waarop bij de keuze zou worden gelet. Dezerzijds werd van ieder gebied een (uiteraard zeer beknopte) cultuurhistorische kenschets gegeven tezamen met een hierop gebaseerde verwachting van de gevolgen van de aanleg of verzwaring van een spoorlijn. De bedoeling was hiermee duidelijk te maken, dat de geschetste betekenis van een gebied onderbelicht blijft als slechts landschap en ecologie worden onderzocht, maar niet cultuurhistorie als afzonderlijk aandachts punt en voorts suggesties aan de hand te doen, waarop het noodzakelijke cultuurhistorisch onderzoek zich zou moeten richten. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat reageerde op de inspraak in de Richtlijnen voor de Trajectnota/MER, waarin onder het hoofd Landschap en cultuurhistorie een formulering van de verdere onderzoeksopdracht wordt gegeven, die vertrouwen wekt. We wachten af, wat daar uitkomt. Bergh, Kemnade Het nieuwe streekplan Gelderland kent aan Doetinchem een regionale werk- en verzorgings functie toe. Om deze waar te maken is het nu al op zoek naar de locatie voor een regionaal bedrijven terrein voor wanneer over tien jaar de huidige reserve aan bedrijventereinen uitgeput mocht raken. Het maakt zich er sterk voor, voor het nieuwe terrein de Al 8 over te steken. Een grens, die naar ieders verwachting door de Doetinchemse verstedelijking tot in lengte van jaren gerespecteerd zou blijven. De voorkeur valt dan nota bene op een prachting gebied binnen de gemeente Bergh, waar de structuur van het landschap wordt beheerst door de Oude IJssel, de uitmonding hierin van het Waalsche Water en de op deze ontmoeting weergaloos mooi gelegen havezathe de Kemnade. Heemschut heeft zich geschaard in het zeer actieve koor van degenen, die in alle toonaarden de heel bijzondere landschappelijke, ecologische en culturele kwaliteiten van het gebied bezingen. Vooralsnog geeft de provincie Doetinchem heel weinig kans. De gemeente Bergh is nog niet verder dan een analyse van het landschap, waarbij naar het lijkt nog niet ontdekt is dat er ook in een landschap cultuurhistorische waarden voorkomen. De eerste jaren is er voor Heemschut nog werk aan de winkel. Culemborg, Centrumplan Voor het 20 jaar geleden aangewezen beschermde stadsgezicht Culemborg heeft de gemeente nog steeds geen bestemmingsplan in procedure gebracht. Nadat er jarenlang in het betreffende gebied steeds werd afgebroken, gebouwd en heringericht met anticipatie op dat plan, wendde een groep verontruste burgers zich tot Heemschut om ondersteuning en raad. Acties van Heemschut hebben er mede toe bijgedragen dat de planvorming nu serieus wordt aangepakt en dat wie wil meedenken er de kans toe krijgt in een platform, dat de plannen begeleidt. Didam, het Pius X kloostercomplex Hoewel de termijn van inspraak was afgesloten, werd donderdag 6 maart in Didam een politiek café gehouden waar vertegenwoordigers van de Werkgroep Milieu Didam, de Katholieke Bond voor Ouderen en de provinciale commissie Heemschut argumenten naar voren brachten voor behoud van het Pius X klooster complex, bestaande uit een kapel met school uit 1876/77 en een kloostervleugel uit 1901 van architect Jan Stuyt. Dit gemeentemonument ligt in 't Kwadrant, een gebied aanvankelijk ten noorden van het dorp Didam gelegen, maar door uitbreidende nieuwbouw een veel centraler plaats in Didam innemend. De invulling van dit gebied geniet terecht de belangstelling. 't Kwadrant bevat al enige nieuwbouw. Met het vertrek in 1993 van de zusters van de congregatie van J.M.J. kwam het Pius X klooster leeg te staan. Het complex met tuin die overgaat in een klein bos beslaat een flink deel van 't Kwadrant. Na afbraak van schoolgebouwen aan de rand van het gebied is een aanzienlijk terrein beschikbaar voor herbestemming. 22 Bergh, Havezathe Kemnade aan de Oude IJssel (foto: G. Cremers) Bergh, Berceau in de tuin van Havezathe Kemnade (foto: G. Crem,ers)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 24