/bos verloren gaat. Hierover hadden de aanwezigen zo hun bedenkingen. De vertegenwoordigster van de KBO benadrukte het belang van seniorenwoningen. Er is een gewenste verdeling van 80 woningenvoor ouderen, 20 voor jongeren. De laatste categorie zou mét gemeenschappelijke voorzieningen zeer goed in het klooster-complex gehuisvest kunnen worden. De WMD bepleitte behoud van tuin/bos vooral in de hoedanigheid als longfunctie voor de directe omgeving. Spreker tipte de geldverspilling aan die 'opschonen' van de tuin en 'aanplant' van nieuwe beplanting met zich meebrengt. De vertegenwoordigster van Heemschut wees o.a. op de rol van het Pius X complex in zijn geheel van het straatbeeld. Afbraak van de .kloostervleugel (rechts van de kapel) tast de monumentaliteit van het gebouw op zich én het straatbeeld aan. Als cultuur-historisch monument verbonden met de ontwikkeling van het onderwijs kan het Pius X complex fungeren als baken tussen oud en nieuw en verdient derhalve een spilfunctie bij de invulling van 't Kwadrant. Spreekster kritiseert in de plattegrond van de nieuwbouw de ronde lijnen die volkomen vreemd zijn aan de aard van 't Kwadrant. Duidelijk bleek dat aanwezigen vóór behoud van het gehele complex met tuin/bos zijn, dat de herbestemming geen beletsel hoeft te zijn. Duidelijk gingen stemmen op om meerdere architecten- bureau's een plan (ook financieel) te laten uitwerken. Groenlo, het Grote Gesticht Dit onderwijs- en kloostercomplex, waarvan het oudste deel dateert uit 1866, gelegen op een voormalig verdedigingswerk van het oude vestingstadje, heeft voor het grootste deel de oorspronkelijke functies verloren en staat leeg. Voor het stadsbeeld is het behoud van het karakteristieke gebouw met de markante situering tussen binnenstad en groengordel van belang. Toen woningbouwplannen ter plaatse voorkeur leken te geven aan afbraak, gaf Heemschut blijk van bezorgdheid. Pas toen de provincie de noodzaak van behoud ondersteunde met het in het vooruitzicht stellen van subsidies werd het mogelijk de wensen in verband met de bestaande waarden meer prioriteit te geven dan het realiseren van een woningbouwprogramma, dat met de plek geen rekening hield. De kapel van het complex wordt bruikbaar als bibliotheek en mediatheek voor een nabijgelegen school. Er worden nu veelbelovende plannen ontwikkeld. Heerde, de Klok Zeepfabrieken Na alarmering door de provincie sprong Heemschut Gelderland in de bres voor het behoud van de schoorsteen van de Klok Zeepfabrieken. De eigenaar wilde de hoge kosten, nodig voor onderhoud en herstel, niet langer alleen dragen en vroeg een sloopvergunning aan. Helaas is die sloopvergunning inmiddels onherroepelijk geworden. De interventie van Heemschut Gelderland heeft op dat punt niet mogen baten. Wel is er naar aanleiding van deze geschiedenis door de gemeente Heerde toegezegd in 1997 te starten met het inventariseren van het erfgoed en een monumentencommissie in het leven te roepen. Er zal nog worden getracht de eigenaar te bewegen 23

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 25